Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bayram bitti, başkanlarımız göreve...

14.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’mizde bayramlar bir hayli fazla ve bu arada özellikle dini bayramlar hafta ortasına denk gelir ise tam bir tatil havası yaşanıyor.

Ancak bir yandan ülke seçimden çıkmış ve belediye başkanlarımız büyüklü ve küçüklü yerlerden seçilerek makamlarına oturmuş durumdalar. Bayram tatili öncesindeki zamanlarının büyük bölümünü ise, ne yazık ki seçim sonrası bir başka meşguliyet vesilesi olan “tebrik ziyaretleri” ile israf etmek durumunda kalıyorlar. Ancak bu konuda söylenebilecek fazla bir şey yok; bu iş adeta bir ritüel ve gelenek şeklini alarak devam etmekte...

Peki, seçilen başkanlarımız kentlerinin beklemekte olan işlerine nasıl ve ne zaman başlayacaklar?

Artık bu fasıl sona ermelidir.

Sayın başkanlarımız, hepinize yeni görevleriniz ve seçim başarılarınız hayırlı ve uğurlu olsun. Ancak biz artık sizlerden iş ve sorunlara çare bulmanızı, dertleri derman olarak şehrin eksik ve gediklerini tamamlamanızı beklemekteyiz.

Ne yazık ki bir kısım başkanlarımız, işin “şov kısmı” ile bir hayli meşguller ve bundan hoşlandıkları izlenimi vermekteler...

Bir kısmı ise işe başlamış durumdalar ve ilgilerini teşkilatlanmaya ve ekiplerinin eğitimine yoğunlaştırmış durumdalar.

Öncelikli iş, sorunları tespit edip mevcut imkanlardan ne ölçüde yararlanılabileceği çerçevesinde gerekli planlanmaların yapılmasıdır.

Zira özellikle sahil kasabaları ile turizme hizmet veren tatil olanakları ile dolu il ve ilçelerde iş pek kolay halledilebilecek gibi görünmemektedir.

Neden mi? Gelir ve gider dengesinin bütçelerdeki görünümü maalesef eksiktir. Bu eksiklik ise gelirlerde değil, giderlerde artış ve yetersizlikler göstermektedir.

Mesela Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi sahil kentlerinde iş çok korkunç boyutlardadır.

Bunlar adeta bayram seyran ve yaz aylarında artan nüfus nedeni ile “hizmette” başarılı olamamaktadırlar.

Bunun çaresi, devletin ve yerel yönetimlerin esasta birlikte çalışmalarından geçmektedir.

Ancak iş burada çatallaşmaktadır. Çünkü yerelde seçilen başkan, merkezi iktidarda bulunan partiye mensup değil  ise, yardım ve işbirliği beklemek adeta “HAYAL” olmaktadır.

Bu ise adaletsizliğin ve tarafgirliğin ağır yükü altında ezilen yönetimlerin başına kabus gibi çökmektedir.

İşin bir diğer yanına gelince; yerel yönetimler merkezi iktidarda bulunan partiye mensup ise, yine kafi olmamakla beraber iş biraz daha olumlu yönde seyretmektedir.

Ancak seçilen belediye başkanları hangi partiye mensup olurlarsa olsunlar, genel olarak çalışmalarında işbirliğinden yana görünmemekte, tek başına hareket etmekte, kayırmalar yaparak veya hislerine uyarak adaletsizlikler de yapmaktadırlar.

Bunun hangisi olursa olsun, işin ceremesini çeken, o şehir ve ilçede yaşayan insanlar olmaktadır.

Peki, çare ne olabilir?

İş, ehliyetli ve liyakat sahibi yöneticiler ve başkanların mahareti ile yönetim tarzlarındaki başarılarına bağlıdır. Belediyelerde eş, dost, çoluk çocuk ve dinsel veya mezhepsel kayırmalarla işin tadı tuzu kaçmıştır. İş bunlara kalırsa, geçen zaman içinde başarıyı yakalayacak “başkan” sayısı yeterli  olamayacaktır.

Yapılması gereken şudur; mümkün olduğunca tarafsız personel seçimi ve bunların eğitilmesi, plan ve program dahilinde hazırlanan kısa ve orta vadeli hizmet düzenlenmesinin yapılması, mali imkanlar ve yapılacak çalışmalarla artırılması mümkün olacak gelirlerin tablosunun hazırlanması gerekmektedir.

Zaman ve “cicim ayları” çok çabuk geçer. Ardından gerçekler ortaya çıkar ve sıkıntılara çare üretmekte gecikmeler başlarsa ipin ucu kaçar. Bu durumda şikayetler başlar ve işler tersine döner.

Bunun için günümüzde sayın başkanlar için işleri düzene sokmaya başlamalarının ve görevlerinin ciddiyetiyle mütenasip ataklar yapmalarının zamanı gelmiştir.

Görünümde il ve ilçelerin en önemli sorunu, öncelikle şöyle sıralanmaktadır: Trafik, otoparklar, temizlik, altyapıda su ve elektrik sorunları... Tabii bunların bir kısmının çözümü, başka kurumlara aittir. Ancak işbirliğinin kurulması ve koordinasyon ile bütçenin gerçekçi biçimde düzenlenmesi, gelir giderlerin dengelenmesindeki maharet ve genişleyen alanların imar planlarının doğru biçimde hazırlanması ve tek noktaya yığılmaların önlenmesi çok önemlidir.

Her biri zaman ve zemin ihtiyaçlarıdır. Yaşanan il ve ilçelerdeki imar hareketleri ve buna bağlı çeşitli hizmetlerdir. Hiçbir il ve ilçe durmaz, sürekli değişir, gelişir ve insan yaşamları artarak çeşitlenir. Bu hizmetler, aynı zamanda gelecek planlamasındaki başarının anahtarıdır.

Sonuç: Bu yazım, seçilmiş belirli bir belediye başkanına şahsi hitabım değildir. Ben öncelikle “zaman ve zemin” ile koordinasyonun bilimsel biçimde planlaması gereğini, bunların ise bütçe ve gelir gider dengesi olayı olduğunu, zor ve çeşitli meselelerin bir parçaları olarak hatırlatmak istedim. Başkanlarımızın da bunları bildiğinden şüphem yok; ancak, ben de bu şehirde yaşayan milyonlarca insanlardan biri ve onların bir temsilcisi olarak, geleceğimin müreffeh ve sıkıntısız bir hayata bağlı olduğu bilinci ile bunları hatırlatmak istedim.

Umarım işler yolunda gider ve seçilenler başarılı, bizler de mutlu oluruz hep beraber.

Ancak vakit nakittir ve asla israfa gelmez...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test