Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

71 yıl sonra gelen başarı

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mehmet Şakir Örs, Ahmet Öküzcüoğlu (Alaşehir Belediye Başkanı), Ahmet Akgündüz (CHP Alaşehir İlçe Başkanı)

Mehmet Şakir Örs, Ahmet Öküzcüoğlu (Alaşehir Belediye Başkanı), Ahmet Akgündüz (CHP Alaşehir İlçe Başkanı)

31 Mart yerel seçimlerinde, Ege Bölgesi’nde, hem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve hem de bizler için ilginç bir sonuç yaşandı. Doğup büyüdüğümüz, çocukluk ve ilk gençlik yıllarımızı geçirdiğimiz Alaşehir’de, çok partili hayata geçildiğinden bu yana ilk kez belediye seçimlerini CHP kazandı.

Biz de bu önemli başarıyı gerçekleştirenleri kutlamak ve bu sonucu tüm yönleriyle irdelemek üzere, yolumuzu Alaşehir’e düşürdük. 71 yıl sonra gelen bu büyük başarının kahramanları ile bir araya geldik. CHP’li Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ve CHP Alaşehir İlçe Başkanı Ahmet Akgündüz ile birlikte, başarıya uzanan yolu konuştuk.

 

‘Kavgamızın şehri’

Değerli yazar, şair, düşün ve eylem insanı Vedat Türkali; İstanbul’u anlattığı, ‘bekle bizi İstanbul’ diyerek seslendiği, aynı zamanda bestelenen o güzelim dizelerinde, ‘kavgamızın şehri’ olarak adlandırır İstanbul’u… İşte çocukluğumuzun ve ilk gençlik yıllarımızın kenti Alaşehir de, bir bakıma bizler için ‘kavgamızın şehri’dir... Dönem, ülkemizin geleceği ve halkımızın esenliği için, toplumsal mücadele ateşinin ilk kıvılcımlarının yüreğimize düşüp harlandığı; ilk sevdalarımızı yaşadığımız ve ilk kavgalarımızı verdiğimiz o güzelim yıllardır…

Daha henüz lise sıralarındayken, astığımız afişler nedeniyle karakollara çekildiğimiz; elimize megafonu alıp üretici mitinglerine çağrı yaptığımız; dernekler kurduğumuz; ilk tiyatro oyunlarımızı sahneye koyup köy köy dolaştığımız; siyasal ve kültürel mücadelemizin o özverili dönemleridir…

 

Yılların hasreti  

İşte o güzelim dönemleri yaşadığımız arkadaşlarımızla birlikte, bizlerin, o yıllardan bu yana, doğup büyüdüğümüz kentte; barıştan, demokrasiden, özgürlükten ve çağdaşlıktan yana bir yerel yönetim, her daim umudumuzdu, özlemimizdi, hasretimizdi…

Aslında bu özlem çok daha eskilere gidiyor. Çok partili hayata geçildikten sonra, 1948 yılında yapılan ilk yerel seçimlere kadar uzanıyor. O zamandan beri CHP, bu kadim kentte belediyeyi kazanamamış.

71 yıl sonra gelen başarıyla, şimdilerde Alaşehirli CHP’liler, ilericiler, yurtseverler; onca yılın hasretinin gerçekleşmesinin coşkusunu alabildiğine yaşıyorlar ve sevincini yüreklerinin derinliklerinde duyumsuyorlar.

 

CHP’nin belirlenen ilk adayı

Aslında bu büyük başarının başta gelen kahramanları, Alaşehir Belediye Başkanı seçilen başarılı diş hekimi Ahmet Öküzcüoğlu ile 5 yıldır CHP’nin ilçe başkanlığını başarıyla yürüten iş insanı Ahmet Akgündüz.

Başarının önderleri her iki Ahmet başkanla, Alaşehir Belediyesi’nin kent meydanına bakan başkanlık katında buluşuyoruz. O yöreden yetişen ve bu siyasal hikâyenin geçmişini iyi bilen birisi olarak, önce başarılarını kutluyoruz. Birlikte geçmiş günleri anımsayıp, bu günleri görmek için yıllarca yanıp tutuşan, emek ve mücadele veren, ama bugün aramızda olamayan tüm mücadele büyüklerimizi, dostlarımızı, yol arkadaşlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Aslında bu seçim mücadelesinin 1,5 yılı da aşan uzun bir yol hikâyesi var. Alaşehir’de yerel yönetimi almaya ant içmiş olan CHP örgütü, çok önceden yola koyulmuş. Örgütün ortak kararıyla, tek aday olarak Ahmet Öküzcüoğlu belirlenmiş. Bu karar 1,5 yıl önce parti genel merkezine de onaylatılmış. Alaşehir adayı, CHP’nin Türkiye’de belirlediği ve açıkladığı ilk aday olmuş. Araya erken genel seçim girince, genel seçim ile yerel seçim çalışması birlikte yürütülmüş. O zamandan bu yana CHP’liler, gitmedik köy, çalmadık kapı ve katılmadık düğün, cenaze bırakmamışlar…

 

‘Bu toprağın oğlu’

Aslında 71 yıl sonra gelen bu başarı; siyasal alanda inançla, şevkle ve özveriyle çalışıldığı zaman, mutlaka sonuca ulaşılabileceğini de gösteriyor. Başarıya giden yola açılan kapının anahtarını, Ahmet başkanlar, planlı ve programlı çalışma olarak tanımlıyorlar.

Muhafazakâr ve milliyetçi seçmenin ağırlıklı olduğu bir seçim yöresinde, çok akılcı ve bilimsel esaslara dayanan özverili bir çalışmayla başarıya ulaşmışlar. Yıllar sonra, siyasal mücadele tarihine geçecek örnek bir başarıya imza atmışlar. Öncelikle de, kent merkezinde, bugüne kadar genel olarak sağ partilere oy veren esnafın gönlünü kazanmışlar. ‘Bu toprağın oğlu, Ahmet Öküzcüoğlu’ sloganıyla, yerelliği ve yerel değerleri öne çıkarmışlar.

Yılların hasreti olan bu başarıyı gerçekleştiren, başta belediye başkanlığına seçilen Ahmet Öküzcüoğlu kardeşimiz olmak üzere, CHP İlçe Başkanı Ahmet Akgündüz’ü ve örgütünü, başarıda emeği, katkısı olan herkesi içtenlikle kutluyoruz. Görüldüğü gibi, birbirine inanarak güvenerek çalışıldığında, aşılamayacak engel yok… Ne mutlu, halka hizmet yolunda, 71 yıllık hasretin başarısını emekle ve alınteriyle hayata geçirenlere!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test