Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hiç değişmedi iş dünyası hala cepten ulaşıyor

17.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel'in iftarına katılan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati herkes ile diyalog kurdu, sorunları dinledi ve projeleri olanlara yol gösterdi.

Nureddin Nebati’yi MÜSİAD’ın Mecidiyeköy’de bir apartman dairesinde yola çıktığı günlerde tanımıştım… Sonrasında siyasete girdi. Milletvekili oldu. Şimdi Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı… Yani artık Ankara’da…

Ama bildiğiniz Ankaralılardan değil. Mütevaziliğinde zerre değişim olmadı. Herkesi tanıyor, herkese adıyla hitap ediyor ve en önemlisi içinden geldiği iş dünyası ona her zaman cepten ulaşabiliyor.

Bunu net bir şekilde Türkiye’nin 500’e yakın markasının üye olduğu Birleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) iftar davetinden gözlemledik.

İşadamları ile tek tek konuştu. Kürsüye bağırış çağırış bir şekilde çağrılmamasına aldırmadı. Hatta konuşmaya başlarken verdiği mesajlarda bundan memnun olduğunu ifade etti.

BMD Başkanı Sinan Öncel’in selamlama konuşmasında “Bugüne kadar bütün sorunlarımızı çözdünüz. Kiralama konusunda da bize esneklik sağlayın” çağrısına öyle güzel bir yanıt verdi ki AVM sahiplerini bile şaşırttı.

Çünkü salondakilerin yüzde 90’ını başta başkan Sinan Öncel olmak üzere Süleyman Orakçıoğlu, İsmail Kutlu, Saruhan Tan, Osman Arar, Hilal Suerdem gibi perakende sektörünün önde gelen isimleriydi. 500’ü geçen sayıdaki perakendecinin karşısında tarafsız durmak devlet adamı işiydi.

O da tam bir devlet adamı duruşu gösterdi. Ortak akıl önerdi. Ve AVM’lerin de bu ülkeye yatırım yaptığının altını çizdi… Bunun üzerine sayıları az da olsa başta Aziz Torun olmak üzere AVM yatırımcılarının takdirini kazandı.

Evet, tekrar ediyoruz… Nureddin Nebati hiç değişmemişti Ankara’ya gittiğinden beri… Ama Ankara ona bir de devlet adamı duruşu kazandırmıştı. Ve hemen size bir sırrı verelim Nureddin Nebati’nin elinde projesi olan herkese kapısını ardına kadar açıyor…

 

Bir zamanlar iki marka vardı

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati’nin anlattığı bir anekdot yaşı uygun olanları 40 yıl geriye götürdü. İşte o anekdot:

- 80’li yıllardı. Beyoğlu iki marka vardı. Vakko ve Beymen… Bu markalar öyle her zaman indirim yapmazdı. O günlerde baba parası harcadığımız için bu markalardan alabiliyorduk. Sonra yıllar geçti. Kendi paramızı kazanmaya başladık. Artık bu markalardan almak biraz zorlaştı.  Ama bu sırada çok sayıda başka markalarımız çıktı. Üstelik bu markalar sık sık indirim de yapıyordu. İşimiz kolaylaştı. Bir taraftan Kiğılı, diğer tarafta Damat çok sayıda markamız olmuştu.

 

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe ile İSO Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Ayhan iş dünyasında kadın girişimcilerin önderliğini yapıyor.

Erkekler kadınların yönetimler de yer almasına hazırlar

Bir iki haftadır Sultan Tepe üzerinden kadın girişimciliğini ele alıyoruz. İyi de oldu. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz iftarda ana konu son yazdıklarımız oldu. Yazımızda belirtmiştik. Sultan Tepe’nin İsmail Gülle tarafından İTHİB yönetimine girmesinde bizim de tuzumuz olmuştu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Sultan Tepe ile İSO Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Ayhan ortak düzenledikleri iftarda İşte o konu gündeme geldi.

Tepe ve Ayhan İstanbul Sanayi Odası’nda çalışmalar sırasında tanışmışlardı. İkisi de kadınların iş dünyasındaki ağırlığının artması için ortaya bir duruş koymuşlardı. İki dost kadınların birlikteliğinin çok önemli olduğunu eylemleri ile ortaya koyuyorlar… İşte o akşam ki iftar da bu anlayışla yapılmıştı.

Buluşmaya herkes katılmıştı. İlk aklımıza gelenler… Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, EVSİD Başkanı Burak Önder, ASKON Başkanı Orhan Aydın, HASİAD Başkanı Hüseyin Bozdağ, Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu oldu.

 

Toplantıdaki aktaracağımız kadın polemiği ise şöyle oldu;

Sultan Tepe, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) yönetimine İsmail Gülle’nin açtığı kapıdan girdiğini hatırlattı.

- Önce yedekler arasındaydım. Çalışarak asil üyeler arasına girdim.

Sultan Tepe’nin aktarımı tam doğruydu. Bunu geçtiğimiz hafta size aktarmıştık. İşte tam bu noktada İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan devreye girdi:

- Sultan Hanım, İSO yönetimine doğrudan asilden girdi.

 

Tepe, konuyu şu mesajla bağladı:

- Hedefimiz kadın sanayici sayısını artırmak. Bunu da ancak erkeklerle birlikte yapabiliriz.

İsmail Gülle tam bu noktada taşı gediğine koydu:

- İSO’da yedek yok ki...

Bütün bunlar samimi bir ortamın latifesiydi… Artık erkekler kadınların üst noktalara gelmesine hazırdı ve pozitif ayrımcılık konusunda içtendiler…

Bütün mesele Sultan Tepe ve Aynur Ayhan gibi hak eden kadınların sayısının artmasıydı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Haziran 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Dezavantajlı şartlarda yemek pişirip Instagram fenomeni olan Taha Duymaz sosyal medyanın gündeminde. Taha Duymaz çektiği videolarla sosyal medyayı ikiye böldü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Haziran 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Simpsons çizgi filmi yine geçmişte yaptıkları bölümlerden kesitlerle gündemde. ABD Başkanı Donald Trump'ın öldüğü sahne ve polis binasının yakılması bugün tekrar payla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test