Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin sıkıntı çemberi gittikçe daralmakta... Çare?

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin içteki ve dıştaki sıkıntıları maalesef artmaktadır. Bunda dahili etkenler olduğu gibi, dış güçlerin ülkeyi sıkıştırmalarının da payı vardır. Türkiye, bu baskıların meydana getirdiği bir kıskaç içine sokulmaktadır.

Öncelikle içten başlamak istiyorum. Bir yerel seçim geçirdik, ne yazık ki tamamlayamadık. Zira İstanbul’un kaybedilmesinde bariz mağduriyet yaşadığını iddia eden AKP iktidarının şikayetleri üzerine Yüksek Seçim Kurulu kararı ile seçim İstanbul’da iptal edildi ve yenilenme kararı alındı.

Bunda ısrar edebilir, ama YSK’nın davranışındaki bariz hatalar ve süreçteki tutumu, kararın kabulünde soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir.

Bu kararın toplumda geniş kabulünü beklemek hatalı olacaktır.

Gelelim karar sonrasına... Haziran ayında yeniden yapılacak seçimin ne türlü pazarlıklara yol açacağı ve bu cereyandaki tutum ve davranışlarda, lisan ve konuşmalarda agresiflikler olursa, sonucun nereye gideceği bilinmezliklerle doludur.

Yeniden kaos yaşanmaması, arzumuzdur.

Ancak, sonucun alınmasından sonra da her iki taraftan tereddütler ve itirazların tekrarlanması kaçınılmazdır.

Bunun için kararın ve gelecek İstanbul seçiminin bir huzur getireceği garantisi maalesef yoktur.

Böylece Türkiye Cumhuriyeti’nin içte huzuru bulmasını beklemek, bence mümkün olamayacaktır.

İş, şirazesinden çıkmıştır. İnanç kaybolmuş, tutum ve davranışlar ile söylemlerin topuzu kaçmıştır.

İçte huzuru olamayan bir Türkiye’nin, dışta kazanması ve iyi karşılanması, ağır itham ve istekleri önlemesi mümkün müdür?

Bence en önemli husus, içte ittifak ve birliktelik istenirken, İstanbul seçimlerinin sonucunun yeni bir anlaşmazlığın ateşine odun vermekten başka bir şeye yaraması mümkün değildir.

Ne yazık ki seçimin tekrarlanması kararı ile ülkemiz huzursuzluğa devam işareti vermektedir.

Bunun ekonomiye yansıması ne olacaktır? Bilinmemektedir... Bekleyip göreceğiz. Zaten yalpalayan ekonomimizin daha da olumsuz bir hal almasını körükleyenlere fırsat doğacağı gözardı edilmemelidir. Umarım ve isterim ki inşallah ülkemde iç huzurun sağlanması yolunda adımlar atılır.

Yoksa...

 

Dıştaki sıkıntılı çember

Ülkemiz, iki dünya gücünün arasında ezilmektedir. Bir tarafta güya “stratejik” ortak Amerika, ki hiçbir zaman olmamıştır ve olamayacaktır. Bu ifadeler hayalden başka bir şey değildir.

Öte yanda ise Rusya... Şu anda adeta kuzu sarmasıyız, ama gelin görün ki Moskova yönetimi, Suriye politikasında ikiyüzlü bir siyasetin sahibidir.

Karşılıklı güven noktasında İki ülkenin tarih boyunca ilişkilerine baktığımızda “dostluk” ifadesi, her zaman temkinle anılmaktadır.

Amerika S-400’lerin alımı konusunda Türkiye’nin sıkıştırılmasında adeta kemerin son deliğindedir. Ayrıca son olarak Amerika, İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır ortaklığında, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Doğu Akdeniz’deki enerji hakları kısıtlama tehdidi altındadır.

Peki, ne olacaktır? Bir taraftan iç huzursuzluğumuz, adeta düşman kardeş ilişkilerindeki iktidar ve muhalefet partilerimiz... Böylesi bir durumda bu partilerimiz, Türkiye’nin bu iki ana meselesinde nasıl bir yol tutacak ve sonuca gidebilecektir?

Bence bu iş, bizim içimizde tek başına ne iktidar ve de ne muhalefet olarak teklik ısrarı ile halledilecek bir konu değildir.

Zaten Cumhurbaşkanı bir “ULUSAL İTTİFAK” arayışını dillendirmektedir. Fakat bunun nasıl olacağı konusunda bir açık ifade yoktur.

Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki enerji kaynaklarında hak sahibi olmasını Amerika ile İsrail, Mısır, Suriye ve Güney Kıbrıs istememektedir.

Diğer kanat olan Rusya ise güya bizi desteklemektedir, ama bir taraftan da İsrail ile dayanışmalarını sezdirmeden devam ettirmektedir.

Sonuç... Kabul edelim ki karşılıklı beyanlarla bu işlerin sertlikle, sözle çözülmesi mümkün değildir. Tek çözüm, kendi içimizdeki birlik ve beraberlikte yatmaktadır.

Evet, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı doğrudur. Ama çözüm hakkında ve anlaşmaların nasıl olacağına dair bir işaret ve istek ortada görülmemektedir.

Muhalefetin tutumu ise pek olumlu işaretler taşımamaktadır Geniş ve her yöne çekilebilen ifadeler içermektedir. Seçimin iptali ise işin tuzu biberi olmuştur.

Türkiye kıskaç altındadır. Çember de gittikçe daralmaktadır.

Bir araya gelip ortak noktada ve ülke hayrında karar almaktan başka tarafların, iktidar ve muhalefetin başka çaresi yoktur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test