Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekspertiz sorunu çözülürse seracılar uçuşa geçer

31.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seracıların bir araya gelerek oluşturduğu SERKONDER yeni dönem ilişkin beklentilerini ortaya koydu. Başkan Halil Kozan bu sorunların çözülmesi halinde çok önemli çalışmalara imza atacaklarını ifade etti.

Seracıların bir araya gelerek oluşturduğu SERKONDER yeni dönem ilişkin beklentilerini ortaya koydu. Başkan Halil Kozan bu sorunların çözülmesi halinde çok önemli çalışmalara imza atacaklarını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sebze meyve fiyatlarındaki sorunu çözmek amacıyla Sera A.Ş’nin kurulacağını açıklayınca gözler bu sektöre yöneldi. Sera meselesini Türkiye’nin gündemine yerleşti.

Bu alanda iki önemli kuruluş var. Bunların başında Sera Konstrüksiyon, Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) son dönmede adeta bir başarı öyküsü yazıyor.

Dünyanın dört bir yanına seralar kuruyorlar. İşte bu kuruluşun başındaki isim Halil Kozan konuya ilişkin çok önemli noktaların altını çizdi.

Öncelikle bu konudaki en önemli sorun olan ekspertiz meselesini masaya yatırdı. Ve şu noktaları vurguladı:

. Ziraat Bankası kredileri sayesinde yatırımlar hızlandı. Ancak yatarım önünde çok büyük bir engel var.

. Yatırımın önündeki engellerin en büyüğü olan finans engelini, bankaların desteği ile geçmeyi planlıyoruz.

. Son dönemde hükümet tarafından açıklanan teşvik ve desteklerle sektörümüzün 2019 sonu itibarıyla yüzde 70 büyüyeceğini öngörüyoruz.

. Açıklanan kredilerin kullanılması konusunda ufak tefek problemlerimiz var. Bunların en büyüğü ekspertiz sorunu.

. Yatırımcılar bankalara müracaat ettiğinde, faiz oranları çok kabul edilebilir noktada ama bu krediyi kullanmaya başladığınızda, istenen teminat miktarları çok yüksek çıkıyor.

. Örneğin, Ziraat Bankası 1'e 1,25 oranında ipotek istiyor. Fakat bankanın dışında ekspertiz firmaları, sizin göstereceğiniz emtiaların değerini 3'te bir oranına kadar düşürüyor, değer 3 ise bir gösteriyor.

. Yatırımcılar, sera kurmak için ekspertiz engeline takılıyor. Ekspertiz problemi için çözüm istiyoruz.

.Daha önce bu sorun Kredi Garanti Fonu (KGF) desteği ile aşılıyordu. Bu destek durunca yatırımcıların şu anda bekleme haline geçti.

. Bütün dünyaya seralar kuran Türk seracılık sektörü, Türkiye'de sera kurmak için ekspertiz değerlerinden dolayı yatırımlarını beklemeye aldı.

. Çünkü o kadar kredi karşısında verecek ipoteği yok. KGF desteğini seracılıkta artırabilirsek çok büyük bir iş başarmış oluruz. Ekspertiz sorunu çözülürse yapılan yatırımlar çok daha hızlanacak.

 . Doğru yerde, doğru şekilde yapılan yatırımlarda ortalama 7 yılda yatırımın geri dönüşü sağlanabiliyor. Buna dikkat çekmek isterim.

 

Dövizin iniş çıkışı olumsuz etkiliyor

Türk seracıları tüm dünyaya seralar kuruyor. Halil Kozan bu noktaya dikkat çekiyor ve ekliyor:

. Kredilerin verilmesi noktasında dövizdeki değişiklikler yatırımcıların olumsuz etkiliyor.

. Yerli üretim yapan tüm seracılar ham maddeyi döviz olarak alıyor. Krediler verilirken bu risk göz önünde tutulursa sorun çözülebilir.

. Kullandırılan krediler yatırım süresince dövize çevrilirse bu sayede yatırım süresindeki geçişin olumsuz etkilerinden etkilenmez.

. Bu noktada kurun sabitlenmesi bir çözüm olabilir ya da verilen kredi, sadece yatırım döneminde dövize çevrilebilir

. Üyelerimizin tamamı yerli üretici, artık Avrupalı firmalarla eş değer ürünler yapmakta.

. Son teknolojiyle şu an sera kurma konusunda Avrupa ile yarışır durumdayız. Tüm dünyaya sera kuruyoruz.

 

Osmanbey'de OTİAD'ın başlattığı markalaşma çalışmasına TİM Başkanı İsmail Gülle ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'de tam destek geldi.

Osmanbey'de OTİAD'ın başlattığı markalaşma çalışmasına TİM Başkanı İsmail Gülle ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'de tam destek geldi.

Osmanbey markalaşma şansını yakaladı

CHP’nin Şişli Belediye Başkanı olarak göstereceği en anlamlı isim Muammer Keskin olurdu. Keskin yıllardır bu ilçede siyasi mücadelenin hep ön safında oldu. Hiçbir zaman hak etmediği bir şeyi istemedi.

İlçe başkanlığı yaptı. Seçim kampanyalarını yürüttü ama hiç kendi için bir şey istemedi. Hep görev adamı oldu. Dünya, ülke ve son olarak kent içinde bir şeyler yaptı. Gelecek kuşakların daha iyi bir dünyada yaşaması için her zaman elini taşın altına koydu.

Her bulunduğu kurumda hesap verdi verilmesi gerektiğini söyledi. Kuruşun hesabını yaptı. İşte belki de bu yüzden Şişli’de CHP Muammer Keskin’i aday gösterdi. Büyük bir oy farkıyla seçimi kazandı Keskin…

Keskin başkanlık koltuğuna oturur oturmaz projeleri hayata geçirmek için düğmeye bastı. Çünkü kenti en iyi bilen isimlerden biriydi.

Yapılan işlerden biri Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) ile işbirliği oldu. Bu işbirliğine sektörün en etkili isimlerinden biri olan TİM Başkanı İsmail Gülle tam destek verdi.

Şişli Kaymakamı Ali Fuat Türkel de projeye sıcak baktı. Ve Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin önderliğinde Osmanbey’i markalaştırma çalışmaları için düğmeye basıldı.

OTİAD Başkanı Rıdvan Kandağ bu destek üzerine hareket geçti. Markalaşma bayrağını daha yükseklere tayımak için projeler hazırladı.

Ve hazırlanan proje için ‘’yazdığını yap, yaptığını yaz’’ mesajı verdi. Şimdi iki başkanın Osmanbey’i markalaşma yolunda taşıyacağı nokta merak ediliyor.

 

 

 

Gazeteci Canan Eraslan Şölen'de 5 erkek kardeşin arasından sıyrılarak CEO görevini üstlenen Elif Çoban'ın büyük bir iş başardığının altını çiziyor.

Gazeteci Canan Eraslan Şölen'de 5 erkek kardeşin arasından sıyrılarak CEO görevini üstlenen Elif Çoban'ın büyük bir iş başardığının altını çiziyor.

Erkek kardeşlerini solladı CEO oldu şimdi 120 ülkeye çikolata satıyor

Yine bayram ve yine ben adam gibi adam rahmetli Asaf Çoban’ı hatırladım. Genç yaşında trafik kazasında kaybettiğimiz sevgili Asaf bugün dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Şölen Çikolata’nın temeline ilk harcı koyan isimlerden…

Asaf Çoban iş hayatında başarı hikayesi yazmış bir isimdi… Ama sosyal sorumluluk ile ilgili başarıları daha üst noktalardaydı.

Okullar, burslar hep onun işiydi. Genç yaşta kaybettik. Bağlamasının sesi hala kulağında ve beni alıp Sivas ellerine götürüyor.

Asaf Çoban’ın ardından işlerde bir duraklama oldu. Sonra 7 kardeşin içindeki tek kadın olaya el koydu. Ve tam 7 yıldır Şölen’in CEO’luğunu yapıyor Elif Çoban… Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden birincilikle mezun oldu Elif Çaban ve attığı her adımda bugünkü bulunduğu göreve soyadı dolasıyla gelmediğini gösteriyor.

Kariyerinin başında, farklı şirketlerde çalıştı Elif Çoban… Sonra 2010 yılında gerçekleştirilen yeniden yapılanma ile beş erkek kardeşin ortak kararıyla icra kurulunun başına getirildi. Bu göreve geldiğinden beri ödüller alıyor. Bilgi paylaşımı için değişik ortamlarda konuşmalar yapıyor.

Şölen’in CEO'su Elif Çoban, en son konuşmasına "Etik değerleri sahiplenmeyi sosyal sorumluluk olarak gördük, buna göre hazırlandık" cümlesiyle başladı.

Sonra bu cümleyi doğrulan attıkları somut adımı anlattı:

- Ürünlerimizi bayramdan sadece 2 ay önce üretmeye başladık. Böylece maksimum tazeliği temin ettik. Bizim için müşteri mutluluğu çok ama çok önemli. Kapasitemiz çok yüksek. Hızlı büyüme hedefimizde bize eşlik edecek bir fabrika kurduk. Rakiplerimizin kapasiteleri düşük olduğu için bayram için üretmeye 8 ay önce başlıyor ve bu yüzden bayat ürün tüketmek zorunda kalınıyor.

Sonra bilmediğimiz ilginç rakamları paylaştı konuşmanın devamında. Şöyle dedi:

. Türkiye'de çikolatanın yüzde 75'inin iki bayram arası satılıyor.

. Bunun da 600 milyon liralık bir ciro oluşturduğunu tahmin ediyoruz.

. 15 marka ve 66 farklı çeşitle en fazla ürün çeşitliliğine biz sahibiz.

. Bu yüzden yüzde 34,9 olan pazar payımızı 2019'da 40,2'ye çıkardık.

. Hediyelik çikolatada pazar yüzde 13.8 büyürken, Şölen'in büyümesi yüzde 32,7 olarak gerçekleşti.

. Bu bayramda da 50 bini aşkın satış noktasında 6500 kişiyle ürünlerimizi tüketiciye ulaştırıyoruz.

Bu ilginç bilgilerden sonra dünya markası olma hedefi ile ilgili bilgiler verdi. İşte o moral veren bilgiler…

. Yurt içi ve dışında ciro bazında ihracatta yüzde 47 büyüdü.

. Kurulduğundan beri şirketimiz her yıl çift haneli büyüdü.

. 120 ülkeye ihracat yapıyoruz. Son 4 yıldır 280 milyon dolarlık yatırım yaptık.

. Dünyada 75 milyar dolarlık atıştırmalık pazarı var.

. Büyük kısmı ABD ve Avrupa'da. Bu pastadaki payımızı büyütmek, 5 yılda 5 kat büyümek istiyoruz.

. Şu anda koşmaya başladığımız bir süreci yaşıyoruz. 2019'da yüzde 52 büyüme hedefimiz var. Ya yapacağız ya yapacağız diye yola çıktık. 2019'da 2 milyar TL ciro hedefliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test