Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

SPK ne iş yapar

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

SPK, BDDK gibi kurumlar temelde sermaye piyasalarını ve bankacılık sistemini denetlemek ve düzgün işlemesini sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Kendileri adına çıkarılmış kanunlardan aldıkları yetkiyle bu görevlerini icra ederler.

Sermaye ya da para piyasalarında işlem yapanlar, kanunla çerçevesi çizilmiş, yetki ve sorumlulukları belirlenmiş kurumların güvenli alanı içerisinde, ülke ekonomisine tasarrufları oranında katkı verirler. Bunu yaparken, kötü niyetli kurum ve kişilerin, kendilerine yanıltıcı bilgi, yönlendirme ya da monipülatif işlemler vasıtasıyla zarar vermesini istemezler. Zarar vermek niyetinde olanların ise SPK’nın ağına takılıp bu piyasadan temizlenmesini beklerler.

İnsan merkezli ve para bazlı işlemlerde; adalet, ahlak ve dürüstlük terzisinin sapmaması çoklu denetim mekanizmalarıyla sağlanabilir.

Bunu söyleyince, hep aklıma İmar Bankası gelir, Sermaye piyasaları işlem yetki belgesi iptal edilmiş olmasına ve bunu bizzat SPK’nın yapmış olmasına rağmen sanki tahvil bono piyasalarında işlem yapma yetkisi varmış gibi, vatandaşa aylarca yüksek faizli (ki bu faiz oranı cari tahvil faizlerinin de üzerindeydi) devlet tahvili satıyorum diye kandırmış, müşteriye verilen dekontun ardında bir bononun olmadığı Tasarruf mevduatı sigorta fonuna devrinden sonra anlaşılmıştı.

Devir işi ayrıca traji komikti, yeni iktidara gelen hükümetin başbakanı BDDK yetkililerine imar bankasının büyüklüğünü sorduğunu, 700 trilyon TL olduğu cevabını, aldığını, fona devredildikten sonra ise bankanın çift kayıt çalıştırıldığını ve büyüklüğün 7 katrilyon çıktığını açıklamıştı.

BDDK yetkilileri çift kayıttan habersiz, sıcacık koltuklarında uyuklarken, banka altı katrilyon dan fazla kayıtsız para toplamıştı.

Daha vahimi, televizyonlarda bangır bangır Bono satıyorum diye reklam yaparken SPK buna kayıtsız kalmış “e bu adamın yetkisi yok bu işi nasıl yapıyor dememişti.’’

Allah için o günlerin altından çok sular geçti. Bugün bu kurumlarımız daha dikkatli çalışıyorlar; kısmen. Kısmen diyorum çünkü Borsa İstanbul SPK’nın çıkarmış olduğu pek çok yönetmelik ve düzenlemeyle sermaye piyasamız 10-15 yıl öncesine göre çok daha güvenli.

Ancak hukukta kılıcı tutanın, gözünün bağlı olması çok önemli. A kurumunun X hissede yaptığı işleme manipülasyon deyip Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) içerisinde brüt takas, işlem kısıtlaması, kredi kısıtlaması uygulanırken. Yabancı görünümlü ‘’çakalların’’ değişik kurumlardan Y bankasındaki, piyasayı kontrol etmeye yönelik ve iç ve dış konjonktürle uyumsuz ya da uyumlu olsa bile onların negatif etkilenmelerinin şiddetini çarpı 3 çarpı 4 hissettirecek şekilde aşırı volotil ve iyi niyetli hiçbir maksada hizmet etmeyecek şekilde hareket etmeleri Ve bu hareketleri vadeli işlemler piyasası veya varant gibi kaldıraçlı piyasalarda aşırı dalgalanmalardan yararlanmak maksadıyla kullandıkları gün gibi ortadayken.

 Küçük yatırımcıya zarar verecek yeni yatırımcıların girmeye imtina edecekleri bir ortamın oluşmasına sebep olacak bu eylemlere haftalardır bir yanıt ve tepki verilmemesi bir zafiyet, gaflet ya da daha kötü başka bir maksada hizmet ediyor olması endişesi tüm sermaye piyasası oyuncularının ortak endişesidir.

Bu konunun derhal çözüme kavuşturulması, endeks etkisinin yüksek olması sebebiyle yapılan bu Banka hisselerindeki manipülasyonun, hissenin endeks ağırlığının azaltılarak ya da başka alınacak tedbirlerle son verilmesi yatırımcıların ortak beklentisi olduğu kadar. Borsamızın uluslararası platformlarda en kırılgan borsa yada en spekülatif borsa imajının yerleşmesinin önüne geçecektir.

Sermaye piyasalarının oyuncu temelli değil, yatırım temelli platformlara dönüştürme projesini bildiğim SPK ve Borsa İstanbul yönetiminin bu sıra dışı ve piyasayı yönlendirme maksatlı işlemlere karşı tedbir alması, kaçınılması mümkün olmayan bir konudur.

Ne zaman adam oluruz: Kendimiz adam olduğu, zaman.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Aralık 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Aralık 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 9-15 Aralık haftası burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Aralık 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 9 Aralık 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Aralık 2019 Pazar hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test