Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kışlalı: AKP, Kürt seçmene yaklaşmak istiyor, ama MHP?

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Mehmet Ali Kışlalı, GÖZLEM'in ''İstanbul Seçiminin iptali'' başta, ülke gündeminde olan önemli iç ve dış konularla ilgili sorularını cevapladı; işte görüşleri...

GÖZLEM- Son soru cevabımızdan sonra, "İstanbul Seçimi" konusunda önemli bir gelişme oldu ve YSK 7'ye 4'lük bir oylama ile "Seçimin iptaline ve 23 Haziran'da yeniden yapılmasına" karar verdi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

İktidarın, Türkiye'deki genel gidişata kendi isteği doğrultusunda etki etmeye yönelik bir adımı olarak görüyorum. İstanbul elden giderse, Türkiye'yi yönetmenin çok kolay olmayacağını düşünmüş olacaklar ki, İstanbul'u kaybetmemek için meşru bir seçimin iptal edilmesini sağladılar.

GÖZLEM- Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran'daki seçimi kazanabilir mi?

İmamoğlu halkla ilişkilerde, halka dönük tavrında çok iyi bir intiba yarattı. Kendini kanıtladı. Beklenenin çok üzerinde bir algı oluşturdu. İmamoğlu'na oy verenler niye tekrar oy vermesinler ki? Öte yandan AKP, YSK'nın kararıyla beraber PKK lideri Öcalan'a uzun bir aradan sonra avukatlarıyla görüşme izni vererek Kürt seçmene yakınlaşma sinyali verdi. Bu işe yarar mı? HDP'den gelen açıklamalar 23 Haziran'da, önceki seçimde olduğu gibi, CHP adayı İmamoğlu'nu destekleyecekleri yönünde. Bu kolay mı? Bilemiyorum. AKP, Kürtleri kazanmaya kalkarsa, ittifak ortağı MHP'nin oyları ne olur? Göreceğiz.

GÖZLEM - Erdoğan'ın durumu zor mu görünüyor?

AKP, CHP'nin kazandığı seçimi iptal ettirdi. Erdoğan, İstanbul'u yeniden kazanmayı çok istiyor. Seçimi iptal ettiren daha başka neler yapabilir? CHP'nin kazanmasına rıza göstermesi kolay mı? Ümit ederim ki bu durum Erdoğan'ı biraz sarsar, aklını başına getirterek "İçte desteği almak için ne yapabilirim?" şeklinde düşünmesine yol açar.

GÖZLEM- Millet İttifakı'nın adayı olan İmamoğlu'nun, bu defa "daha geniş bir ittifak içinde" ve de "Demokrasi Cephesi" şemsiyesi altında seçime gireceği öne sürülüyor. DSP / DP gibi partiler de "aday göstermeyerek" İmamoğlu'nu destekleyeceklerine dair açıklamalar yaptılar; görüşünüz?

Bu makul. İmamoğlu, elde ettiği ilgi ve başarıyla DSP ve DP seçmeninin de övgüsünü, beğenisini kazandı. İmamoğlu bir yana, Erdoğan bir yana dediğinizde, İmamoğlu, Erdoğan karşıtı pek çok kesimin güven ve sevgisini kazandı. Bu hava Demokrasi Cephesini genişletir. DSP ve DP'liler de 23 Haziran'da bu kez oylarını İmamoğlu'na verecekler.

GÖZLEM- Saadet Partisi'nin "aday göstermemesi" bekleniyordu ama SP adayının iptal edilen seçimde aldığı 103 bin oyun önemli bir bölümünün AKP adayına gidebileceği düşünülerek, aday gösterilmesine karar verildi. Sizce "doğru" bir karar mı?

SP'nin durumu tabii ki DSP ve DP'den farklı. Eğer SP bir aday göstermezse, SP'ye oy veren 103 bin seçmen arasında dini kaygılarla CHP'nin adayına değil de Binali Yıldırım'a oy vermeyi düşünecek çok sayıda kişi çıkabilir. İlk seçimde aradaki farkın 13 bin civarında olduğu düşünüldüğünde, SP'ye oy verenlerin önemi iyice ortaya çıkıyor. Bu nedenle, eğer bu kaygıyla, bunu düşünerek böyle bir adım attılarsa, SP'nin adayını çekmeyerek seçmenine bir seçenek sunmuş olmasını doğru buluyorum. Eğer SP seçmeninin bir kısmının eli CHP'li bir adaya oy vermeye gitmiyorsa, yine önceki seçimde olduğu gibi SP seçmenine oy verebilirler. Öte yandan AKP'ye muhalif SP seçmeni yine isterse oyunu CHP'li İmamoğlu'na verebilir.

GÖZLEM- Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım gibi "tecrübeli ve hoşgörülü" bir adayın, "Geçen seçimi kazanmıştık, oylarımızı çaldılar. Bütün oylar yeniden sayılsa idi, yeni seçime ihtiyaç kalmayacaktı" demesini nasıl karşıladınız?

Önceden daha ılımlı ifadeler vermesine karşın, Binali Yıldırım'ın YSK kararı sonrası, Erdoğan'ın da isteği doğrultusunda, AKP'nin sarıldığı "Seçimi kazanmıştık, oylarımızı çaldılar" gerekçesine sarıldığı anlaşılıyor. Öte yandan "Bütün oylar yeniden sayılsa idi, yeni seçime ihtiyaç kalmayacaktı" diyerek de aslında önceki seçimin "meşru" olduğu göndermesinde bulunuyor. Binali Yıldırım aklı başında bir adam. Tecrübeli. Kanımca önceki seçimin sonucunu içselleştirmişti ama Erdoğan'a karşı çıkması düşünülemez.

GÖZLEM- İmamoğlu ve onu destekleyen partiler, sizce "nasıl bir çalışma" yapmalı?..

İmamoğlu zaten önceki kazandığı seçimlerde güzel bir çizgi tutturmuştu. Aynı şekilde uç noktalarda olmadan, daha ılımlı, olumlu söylemlerle, aynen şimdi yaptığı gibi, devam etmeli. AKP seçmeni içinde de hayal kırıklığına uğramış bir yığın insan vardır. Onları da dikkate alarak, radikal söylemlere girmeden, mevcut kampanyasını yürütmeli. Her şey çok güzel olacak demeye devam etmeli.

GÖZLEM- İmamoğlu'nun "herkes konuşmalı, iş adamı konuşmalı, sanatçı konuşmalı" çağrılarından sonra, "iş adamları, sanatçılar konuşmaya başladı, stat ve salon tribünlerinden" İmamoğlu'nun "Herşey çok güzel olacak" sloganı yükselmeye başladı. Bu arada

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, İçişleri Bakanı Soylu'ya kadar, iktidar kanadından iş adamlarına, sanatçılara "uyarılar" geldi. İktidara yakın gazete ve TV'de, "konuşanlar" hedef haline getirildi. Spor kulüplerine tepki gösterildi. AKP'li bir Belediye Başkanı, "Herşey Çok Güzel olacak" diye tivit atan sanatçıların "ilçesinde sahne alamayacaklarını" ilan etti; görüşünüz?..

Bunda şaşılacak bir şey yok. İktidar İstanbul'u kaybetmemek için elinden gelen her çeşit önlemi almaya çalışıyor. Öte yandan, demek ki İmamoğlu'nun çağrısı ve ikinci seçim için kendiliğinden ortaya çıkan "Her şey çok güzel olacak" sloganı o kadar tuttu ki, o kadar etkili oldu ki, bunun önünü kesmeye çalışıyorlar. Son olarak İstanbul'a vekaleten belediye başkanı atanan valinin de bu sloganı taşıyan pankartları yasaklaması bu etkiyi gösteriyor.

GÖZLEM- Yeni Çağ Gazetesi yazarlarından Yavuz Selim Demirağ, TV Programından sonra, beraber ekrana çıktığı arkadaşı tarafından evinin önüne bırakıldıktan hemen sonra, 7 eli beyzbol sopalı kişi tarafından dövüldü. 7 Kişiden 6'sı yakalandı, ama Savcılık tarafından "adli kontrol şartı" ile serbest bırakıldı. Önce "İyi Parti'yi destekleyen" muhalefet cephesinde olan bir gazetenin yazarının "böyle" dövülmesi konusundaki görüşlerinizi almak istiyoruz, neler söyleyebilirsiniz?..

Kemal Kılıçdaroğlu'na yumruk atan saldırganın bırakılmasından sonra da söylemiştik. Sonuçta iktidar, muhalefetin önünü kesmek için demokratik olmayan yöntemler uygulanmasına göz yumuyor, yol veriyor. İktidarın elden gitmemesi için demokratik yolların ötesinde yollara başvuruluyor. Böyle bir ortamda bunların olmasına şaşmamak gerek.

GÖZLEM- Bu bir "gözdağı" olabilir mi?

"Muhalefet edersen başına bu gelir"; tabii olabilir. Öyle bir parti ki çok disiplinli. Herkes aynı istikamette. Hal böyleyken "'Aynı görüşteyim' deyip partinin, liderin istekleri dışına çıkan bir söylem geliştirirsen böyle olur" denilerek hareket edilmiş olabilir.

GÖZLEM- Kılıçdaroğlu'na linç girişiminde de "sanıklar" salıverilmişti, şimdi de serbest kaldılar. Yargıdaki bu tablo, "yani olaylar için" saldırganları heveslendirmez, teşvik etmez mi?..

Muhalefete saldırırsan başına hiç bir şey gelmeyebilir. Evet, mesaj veya amaç bu olabilir.

GÖZLEM- Basın meslek kuruluşları "bu acı olaydan sonra", neden "gereken tepkiyi ortaya koymadılar" sizce?

Cumhurbaşkanı'ndan taraf olmayan çok küçük bir basın kesimi kaldı. Bu tepkisizliği iyi bir işaret almak zor artık. O kadar çok çıkar çevresi var, rant dağıtılıyor, işler alınmış, bunlara karşı çıkmaları, tepki koymaları kolay değil. Taraflar belirlenmiş artık.

GÖZLEM- ABD, Orta Doğu'da İran'a, Batı Pasifik'te Çin'e karşı, "ciddi bir gerilim politikası" senaryosunu sahneye koydu. "Hem siyasi, hem askeri, hem ekonomik gerginlik" politikasının sizce sebebi nedir?

Bu Trump'un gelecek başkanlık seçimlerinde iç politikada safları sıklaştırma amacıyla yürüttüğü bir strateji mi? Tam olarak bilemiyorum ama İran'a ve Çin'e karşı politikaları nedeniyle Trump'a oy verecek çok sayıda Amerikalı vardır.

GÖZLEM- Doğu Akdeniz'deki "büyük doğal gaz yatakları" sebebiyle de, İsrail / Kıbrıs Rum Kesimi / Mısır / Yunanistan" Türkiye'yi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini dışlayan, AB'nin ve ABD'nin desteğini alan" adımlar atmaya başladı. Türkiye ne yapabilir?

Bir defa Türkiye burada çok geç kaldı. Buna karşın Türkiye'nin kendi askeri gücünü mümkün olduğu kadar arttırması ve gücünü dünyaya göstermesi lazım. Sanırım son dönemde yapılan kapsamlı tatbikatların ardında bu düşünce de var. Amerika Türkiye'yi bırakırsa, gözden çıkarırsa ne olur? Bunun yanıtını iyi düşünmesi lazım.

GÖZLEM- Suriye'de Esad Rejimi kuvvetleri, İdlib'i almak için askeri harekata girişti. Rusya "rejimi destekliyor" ve "saldırılara göz yumuyor"; Türkiye'nin eli kolu bağlı mı; ne yapabilir?

Türkiye bu bölgede muhalif hareketi kontrol edeceğine dair çok söz verdi ama bunu tutamadı. Şimdi Suriye, Rusya'nın da desteğiyle harekata girişti. Türkiye'nin yapması gereken, sadece İdlib'de değil tüm Suriye'nin kuzeyinde yapması gereken, Suriye ile bir an önce ilişkileri başlatarak normalleşmeyi sağlaması. Böylece sadece Kuzey Suriye'deki değil, Türkiye'deki Suriyelilerin problemlerini de çözebilir. Eğer bunu yapmayacaksa, hiç olmazsa bu bölgede Suriye muhaliflerine daha mesafeli bir görüntü vermeli.

GÖZLEM- Güney Doğu'dan, Suriye ve Irak'tan gelen "şehit haberleri" çoğaldı. "Neden ve ne yapılabilir"; görüşünüz?

Acaba PKK bir varoluş mücadelesi mi veriyor? Amerika PKK yerine PYD/YPG seçeneğini koyduğundan bu yana durum PKK için iyi gözükmüyor mu? Yoksa PKK, Türk iç siyasetine bakarak, İstanbul seçimleri öncesi Erdoğan Kürt seçmeninin oyunu istediği için, Türkiye'nin faaliyetlerine önceden olduğu kadar ağır karşılık vermeyeceğini mi düşünüyor?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 4 Aralık 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test