Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kendi ayağına kurşun sıkmak

10.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yüksek Seçim Kurulu 6 Mayıs günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal ederek ülkemiz siyasi yaşamına tahrip gücü yüksek bir bomba attı adeta. Bu gelişmeyi kışkırtan AKP yöneticileri, “kendi ayaklarına kurşun sıktılar” suçlamasıyla karşı karşıya… Yakın tarihimize olumsuz bir örnek olarak geçecek bu kararı “hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu” diyerek açıklamaya çalışan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, bu sözleriyle espri konusu oldu.

Yavuz’un bu anlamsız sözleri, AKP’deki sıkıntının dışa vurulmasıydı bir bakıma. Hikmet Çiçek, Oda TV sitesindeki yazısında AKP içindeki durumu, partinin önemli isimlerinin ağzından şöyle aktarıyor:

“AKP’yi ve Reis’i iktidara taşıyan güçler, artık Reis’in gitmesi gerektiğine karar vermiş görünüyor. TÜSİAD’ın hemen tavır alması ve çok sayıda sanatçının gösterdiği tepki, Reis’in bir an önce gönderilmesine karar verildiğini gösteriyor. İstanbul seçimleri kazanılsa da kazanılmasa da bu saat işleyecek. Eğer seçimler iptal edilmeseydi, bu sürecin 2023’e kadar bir çeşit koalisyonla süreceğini düşünebilirdik. ‘Türkiye İttifakı’ söylemi bizi umutlandırmıştı. Fakat 3. Nesil AKP’liler Reis’i ikna ettiler. Bunlar AKP’yi bir rant partisine dönüştürenler.”

 

Bunca sıkıntı varken

Ülke ciddi bir kriz ortamında iken, İstanbul’un rantından vazgeçemeyenlerin gözleri kör olmuş durumda. Bunların etkisiyle YSK’daki 7 üye, mantıklı düşünme sistematiğini alt üst ederek aynı zarftaki dört pusuladan yalnızca bir tanesine göre karar verebiliyor. Sosyal medyada dolaşan mizahi bir deyiş gibi “kadın dördüz doğuruyor; adam üçü benden biri değil diyor.” Böylesine gülünç duruma düştüler.

Oysa ekonomik sorunlar her geçen gün daha da derinleşiyor. Dolar almış başını gidiyor. S-400/F35’ler konusunda damat vasıtasıyla uzlaşma çabaları sonuç vermiyor.

Güney sınırlarımıza komşu İsrail uydusu Kürdistan kurma planları içindeki PKK’ya bağlı terör örgütleri Mehmetçiklerimize saldırıyor. CIA denetimindeki Fetullah takipçileri içeride dışarıda ortalığı bulandırıyor. Ergenekon rezaletinin, Kürt ve Ermeni sözde açılımlarının, Suriye felaketinin, Fetullah goygoyculuğunun baş sorumluları Abdullah Gül, Ahmet Davudoğlu, Ali Babacan şişiriliyor.

 

Doğu Akdeniz kızışıyor

Doğu Akdeniz’de ciddi bir gerginlik gelişiyor. Türkiye’nin NATO, ABD ve bütün bölge ülkeleri ile ilişkilerinin iyi olmadığını ileri süren Kıbrıs Rum kesimi sözcüsü Prodromos Prodrom, Kuzey Kıbrıs açıklarında arama çalışmaları yapan Fatih gemisi mürettebatı hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarabileceklerini söyleyebiliyor utanmadan…

Türkiye’nin bekasını tehdit eden bu tehlikeli gelişmeler yaşanırken, AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, 23 Haziran’daki seçime dek mesaisinin büyük bölümünü İstanbul’a ayıracağını açıkladı. İstanbul’daki Kürt vatandaşların oylarını kapabilmek uğruna İmralı’daki terör örgütü lideriyle el altından tezgâhlar kurmaya çalışılıyor. Öyle ki, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “İmralı tecridinin sona erdirilmesi, ‘Rojava Kürdistan’ına yönelik politikanın ılımlılaşması ve Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümünün esas alınarak demokratik reformların yapılması durumunda Kürtlerin İstanbul seçimlerinde oylarını AKP'ye verebileceğini” ilan edebiliyor.

Tüm bu sıkıntılar karşısında “ulusal mutabakat” için uğraşması gereken Cumhurbaşkanı, kimlerin etkisindendir bilinmez, git gide tam tersi bir yönde adımlar atıyor. Tam bir akıl tutulması! İnsan kendi ayağına nasıl kurşun sıkar? Anlamak imkânsız. Türkiye’nin geleceği umurlarında olmayan İstanbul Belediyesinden beslenen vakıflar, tarikat mensupları, iş ve medya çevreleri bu denli darda demek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test