Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim bitti, ''tanzim''de bitti!

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart seçimleri öncesi AKP iktidarının pilot uygulama ile başlattığı sebze ve meyve tanzim satışlarının yerinde yeller esiyor. Ciddi eleştiri ve tepkilere neden olan sebze ve meyve tanzim satış noktaları, ilk etapta önünde oluşan uzun kuyruklarla kamuoyunun gündemine oturmuştu. Hükümetin sübvanse ederek ucuz sebze ve meyve satışı yapma hevesi ile açtığı satış noktalarında meyve neredeyse hiç görülemedi denebilir. Sebze de ise çeşit en fazla üçe çıktı. Bir süre sonra da patates ve soğan dışında ürün bulunduramayan tanzim satış noktaları, seçimin bitmesiyle tümüyle ortadan kalkmış oldu. Yorgan gitti kavga bitti misali… Yani yine ayakları yere basmayan, geçici bile denemeyecek, göz boyamaktan öteye gitmeyen bir uygulama geldi ve de geçti gitti. Vatandaş da yedi!

Oysa tam da Ramazan ayı başlamışken… Milletin mutfak için en fazla alış veriş yapması gereken bir dönem iken... Hani Türkiye geneli yaygınlaştırılacaktı! Özetle seçim öncesi, bir sanal gündem gerekiyordu… O da tanzim satış noktaları oldu. Ve sanal gündem anlamında istenilen hedefe ulaşıldı.

 

Yavaş’tan şeffaf yönetim

Seçim kampanyası boyunca şeffaf bir yönetim anlayışı vurgusu yapan CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, söz verdiği gibi uygulamalarını şeffaf bir şekilde sürdürüyor.

Yavaş’ın şeffaf olma adına önem arz eden ilk icraatı ise “Yeşil Alan ve Bakım Onarım İhalesi”nin internet üzerinden canlı yayınlanması oldu. Başkan Yavaş’ın “şeffaf belediyecilik” anlayışının yaygınlaştırılması yönündeki talimatını uygulayan bürokratlar da böylece zan altında kalmadan, alışılagelmişin dışında bir uygulamayı hayata geçirmiş oldu.

Belediyenin canlı yayınladığı ANFA Genel Müdürlüğü’nün Ankara Büyükşehir Belediyesi il sınırları ve sorumluluk alanları içerisinde bulunan, “Yeşil alanlar, parklar, refüjler, yan bantlar, mezarlıklar, piknik alanları, barajlar, göller, rekreasyon alanları ve tesislerin bakım-onarım ve tadilat hizmet alımı” işini kapsayan “Yeşil Alan Bakım ve Onarım İhalesi”ne bin 662 firma, rekor sayıda başvuruda bulundu.

Belediye ve ANFA'nın web sitelerinde yayınlanan duyurularının ardından, 30 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında firmaların tamamının ön başvuruları kabul edildi.

Belediye, ihale sonunda yapılacak değerlendirme ile 40 bölge için en uygun teklifi veren firmalarla anlaşma sağlanacağını açıkladı.

Yavaş’ın, önemli bir diğer sözü de istihdam sorununa çözümler üretmekti hatırlanacağı gibi… Bu bağlamda da oldukça eşitlikçi hareket eden Yavaş, Ankara’nın 25 ilçesinden parti örgütleri aracılığıyla istihdam taleplerini alıyor. Yavaş’ın özellikle ilçe örgütleri ile uyumlu hareket etmesi ise kendisine olan güveni artırıyor görünüyor.

 

İstanbul’a göre, Ankara pozisyonu

İstanbul’da yeniden yerel seçim kararı ile iştahlanan Cumhur İttifakı,  şimdilerde ufaktan Ankara senaryolarını da konuşur oldu… Kulislerden yansıyanlara göre; Cumhur İttifakı, İstanbul seçimlerinin tekrarında eğer istediği başarıyı yakalayabilirse, bir sonraki hamle Ankara seçimlerinin iptali için olacak… Tam olarak hangi gerekçe ile Ankara seçimlerinin tekrarı istenecek belli olmasa da “bir şeyler olacak.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test