Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1. HAZAR FORUMU

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkmenistan yeni bir ufuk arifesinde! Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov önderliğinde 12 Ağustos 2019 günü Türkmenistan'ın turizm bölgesi Avaza'da 1.Hazar Forumu gerçekleşecek.

Türkmenistan; itidalli,  istikrarlı ve bitaraf ülke olmasının başarısını 1.Hazar Forumu'yla taçlandırmak üzeredir.

Bu konuda geride bıraktığımız hafta içinde Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev ile İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek,  1.Hazar Forumu hakkında bir bilgi sunumunda bulundular. Öncelikle Hazar Denizi'nin hukuki statüsünün oluşmasını,  iş adamları açısından büyük bir avantaj olarak değerlendiren Büyükelçi Amanlyev Hazar Denizi'nin ulaştırma,  lojistik, sivil havacılık, enerji ve deniz taşımacılığında öncü bir rol oynayabileceğini üstüne basa basa vurguladı.

12 Ağustos tarihinin aynı zamanda Hazar Deniz Günü olmasının önemine de değinen Büyükelçi, Hazar Forumu'nun, Hazar'a kıyısı olan Azerbaycan,  İran, Rusya, Kazakistan arasında fırsatlar oluşturacak işbirliklerine, anlaşmalara ve fikir alış verişlerine zemin hazırlayabilecek bir ortam olacağını da söyledi.

Hazar Forumu düşüncesinin bana göre bir başka önemi daha bulunmaktadır.  Zira Türkmenistan bir fırsatlar ülkesidir. İş alanlarının çeşitliliği, ülkenin Bir Kuşak-Bir Yol projesi içinde yer alması ve endüstriyel alanlara açık olması yurt dışında iş kurmak isteyenler için bir önemli bir adrestir. Gene bu ülkede başarıyı yakalayanlar diğer Orta Asya ve Uzak Asya ülkeleri için bir referans elde etmektedirler. Türkmenistan'da başarıyı yakalayan nice Türk firması komşu ülkelerde de iş bulabilmiş dolayısıyla uluslararası alanda söz sahibi olmuştur…

Onun için ben, Türkmenistan’ın Türk iş dünyasında tanınmasına büyük önem vermekteyim. Birileri soracaktır? "Türk iş dünyası Türkmenistan'ı tanımıyor mu? "Elbette tanıyor! Ama ben bu tanınmanın büyümesinden, artmasından yanayım. Zira tanınma ne kadar büyük, ne kadar çaplı olursa iş dünyamız Türkmenistan'da o kadar büyüyecek, o kadar başarılı olacaktır. Gene böyle forumlar Türk iş dünyası için olduğu kadar yabancı ülke yatırımcıları için de ayrı bir fırsat oluşturmaktadır. Bir başka deyişle iş insanları için fırsat kapısı olan bu forumlar ülke için de bir çeşitliliğin arzıdır.  Onun için bu forumlara büyük önem vermekteyim.

İnanıyorum ki Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov da Türkmenistan'ın yeni oluşumlara açık olduğunu, ülkenin iktisadî gelişimine ve yatırımları arttırıcı girişimlerine rehberlik edebilmek amacıyla bu tarihi forumun gerçekleşmesini planlamıştır. Zira istikrar ülkesi Türkmenistan'ın yarınlara yönelik yol haritasında 1.Hazar Forumu verimli bir başlangıç oluşturacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test