Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel Seçim ve yarimada.org

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2008 baharında Urla yarımadasında bir avuç insan da ayda 100'er lira verip bir internet gazetesi çıkarma fikrinde birleştiler.  Hepsinin hali vakti yerindeydi. O zaman daha Tansaş ve Kipa gibi mağazalar vardı.

Mayıs 2008 de "www.yarimada.org"  ismini Mahmut Sarıgedik aldı WEB Sitesi internete açıldı; 11 yıl geçmiş.

Hatırlıyorum; "kurucular" ekabir insanlar idiler.  Hanlı hamamlı, milletvekili emekli maaşlı falan. İnternet gazetesi reklam alacak, bir veya bir kaç gence iş imkanı sunacak ve yerel bir gazete olacaktı. Kazanılan para ile de burs verilecek ve hayır yapılacaktı. Yemekler yendi, 3 ay sonra ayda verecekleri 100 TL'yi çok gören "kurucular" fire vermeye başladı. Kelli felli insanlar bu parayı vermemek için telefona çıkmamaya başladılar. 5 ay içinde sadece Göksel Kalaycıoğlu, Dr. Ercan Ünsal ve ben geriye kaldık. Ama Deniz Barbaros Şarman da gerek muhabir, gerek "yarımadanın ruhu" olarak saflara katıldı.  Öcal Uluç bilgi ve birikimi ile ha keza. Reklam alıp para kazanma işi olmadı.

Ama yarımada.org desteği ile Urla en azından "Anaksagoras" diye bir hemşerimiz olduğunu öğrendi. Otoyol kavşağı ki, o zaman ülkenin en ölümcül kavşaklarından biri idi, imza kampanyası vs. sonucunda Urla hem bir modern  kavşağa, hem bir Anaksagoras heykeline kavuştu.  Urla Gönüllüleri, Urla Felsefe gönüllülerine dönüştü.

Ne var ki, Yarımada.org  para falan kazanamadı. Ben yarımada.org muhabirliği sayesinde İstanbul'dan gelen bir Alamancı olmaktan çıkıp Urlalı oldum.

Dedikodu Nalan, Artun Ünsal, Öcal Uluç, Halil Nadas, İlter Ayata, Yaşar Aksoy, İbrahim Topal  gibi bir çok köşe yazarı oldu... Bir ara günde 3000'den fazla okuru var idi.  Bu internet gazetesinde tanışıp evlenenler, sonra ayrılanlar oldu. Sonra teknoloji zorladı, çökmeler oldu, ilgi azaldı. Egemen, Pencere gibi yeni başarılı gazeteler kuruldu.

Şimdi 11'inci yılında artık Vourla Dijital Medya  şemsiyesi altında Tayfun Özel ile yarımada.org  tekrar derlenip toparlanıyor. Bakalım bu yeni rüzgar nerelere götürecek bu internet gazetesini. Mine Topçu, Bahriye İplikçi yeniden saf tutma kararı aldılar.  Sayfa derlendi toplandı. Haydin bakalım, rastgele.

Geçen ay yerel seçimlerle geçti. Favori CHP adayı Burak Oğuz ile AKP'nin adayı sevilen Urla Hastanesi Başhekimi Adıgüzel Demirel arasındaki yarışın soncunu 31 Mart gecesi öğreneceğiz. İYİ Partililer, özellikle Belediye Meclisi üyeliği için yoğun çaba harcadılar. Yeni Başkan ve üyeler Urla'ya hayırlı olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test