Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’de 3 salon daha

26.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği Gaetano Donizetti’nin AŞK İKSİRİ operasını seyrettim. Temsilden söz etmeden operanın sahnelendiği Bornova’daki binayı tanıtmak isterim. Birkaç ay önce hizmete giren bina, İzmir’e 3 salon kazandırmış durumda. İzmir sanatseverleri için büyük kazanç.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Murat Karaçanta’dan bina konusunda aldığım bilgileri özetlemeye çalışayım: 26 bin metrekarelik arsadaki inşaat alanı yaklaşık 38 bin metrekare. Bornova’nın merkezindeki binanın bünyesinde, opera-konser vb. için 750 kişilik, tiyatro oyunları vb. için 382 kişilik, korolar vb. için 328 kişilik, toplam 3 salon bulunuyor. Çevresinde erken gelen seyirciler için yeterli otopark alanı da var.

Yapının Kültür ve Sanat Merkezi olarak tasarlanması 1993 yılına dek uzanıyor. Ancak 2012 yılına dek pek bir şey yapılamıyor. O yıl, zamanın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun vardığı anlaşma sonucu inşaat tekrar başlıyor. Bu anlaşmaya göre İBB, yandaki 160 yıllık “Paterson Köşkü”nün restorasyon işini üstleniyor. Çalışmalar tamamlanınca, tarihi bina bahçesi ile birlikte kültür etkinlikleri için Bakanlığa devredilecek. Bornova böylece kültür-sanat içerikli 2 binaya sahip olacak. Üniversite kenti olan Bornova’ya da bu yakışır doğrusu!

 

Aşk İksiri

AŞK İKSİRİ operasının ilk temsili 1832 yılına uzanıyor. Bestecisi Gaetano Donizetti, 2. Mahmut için bestelediği “Mahmudiye Marşı” ile Osmanlı Devleti’ne klasik batı müziğini getiren Donizetti Paşa’nın ağabeyi. Gaetano Donizetti, 19. yüzyılda özellikle İtalya’da çok tutulan “bel canto” (güzel şarkı) biçeminin iyi uygulayıcılarından ve en ünlülerinden.

İZDOB da bu eğlenceli operayı çok iyi değerlendirmiş. Yönetmen Figen Ayhan Karakelle, olayların akışını 19. yüzyıldaki bir İtalyan köyünden, günümüzün insanı ezen iş merkezlerine, “plaza”lara taşımış. Son yıllarda tüm dünyada yaygınlık kazanan konuları ve giysileri günümüze taşımak çabası, bir süredir İzmir Operasında da görülüyor. Repertuardaki Mozart’ın “Don Giovanni” operasında da yönetmen Can El’inböyle başarılı bir uyarlamasını seyretmiştik.

 

Necdet Aydın anısı

Bu modernleşme çabalarının sergilendiği salonun adı, İZDOB kurucu müdürü Necdet Aydın’a ithaf edilmiş. Anımsadığım kadarıyla, Necdet Aydın da sahnelediği klasik operalara günümüz aksesuarlarını vb. katmaktan hoşlanırdı.

Yönetmen Karakelle, “Blues Brothers” gibi günümüzün ünlü filmlerine de gönderme yapan sahneleme buluşlarıyla operayı daha da canlandırmış. Başroldeki Adina’nın topuklu ayakkabıyı atıp yalınayak yürümesi de bir düşünsel özgürleşmeyi ifade ediyor. Üstteki lambaların yanıp sönmesi ise sahnelemeye değişik anlamlar katmış. Adina’da Eylem Demirhan Duru, Nemorina’da Emre Akkuş, Dulcamara’da Cengiz Sayın, bu çağdaş yoruma uyumlu bir performans gösterdiler o gece…

İZTOB, bu yeni sahne ile Elhamra Sahnesine sığdıramadığı opera ve baleleri seyirciye sunabilecek. 2006 yılında, Konak Belediye Başkanı iken, Opera Müdürü Alparslan Mater’in girişimiyle, Domenico Cimarosa'nın "Gizli Evlilik" isimli operasını Türkiye'de ilk kez Selahattin Akçiçek Kültür ve Sanat Merkezi'nde gösterime sokmuştuk. Ufacık bir sahne ve bir piyano ile İZTOB Elhamra sahnesinin dışına çıkmıştı. Bugün ise, yeni yapılmış büyük bir sahne ile İzmirli sanatseverleri kucaklayacak artık.

Salonlar arasındaki ses yalıtımı sorunu, kulis yetersizliği gibi eksiklerin de kısa zamanda aşılacağına inanmak istiyorum. Bakanlık İzmir’e güzel bir merkez yaptı. Kullanımı da verimli olur umarım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Gülsen

28.04.2019 - 14:54
Sanat alanları oluşturmak.Halkımızın ruhunun beslenmesi.Kısacası yaşamı demek.Doğayla birlikte olursa
Diğer Yazarlar

Türkiye'de nereye meteor düştü? Meteor düşmesi nedir? Düşen meteor görüntüleri haberimizde. Türkiye'de birçok noktadan görülen meteor düşmesi haberi sosyal medyada hız...

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

Yazarlar
Website Security Test