Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

31 Mart sonrası

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart yerel seçimleri, Türkiye’nin siyasal sürecinde çok önemli bir kırılma yarattı ve adeta bir dönüm noktası oldu. İnanıyoruz ki, içinde bulunduğumuz süreç, yıllar sonra pek çok yönden daha sağlıklı irdelenecek ve tarihsel özelliği gelecek kuşaklar tarafından da teslim edilecek.

Önümüzdeki dönemde, siyasal gelişmeler değerlendirilirken, artık ‘31 Mart öncesi’ ve ’31 Mart sonrası’ olarak farklı ölçütlerle ve yaklaşımlarla bakılacak. Yaşanan yerel seçimin, sonuçları itibarıyla, bu denli önemli olduğunu ve tarihsel bir değer taşıdığını düşünüyoruz.

 

İktidar yara aldı

31 Mart yerel seçimini yanlış bir stratejiyle adeta genel seçime dönüştüren ve özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin belediye başkanlıklarını kendisi için adeta güvenoyu haline getiren iktidar, sonuçta büyük yara almıştır.

Oy yüzdeleri üzerinden rakam oyunları ile kimse kendisine başarı öyküleri yazmaya kalkmasın. Bu seçimin temel belirleyeni büyük kentler, özellikle de İstanbul ve Ankara’ydı. Neredeyse çeyrek yüzyıldır buraların yönetimini elinde bulunduran iktidar, onca iddiasına karşın buraları kaybetmiştir.

En önemlisi de, Türkiye ekonomisinin neredeyse yüzde 70’ine yakın katma değerini üreten ve ülkenin en dinamik kesimlerini barındıran yerleşim yerleri, ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından yönetilecektir.

 

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

Seçim sonuçlarının ortaya koyduğu gerçek, 17 yıldır iktidarı tek başına elinde bulunduran siyasal yapının da yenilebileceğidir. Bu sonuç, iktidarın büyüsünü bozmuş, yaldızlarını dökmüştür. İktidar için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

İktidar partisi için 31 Mart seçimleri ile birlikte düşüş eğilimi başlamıştır. Öyle görünüyor ki  iktidar çevrelerindeki çalkantılar ve çözülmeler artarak sürecektir. İçinden yeni parti girişimleri ve yapılanmaları çıkacaktır. Bu konudaki hareketlenmeler de bir bakıma bu gelişmenin ön adımlarıdır.

Ortaya çıkan bütün göstergeler, iktidarın kadrolarıyla, örgütleriyle, politikalarıyla, kısacası tüm yapısıyla bir metal yorgunluğa savrulduğunu ortaya koyuyor.

 

Ekonomide ve dış politikada zor dönem

İçinde bulunduğumuz sürecin iki önemli ayağı da ekonomi ve dış politikadır. Bu alanlar da siyasal gelişmelerden alabildiğine etkilenmektedir. Aynı zamanda siyasal gelişmeleri de doğrudan tetiklemektedir. Dolayısıyla ekonomi, siyaset ve dış politika, üçlü bir sacayağının ayrılmaz ve birbirinden koparılamaz parçalarıdır.

Başta işsizlik olmak üzere açıklanan son ekonomik veriler, içinde bulunduğumuz ekonomik krizin ne derece hayati önemde olduğunu göstermektedir. Suriye politikası ve S-400 füzeleri meseleleri başta olmak üzere, iktidarı son derece zorlu bir dış gündem beklemektedir.

Ekonomideki ve dış politikadaki bu zorlu gündemin üstesinden gelebilmek için, iktidarın ne derece mecali olduğu ise tartışmalıdır. Gerçekten yerel seçim sonuçları, özellikle de İstanbul üzerinde yaşanan tartışmalar, iktidarı oldukça yıpratmıştır.

 

Muhalefetin çıkarması gereken ders

Tabii 31 Mart seçimlerinden muhalefetin, özellikle de ana muhalefet CHP’nin çıkarması gereken dersler vardır. Seçimin ilk sıcaklığının geçmesinin, İstanbul’daki sürecin de tamamlanmasının ardından, CHP ve diğer muhalefet partileri de akılcı değerlendirmeler yapacaklardır.

Altını bir kez daha çizmek gerekirse, üç büyük kent başta olmak üzere ülkenin önemli büyük kentlerinin yönetimini alan CHP için çok büyük bir fırsat doğmuştur. CHP, seçmenin kendisine tanıdığı bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve yeni aldığı kentlerin yerel yönetimlerinde göstereceği başarılarla halkın güvenini kazanmalıdır.

Tabii aynı zamanda CHP, kendi örgütsel yapısını, tüzüğünü, programını ve politikalarını da gözden geçirip yeniden yapılandıracağı bir zaman süreci de kazanmıştır. Seçmenin mesajları, halkın beklentileri doğrultusunda bu yeni dönemi değerlendirmeli ve ülkenin yönetimi için hazır olduğunu herkese göstermelidir.

Görüldüğü gibi, 31 Mart sonrasında, ülkemizi ve halkımızı, ekonomide, siyasette ve dış politikada yoğun ve sıcak bir gündem beklemektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test