Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sandık denetiminin önemi

5.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Deniz Baykal, 2007 milletvekili seçimleri dolayısıyla geldiği İzmir’de, seçim sandıklarının ülke çapında yaklaşık üçte birinde CHP’nin sandık görevlisi bulunmadığını, buna karşı önlem alınması gerektiğini dile getirdiğinde şaşırmıştım. Son genel seçimlerde, İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi, “sandık gücü” çalışması yürüttüklerini, özellikle “Doğu ve Güneydoğu’ya diğer bölgelerden takviye” yapacaklarını ifade etmişti. Ancak bu girişim de, özellikle güvenlik güçlerinin baskıları nedeniyle amacına ulaşamamıştı ne yazık ki.

Bu açıdan, İstanbul’da Sayın Ekrem İmamoğlu’nun sandığa egemen oluşunu önemsiyorum. İmamoğlu ekibinin her sandıktan ıslak imzalara dayanarak gösterdiği direniş takdire değer. Böyle olmasaydı, Binali Yıldırım, Başkanlığını çoktan ilan etmişti. Ankara’da da Sayın Mansur Yavaş’ın benzer örgütlenmeyi gerçekleştirdiği anlaşılıyor. (İzmir’de CHP’nin seçimlerdeki başarısında sandık denetiminin önemli bir rol oynadığını düşünüyorum)

CHP adaylarının özellikle İstanbul ve Ankara’daki başarısının nedenleri arasında sandık denetiminin yeri başa yazılmalı. Sandık denetimi ile örgütlenme arasında güçlü bir bağ var.

Kafa karıştıran öneri

Cumhur İttifakı yetkilileri ve basındaki sözcüleri, Türkiye’nin can damarlarında Başkanlığı yitirince, Belediye Meclislerini anımsadılar birden. Seçimlerden önce de, Başkanlık düzeneği sayesinde, yereldeki harcamaları Saraya bağlayan kararname hazırlanmıştı. Cumhur İttifakına çıkışlarıyla yön veren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, 31 Mart seçimleri sonrası yerel yönetimler için yeni bir düzenek öneriverdi: Bahçeli, seçmenlerin Büyükşehir temsilcileri için oy atmasını, uyum amacıyla Büyükşehir Başkanlarının da ilçe Belediye Başkanlarını seçmesini, bunun için yeni bir seçim yasası hazırlanmasını içeren öneriyi ortaya attı. Yeni tartışmaların kapısı aralandı böylece. Korkarım bu tartışmalar, ekonomik kriz, ABD ve İsrail, giderek Suriye ile ilişkiler gibi can alıcı sorunların geri planda kalmasına yol açacak.

Belediye Meclisleri

İstanbul, Ankara gibi bazı illerde, Başkanlığı CHP’nin kazandığı Belediye Meclislerinde AKP’li üyelerin çoğunlukta olması başka soruları gündeme getirdi. Öyle ya, Başkan, Meclise rağmen kenti nasıl yönetebilecek? Karşısına ne gibi engeller çıkabilir?

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in 2 dönemdir, partisinin azınlıkta kaldığı bir Meclisi başarıyla yönettiğini anımsamakta yarar var. Kolay olmadı bu süreç ama Sayın Büyükerşen akılcı yaklaşımıyla zorlukların, engellemelerin üstesinden gelebildi. İnsanların gezmeye doyamadığı bir kent yarattı.

Unutulmaması gereken, Belediye yasasının Başkanın egemen olduğu bir kurgusu olduğudur.

Başkan ile Meclisin karşı karşıya gelebileceği en önemli oylama bütçe ile ilgili olanı. Burada da Meclisin ancak bütçeyi düzeltme hakkı var. Başkanın hazırladığı bütçeyi ret ederse, yasaya göre Meclis kendisini de fesh etmiş olacaktır ki aklı başında bir kişinin böylesi bir eyleme girişebileceği düşünülemez.

Belediye meclislerinin güvensizlik oyuyla doğrudan Başkanı indirme yetkisi de yok. Bunun gerçekleşebilmesi için Danıştay’ın da kabul edebileceği sağlam bir gerekçe olması gerekiyor. Şaibeli bir karar kamuoyu tarafından da kabul görmez.

Borçlanma, şirket kurma ya da imar planlarının onanması gibi konularda güçlüklerle karşılaşabilir Başkan. Ama halka doğrudan çağrı yapılıp, işin gerçeği açık bir şekilde anlatılırsa, olumsuz davranan Meclis üyeleri kamuoyunda tecrit edilebilir.

Ciddi bir ekonomik kriz ve uluslararası sıkıntılar eşiğinde, AKP yöneticilerinin ilişkileri daha da gerecek bir tutum takınamayacağına inanmak istiyoruz. Geniş koalisyonlar ve bir erken seçim gereği şimdiden kendini hissettiriyor. Umarım Sayın Cumhurbaşkanı da bunun farkına varır!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test