Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mücadele her alanda uyum içinde yapılmalı

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son zamanlarda olduğu gibi, şehit haberlerinin art arda geldiği dönemlerde, 1984 yılından bugüne kadar (açılım süreci hariç) aralıksız sürdürdüğümüz terörle mücadelemizde başarılı olup olmadığımız sorgulanmaktadır. Terörle mücadele deyince de akla sadece askeri tedbirler ve silahlı mücadele gelmektedir. Oysa askeri tedbirler sadece terör örgütünün silahlı kanadına karşı mücadeleyi kapsamaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz terörle mücadelede 1999 yılına kadar çok büyük başarı elde etmiştir. Özellikle 1992-1999 yılları arasında yurt içindeki operasyonlarla tesis ettiği "alan hakimiyeti" ve Irak'ın Kuzeyinde gerçekleştirdiği üç büyük harekât ve çok sayıda nokta operasyonuyla terör örgütünün silahlı kanadını eylem yapamaz hale getirmiştir. Eylemsizlik bütün terör örgütleri için tükenmenin başlangıcıdır. TSK bunları yaparken devletimiz terörist başının Suriye'den kovulmasını sağlamış ve Kenya'da ele geçirerek ülkemize getirmiştir. 2009 yılındaki Oslo görüşmeleri, ardından uygulamaya konulan açılım süreci ve bu dönemdeki siyasi ve hukuki uygulamalar maalesef PKK terör örgütünün toparlanmasına, yeniden teşkilatlanmasına, sonrasında gerçekleştirdiği eylemlerle eylemsizlik sürecini atlatmayı başarmasına fırsat vermiştir.

Terörle mücadelenin başarısını sorgularken önce terör örgütünü tanımak gerekmektedir. PKK terör örgütü aldığı iç ve dış destekle; etnik hassasiyetleri istismar ederek yöre halkının bir bölümüne ayrılıkçı düşünceyi empozeetmeye ve tabanını genişletmeye çalışan, uluslararası yasa dışı faaliyetlerle (kaçakçılık, haraç, soygun v.b.) ekonomik kaynak sağlayan, uluslararası ilişkileriyle silah ve mühimmat elde edebilen, ülkemizde ve Ortadoğu'da siyasi varlığını kanıtlayarak kendisine yer edinmeye çalışan bir örgüttür. Asıl hedefi; destekçisi olan devletlerin Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti Devletini zayıflatarak her türlü telkin ve müdahaleye açık hale getirmektir. Ayrıca hem bölgesel hem de küresel çapta yasa dışı pek çok organizasyonla iş birliği halindedir ve ülkemizin ekonomik ve siyasi sisteminde faaliyet gösteren kolları vardır. Terör örgütünü, aldığı iç ve dış desteği, irtibatlarını, silahlı eleman kaynağını, propaganda yöntemlerini, ekonomik kazanç yol ve yöntemlerini v.b. çok iyi analiz ederek bunların her birisiyle paralel ve eş zamanlı mücadele etmeden sadece askeri mücadeleyle sonuç almak oldukça zordur ve çok uzun zaman gerektirir. Terör örgütleri ise mücadeleyi uzun zamana yayarak yıpratma taktiği uygularlar, çıkarlarına ve hedeflerine bu şekilde ulaşmaya çalışırlar.

Terör örgütünün silahlı eylemleri propaganda maksatlıdır. Adına "silahlı propaganda" demektedirler. Silahlı propagandanın amacı; destekçilerine moral kazandırmak, iç ve dış desteğini pekiştirmek, tabanını genişletmek, eleman temin etmek, gündemde kalmak ve lider kadrosuna çıkar sağlamaktır. Bunun yanında silahlı eylemlerle ülkemizin askeri gücünü yıpratmayı, ekonomik kaynaklarını harcatmayı, halkımızda bıkkınlık ve bezginlik yaratmayı, devletimize güveni zayıflatmayı amaçlamaktadırlar. Terör örgütü silahlı eylemlerini geniş kitlelere ve destekçilerine duyurarak propaganda arayışı içindedir. Gerçek dışı, abartılı bilgi ve haberler devletimize ve silahlı kuvvetlerimize güveni sarsacak, terör örgütünün propagandasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, kısa vadeli siyasi çıkar amacıyla; askeri harekatlarda elde edilen başarının abartılması, "İnlerine gireceğiz" / "Son terörist yok edilinceye kadar..." v.b. ifadeler kullanılması, uzun vadede sonuç alınmasında gecikildiğinde terör örgütünün siyasi ve askeri gücünü olduğundan büyük gösterecek algıya neden olacaktır. Terörle mücadele ülkemizin bekasını ilgilendiren son derece ciddi bir konudur ve siyasi, hukuki, askeri... Her alanda uyum içinde profesyonelce yapılmalı, sulandırılmamalıdır. Devlet adamlarımız, siyasetçilerimiz, basınımız, sivil toplum kuruluşlarımız... Kısaca halkımızla kolayca iletişim kurma imkânı olan herkes, her kurum terör örgütünün propagandasına katkı sağlamamak için son derece dikkatli ve ölçülü olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Kasım 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Sosyal medyada dolaşan bir palyaço fotoğrafının Instagram'da hiçbir şekilde profil fotoğrafı yapılamadığı iddia ediliyor. Fotoğrafın üzerinde oynanmış bir palyaço foto...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Kasım 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test