Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Osmanbey’de tekstilciler atağa kalkıyor

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Osmanbey'de ekonominin can damarı olan tekstilciler şimdi yeni bir dönem ve yeni atılımlar için düğmeye bastı.

İstanbul’da tekstil sektörünün doğuş noktası Sultanhamam hiç kuşkusuz….Bu yüzden duayen tekstilcilerle konuşurken "Ben Sultanhamam Üniversitesi mezunuyum"diye bitirirler sözlerini… Sultanhamam sonrası tekstilin ikinci atılım adresi Osmanbey oldu.

Osmanbey iç pazardan çok dış pazarı hedefledi. İhracata açtı kapılarını ve aslında çok önemli dünya markalarının çıkmasının altyapısını oluşturdu.

Osmanbey’in sessiz sedasız atağının ihracata katkısı 2 milyar doları aştı. Ama bu yetmez diyorlar… Şimdilerde Osmanbey’de hummalı bir çalışma var.

Yetkili ve etkili herkese sunumlar yapılıyor ve Osmanbey’in ihracatta ve iç pazarda yapacağı çalışmalar anlatılıyor.

Öncelikle bunu anlatan çok iyi bir ekip var. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği çok önemli bir jenerasyon yakalamış.

Hani Galatasaray bir dönem Avrupa Şampiyonu olmuştu veya Beşiktaş Metin, Ali, Feyyazlı bir dönem yakalamıştı ya tıpkı onun gibi… Başkan Rıdvan Kandağ tam bir entelektüel… Sakin ve bilgili bir isim… Osmanbey’i çok iyi biliyor. Ve çok sayıda proje ile Osmanbey ve bölgede iş yapan tekstilcileri uçurmaya hazırlanıyor.

Başkan Vekili olarak görev yapan isim ise Tamer Pala… Tekstilin uçan kumaşçısı… İlklere imza atan ve her zaman yenilik peşinde koşan en sempatik tekstilci… Dünya ile barışık bir isim… Futbolla çok yakından ilgilendiği için o da jenerasyon teorisine katılıyor. Bu ekibin içinde yönetim kurulu üyesi olarak yer alan o kadar etkili isimler var ki anlatmakla bitmez… Osmanbey tekstilcisi tam yönetimini bulmuş…

Peki, bu yönetim ne yapıyor? İlk iş olarak Osmanbey Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) olarak yeni seçilen belediye başkanı Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’i ziyaret ederek projeleri anlattı. Bu bölgeyi en iyi bilen yıllarca bu bölgede yaşamış olan Başkan Keskin’in bu projelere destek vereceğini düşünüyoruz.

Yani kısa bir süre sonra Osmanbey’de önemli bir değişim başlarsa hiç şaşırmamak gerekiyor diyor ve Başkan Rıdvan Kandağ’ın ağzında yapılması düşünülen işleri aktaralım:

. Bizim burada ihracata büyük katkımız var.  Şu anda kilo fiyatımız hazır giyimde 17.71 dolar, tekstil ürünlerinde 4.82 dolar oldu.

. Bu rakam Türkiye ortalamasının çok üstünde. Bu avantajı çok iyi kullanmalıyız. ABD ve AB ülkeleri alımlarını, maliyet avantajından dolayı Asya ülkelerine kaydırıyor.

. Bunu tersine çevirmeliyiz. Bu noktada yakından tedarik felsefesini hayata geçirmeliyiz. Erken uyarı sistemleri geliştireceğiz, hızlı tepkiler vererek olası bir türbülanstan yara almadan çıkacağız.

. Bunun için alıcılar için ‘Osmanbey Guide’ uygulamaya koyduk.  Osmanbey için bir ilk olan ve OTİAD olarak bölgemizin tanıtılmasında önemli bir adım olarak gördüğümüz mobil uygulama Osmanbey Guide çok önemsiyoruz.

. Yine OTİAD ekibinin liderliğinde tüm bölgenin envanterini çıkarmaya yönelik Eylül ayında başlatılan çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. Şişli ve Kâğıthane ilçelerine yayılan Osmanbey piyasasını güncel verilerle kayda almak için çalışmalar hız kazandı.

. Osmanbey, sadece bünyesinden çıkardığı ulusal markalarla değil; tasarım ve üretim gücüyle, mağazalarıyla, ticaret deneyimleriyle bugünlere ulaşan bir hikâyeler zinciridir

 

 

İşte OTİAD’ın atağa geçen yönetimi

Yönetim Kurulu

Rıdvan Kandağ (Başkan)

Tamer Pala (Başkan Vekili)

Ekrem Karakaya

İbrahim Erdem

Eda Arpacı

İsmail Ecer

Nejdet Ayaydın

Hikmet Ünal

Nevzat Ataman

Cevat Yeşilyurt

Hüseyin Ekmen

Tayyar Günbeyi

İsmail hakkı Doğan

Cem Bozkurtoğlu

Mehmet Ali Gümüş

Atilla Demir

Yeşim Köroğlu Güven

İzzet Işık

Lokman Özhan

Baran Gencer

Sarven Okçu

Hakan Özbek

Berat Kayışkan

Ahmet Hamdi Yıldızoğlu

Süleyman Atik

 

Denetim kurulu

Volkan Atik

Şenol Aras

Oktay Demir

Kemal Kartal

Mustafa Türk

Demet Tatarhan

 

Onur Kurulu

Hüseyin Tanciğer

Cengiz Say

Gaffar Koca

Serhat Çetinkaya

Ali Ulvi Orhan

İlker Karataş

 

 

Hadımköy'de önemli sanayi kuruluşlarının temeli atan iş insanları yeni yatırımlar için düğmeye bastı ve dünya otomobil devinin bölgeye gelmesi için çalışmalar hız verdi.

 

Volkswagen'in yatarımı İstanbul’a gelir mi?

Dünya otomobil devi Volkswagen'in Türkiye’de yatırımı ile ilgili defalarca yazılıp çizildi. Her defasında bu konuda mesafe alınamadı. Ama bu defa sanki biraz farklı….

Sevgili Ali Çağatay geçtiğimiz günlerde çok önemli bir yazı kaleme almıştı. Başlık “Volkswagen'in Seçimi (Türkiye mi, Bulgaristan mı?)” şeklindeydi.

Son dönemde Almanya’da Volkswagen'in yeni yatırımını nereye yapacağını ayrıntılı bir şekilde anlatıyordu yazıda Ali Çağatay.

 

Şöyle diyordu:

. Emisyon skandalında büyük yara alan VW yeni otomobil yatırımını hangi ülkeye yapacak?

. Biraz hatırlatma: VW, Almanya'daki fabrikalarını elektrikli otomobil üretimine tahsis etmek istediği için, içten patlamalı binek otomobillerini ülke dışına kaydırmak istiyor.

. Konu, 2 yıldır Almanya'da hararetli biçimde tartışılıyor. Bu yılın(2019) Kasım ayında karar verilecek. Uzun listede 5 ülke vardı: Sırbistan, Makedonya, Romanya, Türkiye ve Bulgaristan.

. Haziran ayında kısa liste çıktı, 2 ülke kaldı: Türkiye ve Bulgaristan. Her iki ülke de VW yatırımının kendi topraklarına gelmesi için yoğun bir çaba içinde.

. Alman yetkililer, Ocak ayında Türkiye'ye geldiler. Ardından Şubat ayında Bulgaristan'a gittiler. Bu ziyaretler, yarıştaki son virajdı. Şimdi, yarış son düzlükte koşuluyor.

Bu aşamada Ali Çağatay çeşitli analizler yaparak yatırımını nereye yapılacağı konusunda yorumlar yapmış…

Biz Türkiye’de bu konuda neler oluyor onu anlatalım… Yani bu yatarımı almak için Türkiye neler yapıyor. Farklı çalışmalar olduğunu biliyoruz. Ama en önemlisi Hadımköy’de yapılıyor onu biliyoruz.. Hadımköy Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Bozdağ bu çalışmaya ilişkin şu bilgileri veriyor:

- Türkiye’de otomotiv yan sanayine ilişkin en büyük tesisler Hadımköy’de kurulmuş durumda. Dünyanın en lüks ve önemli markalarının parçaları Hadımköy’den gidiyor. Buradaki sanayi bölgesi dünyanın en iyi otomotiv altyapı yatırımlarına sahip bulunuyor. Bunu en iyi bilen de Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede. Bu yatarımın bölgeye gelmesi için yoğun çaba harcıyor. Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulumuzda bu müjdeyi bize vermek için hazırlıklar yapıldığını söyledi. Volkswagen'in yeni yatarımı bize gelecek. Bu konuda geniş bir arazi hazırlanmış durumda.

Evet, Volkswagen'in yatarımı için büyük çaba içinde Hadımköylü sanayiciler… bu yatarımın İstanbul’a gelmesi için bir başka önemli avantaj daha bulunuyor. Dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç otomotiv sektörünün tama içinde. Bu işi çok iyi biliyor. Çök önemli işler yapıyor bu konuda… Onun da bu konuyla yakından ilgileneceğini düşünüyoruz. Bu da çok büyük bir avantaj Volkswagen'in yatırımının İstanbul’a gelmesi için…

Bakalım ne olacak. Bütün bu çabalar dünya devi Volkswagen'in yatırımını İstanbul’a getirecek mi?

 

Metal sektöründe ihracata yelken açan başarılı firmaların ödül töreni iş dünyasının büyük buluşması şeklinde geçti.

Metalik yıldızlar ödüllendirildi

Herkes oradaydı. Aslında o gün İstanbul’da çok sayıda toplantı vardı. Ama herkes Tahsin Öztiryaki’nin davetine adeta koşarak gelmişti…

Çünkü bütün sıkıntılara rağmen İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki bu yıl 10 milyar dolarlık ihracat hedefi ile yola çıkmıştı. Bu hedef büyük ölçüde yakalandı.

Bu büyük başarıyı gerçekleştiren üyelerini ödüllendirmişti Tahsin Öztiryaki… Yani yıldızlaşan üyelerini ödüllendirdi. 21 farklı kategoride 64 ödül sahiplerini buldu. İhracatın Metalik Yıldızları 2018 Ödülleri Töreni’nde belki de bu yüzden bütün iş dünyası tam katılım sağlamıştı.

Ödül töreninde son dönemde verdiği bilgilerle, yaptığı konuşmalarla adeta moral veren isim olan Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay şu önemli noktaların altını çizdi:

. Ben 13 yıl önce TİM üyesi bir ihracatçıydım. Sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. Birlikte aşacağız. Dertlerinizi gelin bize anlatın, ancak bunu yaparken empati kurmanızı istiyoruz.

. Size göre en öncelikli sıkıntınız ne ise onu bize anlatın, ilk önce onu birlikte çözelim. Sektör geçen yıl gerçekleştirdiği 8,2 milyar dolarlık ihracat ile gurur verici bir noktaya geldi.

. İhracatınızı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 18 oranında artırdınız. Türkiye ihracatı yüzde 1,33 artarken, siz yüzde 4,6’lık bir orana ulaştınız.

. Dünya ihracatından aldığınız pay yüzde 1,5 olurken, Türkiye’nin payı ise yüzde 0,9. Bu rakamlar aslında sektörde katma değer olarak ne kadar önemli bir rol oynadığınızı gösteriyor. Bu gerçekten de bizleri gururlandırıyor.

. Bu yılın ilk 4 aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızı yüzde 4 artırmayı başardık.

. Nisan ayında 15,3 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attık. Bunlar hep sizlerin sayesinde oluyor. Üretip ihraç ediyorsunuz ve ülke ekonomisine çok değerli katkılar sağlıyorsunuz.

. Bugün Türkiye’nin büyümesinde en fazla katkıyı ihracattan alıyoruz. İç piyasada sıkıntılar var, biliyoruz, ancak buna yönelik adımlar da atıyoruz. Kararlıyız, önümüz düz. İnşallah güzel günler bizleri bekliyor.

 

Dünya elimizden kayıyor

Birleşmiş Milletler’in biyolojik çeşitlilik ve çevresel sorunlar konusunda çok önemli bir bilimsel rapor yayınladı… İşte o rapordaki çarpıcı bilgiler…

 

Biyolojik çeşitlilik:

. Türler, günümüzde son 10 milyon yılın ortalamasından yüz binlerce kat daha hızlı yok oluyor ve bu hız giderek artıyor.

. Köpek balıkları ile mercan resiflerinin yüzde 33’ü, tüm deniz memeli türlerinin yüzde 33’ten fazlası ve amfibi canlıların ise yüzde 40’ı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya

. Böcek türlerinin ise yaklaşık yüzde 10’u yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

. Karasal ortamda canlıların, doğal ortamdaki varlığı, büyük çoğunluğu 1900lerden itibaren olmak üzere, ortalama yüzde 20 azaldı.

. Kayıp ve bozulma yüzünden küresel karasal habitatta 1900lerden beri yüzde 30 azalma görüldü.

 

İklim Değişikliği:

. Rapor, iklim değişikliğine neden olan faaliyetler ile biyolojik çeşitliliği yok oluşa sürükleyen faaliyetler arasında önemli bir ilişki olduğunu, birçok iklim eyleminin aynı zamanda biyolojik çeşitliliği de korumaya katkı sunacağını belirtiyor.

. Çalışmanın yazarları, IPCC‘nin iklim değişikliği senaryoları ile bu senaryoların biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerini de karşılaştırıyor.

. 2°C küresel ısınma, türlerin yok oluş riskini yüzde 5 arttırırken, Dünyanın şu andaki hali, yani 4,3°C ısınma senaryosu bu riski üç katına, yüzde 16 seviyesine çıkarıyor.

. Uzmanlara göre, küresel ısınmayı 1,5 °C’de sınırlandırmanın ise biyolojik çeşitlilik üzerindeki iklim riskini önemli derecede azaltacak.

 

Tarım-gıda:

. Uzmanlar mevcut tarımsal uygulamaların biyolojik çeşitlilik üzerinde önemli riskler oluşturuyor.

. Rapor, insan faaliyetleri ile karasal ortam/çevrenin yüzde 75’inin ciddi değişiklik ve büyük hasar gördüğünü, 1970’lerden beri tarımsal üretimin yüzde 300 arttığını ama buna rağmen dünya nüfusunun yüzde 11’inin – 860 milyon insanın gıda güvensizliği ile yüz yüze olduğuna vurgu yapıyor:

. Küresel sera gazı emisyonlarının yüzde 25’i arazi yönetimi, gübreler yüzünden salınıyor. Hayvansal gıdalar bu emisyonun yüzde 75’ini oluşturuyor.

. Küresel gıda üretiminin yüzde 75’i polenleşmeye bağımlıyken, yoğun tarım uygulamaları yüzünden biyolojik çeşitlilik üzerindeki artan baskı ve polenleşmedeki azalma ile yıllık 235 ile 577 milyar ABD doları değerindeki ekin üretimi riske atılıyor.

 

Okyanuslar – Denizler:

. Rapor, aşırı avlanma yüzünden balık stokları yok olduğunu ve örneğin 2015 yılında deniz stoklarının yüzde 33’ünün sürdürülemez seviyede avlandığını vurguluyor. Rapora göre, bugüne kadar deniz ortamının yüzde 66’sının insan faaliyetleri yüzünden ciddi ve büyük ölçüde değiştirildi.

. Rapor, endüstriyel balıkçılığın biyoçeşitlilik üzerindeki ayak izinin tarımdan 4 kat daha büyük olduğunu ifade ediyor.  Rapor aynı zamanda balıkçılık sektöründeki dengesiz dağılımı da ortaya koyuyor.

. Rapora göre ticari balıkçıların yüzde 90’ küçük balık avlarken bu balıklar toplam yakalanan balıkların yüzde 46’sını oluşturuyor. Geri kalan balıkçılık sadece birkaç ülkede yoğunlaşırken çok az sayıdaki büyük şirket tarafından yapılıyor.

. Rapor aynı zamanda, sağlık, kalkınma ve sosyal ekonomik konulara dair da önemli veriler içeriyor.

. Dünya nüfusunun 1970lerden beri yüzde 105 arttığını ve kentsel alanların sadece 1992’den beri iki katın çıktığını vurgulayan rapor, bu durumun doğal alanlar üzerinde önemli bir baskı unsuru olduğunu ifade ediyor.

. Bu çarpıcı raporun tamamı bu ay içinde yayımlanacak. İngilizce Basın Bülteni ve İngilizce Özeti ekte görebilirsiniz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test