Facebook ta paylaştweet le

Güzel şehirler

22.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Basra Körfezinde şimdi de İran’ı içine alan bir çatışmanın çıkıp çıkmayacağı endişesinin ve İstanbul seçimlerinin iptal edilmesinin yarattığı gerginliği gidermenin yollarından biri de herhalde şöyle akşam üstü deniz kenarında oturup bir kahve içerek güneşin batışını izlemek olsa gerek.

Su başında olmak insanoğluna tarih boyunca sayısız kolaylıklar sağlamış. İnsanoğlu medeniyetini hep su kenarlarına kurmuş; bu da ticaretin, ulaşımın, kültürün, bilimin, tekniğin, sanatın gelişmesine katkıda bulunmuş. Bir şehrin tamamlayıcı estetiği denince de akla hemen denizler, göller, nehirler  geliyor. Kanallar şehri Venedik’i, Leman gölünün bir ucuna kurulmuş Cenevre’yi, Boğaziçi’nin iki yakasını süsleyen İstanbul’u ve tabii, zarif bir  Körfez’in etrafına yerleşmiş İzmir’i, suyun bu büyülü etkisine örnek olarak göstermek mümkün.

Kimliği ortasından geçen Tuna nehri ile özdeşleşen, İzmir gibi güzel bir sanat ve kültür şehri olan Budapeşte’deki görevimi tamamlayıp 2017 sonunda Türkiye’ye dönerken, Budapeşte’nin hem İstanbul hem Ankara’nın kardeş şehri olması nedeniyle, orada bulunduğum dört yıl içinde birlikte birçok etkinlik düzenlediğimiz, halk arasında sevilen, üç dönemdir Büyükşehir  Belediye Başkanlığına seçilen İstvan Tarloş, veda ziyaretine gittiğimde, İzmir’e yerleşeceğimi duyunca, “Türkiye’de birçok şehri ziyaret ettim, bence İzmir Türkiye’nin Avrupa şehirlerine en fazla benzeyen şehri” demişti.

İzmir insanının yaşam tarzının Tarloş’un teşhisini doğru çıkardığını düşünüyorum. Önemli bir ticaret limanı olan İzmir’in, özellikle gençlerin ve kadınların özgürce yaşadığı, heykellerin alanları süslediği, sokaklarında, salonlarında, hatta tramvaylarında ve isimleri birbirinden anlamlı gemilerinde bile sanatın rahatça  icra edilebildiği bir Akdeniz şehri olduğu, yaşadıkça daha rahat görülüyor. Kendine özgü bir karakteri olan İzmir’e son yıllarda İstanbul’dan hatırı sayılır ölçüde bir “beyaz yakalı” göçünün yaşanmış olmasına rağmen, gelenlerin İstanbul’u buraya getirmek yerine “İzmirlileşmiş” olduğu gerçeği de, bir bakıma, İstanbul’un insanları yoran kozmopolit yaşamı yerine İzmir’de farklı bir “şehir kimliği”nin ağır bastığını gösteriyor.

İzmir’in günlük yaşamında Belediye’nin damgası da açıkça görülüyor. Halkı denizle ve kendisiyle barıştırmış bir yönetimin izlerini birçok alanda görmek mümkün. Bu özelliğin yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer döneminde de devam edeceği anlaşılıyor. Yeni Başkan’a İzmir’de yaşayan emekli büyükelçilerle birlikte yaptığımız kutlama ziyaretinde, kendisinin gerçekten donanımlı, İzmir’i dış dünyada da hak ettiği yerlere ulaştırma, bilhassa önemli merkezlerle bağlarını ve iletişimini geliştirme konusunda geniş bir ufka sahip olduğuna memnuniyetle tanık olduk.

İzmir’in özellikle yeni tramvayları hayli keyifli. Üçkuyulardan Konak’a kadar Körfez kıyısında, insan unsuru öne çıkarılarak düzenlenen yaya ve bisiklet yollarına koşut bir güzergahta tramvayla yapılan bir yolculuk, size sanki bir şehir tanıtım turuna katılmışsınız izlenimi veriyor. Tramvayların, denizle uyumlu dış rengi ve tasarımı, temizliği ve rahatlığı, kimi Avrupa şehirlerinin, içinde sarhoşların bira içtiği, nara attığı, oturma yerlerinin temizliği tartışmalı, iddialı dış renkleri yüzlerce metre uzaktan insanın gözünü tırmalayan tramvaylarından daha hoş ve teknik olarak daha ileride denilebilir.

İzmir Akdeniz şehirlerinden biraz Barselona’ya, biraz Milano’ya benziyor. İzmir’i Selanik’e veya Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye benzetenler de var. Yazar Mehmet Turgut, Taşkent’e Doğru kitabında, Bakü benzetmesine gönderme yaptıktan sonra, “İzmir daha güzel, daha modern, daha canlı ve caddeleri, sokakları daha kalabalık. Halbuki nüfus bakımından Bakü İzmir’den kat kat fazla” demiş. Bu yazı Sovyet döneminde yazılmış, son yıllarda canlanan ve güzelleşen Bakü’nün liman semti de herhalde özgürce gezebilen insanlarla dolmuştur. İzmirli yazar Atilla İlhan da, Abbas Yolcu kitabında, orta Anadolu bozkırında yolculuk yaparken İzmir’e duyduğu özlemi şöyle dile getiriyor: “Tren bizi bozkırın tozlu ve çapaklı alacasından İzmir Körfezinin tuzlu ve ekşili yeşiline götürüyor.”

Tabii, içinden Seine (sen) nehri geçen,  cazibeleriyle ünlü Paris unutulmamalı. Paris’te yaşayan Türklerin yarattığı bir latifeye göre, şehrinin bu ayrıcalığına çok önem veren kibar bir yurttaş, Seine nehrine “siz” diye hitap edermiş. “Siz” denmese bile, içinden geçtiği şehirleri rüya şehri haline getiren nice nehir vardır. Tuna nehri, örneğin Budapeşte’yi, üzerindeki sekiz güzel köprü ile Buda ve Peşte diye ikiye ayırarak, hem dünyanın en çok fotoğraf çekilen dördüncü şehri hem de ilk kez görenlerin hayran kaldığı bir rüya şehri yapmış. Aynı şekilde, Porsuk çayı Eskişehir’i, Tiber nehri Roma’yı, Aras nehri Tiflis’i, Moskova nehri Moskova’yı rüyalara girecek kadar güzelleştirmiş. Basra Körfezinin en sıcak kuzey ucunda, Şattülarap’ın tatlı suyuyla deniz suyunun karıştığı yerde kurulmuş Kuveyt şehrinin,  güneyindeki abartılı Amerikan şehirlerini andıran Dubai’ye kıyasla, tamamen yayalara ve bisikletlilere ayrılan, denizi görmeye engel hiçbir yapılaşmanın olmadığı 22 kilometrelik uzun sahil şeridi de gerçekten insan mutluluğu esas alınarak düzenlenmiş.

Suyla güzelleşmiş daha nice şehirler var. İnsanlar bu şehirlerde günün gerginliğini, akşam üstü suların seyrine dalarak atabiliyor. Hele ki yorgunluğunu   “Hadi ıslatalım” diye atmak isteyenler, bunu “su katmadan” yapamayacaklarını biliyorlar.

Dileriz ki Türkiye’nin bütün şehirleri İzmir gibi güzel, insanlarının günlük yaşamları suyla barışık olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 15 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 13 Nisan 2021 Salı Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar