Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Oylarını artıranların Türkiye’ye yönelik itirazları var

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Birliğinin 28 üyesi, yasama organı niteliğindeki parlamento seçimi için sandık başına gitmiştir. Uzun yıllar sonra yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşen katılım oranı dikkat çekmiş ve bu durum Avrupalılık ruhunun canlanması yolunda bir işaret olarak değerlendirilmiştir. Seçim sonuçlarına göre merkez sağ ve sol partiler büyük kayıp yaşamışlar, liberaller, yeşiller ve aşırı sağcılar sandalye sayılarını artırmışlardır. Avrupa parlamentosunda oluşan sandalye dağılımı, merkez sağ ve sol partilerin bundan böyle alacakları kararlarda liberal,  yeşiller, aşırı sağ gruplarıyla bir uzlaşıya gitmelerini zorunlu kılacaktır. Nitekim komisyon başkanı seçimlerinde bu doğrultuda arayışlar başlamıştır.

Parlamentoda üye sayılarını artıran yeşiller, liberal ve aşırı sağ partilerin Türkiye'nin AB ile üyelik müzakere sürecine itirazları vardır. Bu partilerin yanı sıra diğer partiler de seçim kampanyalarında 80 milyonu aşan nüfusuyla Türkiye gibi büyük bir ülkenin üye yapılmasının ve vizesiz dolaşım hakkı tanınmasının Avrupa'nın yapısını bozacağı temasını işlemişlerdir.

Türkiye'nin AB'nin temel değerlerinden ve ilkelerinden uzaklaştığını söyleyen parlamenterler, muhalefete baskı politikaları izleyen bir ülkenin Avrupa'da yerinin olmayacağını vurgulamışlardır. Avrupa Komisyonu 29 Mayıs günü yayınladığı Türkiye raporunda insan hakları ve demokrasi konularında ciddi gerilemenin devam ettiğini açıklamıştır. Ekonomik alanda yaşanan sorunların devam ettiğine işaret edilen raporda hiç bir faslın açılmasının öngörülmediği de belirtilmiştir.

Raporda ayrıca cumhurbaşkanlığı sisteminin yürütmeyi tamamen kontrol altına aldığı ve kamu idaresini atamalarla siyasileştirdiği, parlamentonun zayıflatıldığı ve yargı bağımsızlığı ile tarafsızlığının yara aldığı vurgulanmıştır.

Önümüzdeki dönemde Türkiye AB ilişkileri, dikkatle izlenecek 23 Haziran İstanbul seçiminin gerçekleşme şekli ve sonucu ile basın özgürlükleri, demokratikleşme gibi alanlarda Türkiye'nin gösterebileceği iyileştirmeler ve gelişmelere bağlı bir seyir izleyecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test