Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçim sonrası daha da ilginç olacak...

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye şimdiye kadar pekçok seçim yaşadı, tecrübeler edindi. Eğrisi ile büğrüsü ile hepsi geldi geçti. Ancak şimdi birkaç aydır keskin bir seçim öncesi dönemi yaşamaktayız...

Adı “yerel”, ama görünüş ve yaşananlar itibariyle hiç de öyle değil... Gerçekten adeta bir "GENEL" seçim dönemi yaşıyor gibiyiz.

Bir tarafta Cumhur İttifakı’nın adayları var, ama geri planda öncülüğünü ve sözcülüğünü Sayın Cumhurbaşkanı yapmaktadır. Diğer taraftaki adaylarda ise, tespitte hatalarla hala boğuşan, kendisinin gerçek gücünü gösterecek bir kampanya bile düzenlemekte acemi kalınan bir süreç söz konusu.

Dengelere gelince... İktidar partisi ve ortağı, gücünün son zerresine kadar kesif bir propaganda içinde. Adeta Goebbels-vari bir algı ve etki çalışmalarında zirveye yerleşmiş gibiler. Şehirlerden gelen haberlere bakıyoruz, medya yoluyla herkes suskun ve şaşkın gözlerle mitingleri takip etmekte... Kalabalıklar var; ancak bunlar gerçek tablonun akisleri mi? Yoksa bir zamanlar Sayın Bölükbaşı’nın kalabalıkları gibi mi? Gelenler çok, ama oy verenler az.

Ben şu ana kadar her iki tarafın kalabalıklarını da izledim; fakat pek bir hareket ve enerji görmedim. Millet adeta bıkmış gibi... Kalabalıklar içinde yer almakta, ancak heyecandan uzak tablolar teşkil etmekte. Herkes “Şu iş bir bitsin artık” telaşında.

 

Seçim mi? Korku mu?

Dediğimiz gibi, yaklaşan seçimin adı “yerel”, ama kendisi “genel” bir intiba veriyor.

Bir defa burada bir durak yapalım.

İkincisi, ortada adeta korku dolu bir heyecan var. İki tarafta da... Bunun bir nedeni olmalı. Zira on beş seneden uzun süre iktidar olmanın getirdiği yorgunluk, aksini çağrıştıramaz. Öte yanda ekonomi ve siyaset alanında ise ülkemiz kim ne derse desin, bir kuşatılmışlık içinde.

Dünyada da tablo pek öyle ahım şahım değil.

Amerikan ve Rus güçleri neredeyse karşı karşıya gelmenin ağır hazırlıkları içinde. Amerika’nın başına gelen Başkan Trump tam bir “mikser” siyaseti güdüyor.

Özellikle İslam alemindeki aciz, bilgisiz, düzensiz ve eğitimsiz ülkelerindeki “uydurulmuş” dinin takipçileri, “gerçek Kur'an Müslümanlağından” uzaklaşarak bugünkü ayrımcılıkların zafiyetini inanç dünyamıza da taşımaktalar.

Türkiye ister istemez bu düşmanlıkların sonuçlarını ve etkilerini hissetmektedir.

 

O halde ne olacak bizim halimiz?

Ben Türk Milleti’nin “ferasetinin” en çok zor anlarda ortaya çıktığına inananlardanım.

Evet, ekonomik olarak zordayız; dış siyaset girdapları ve sınırlarımızdaki değişim istekleri, bunun yanı sıra siyasetteki farklı düşünce kamplarımızın kullandıkları üslubun fazlasıyla nahoş olduğu gerçeğini de düşünürsek, içimizdeki sıkıntılar artmaktadır.

Öyle şeyler konuşulmaktadır ki, ben pek sakin ve bilinenler yolunda ve umulanların aksinde “sürpriz” sonuçlar beklediğim için, endişem seçimin yapılması ve sonuçlarının alınması değil, ardından ortaya çıkacak tablonun meydana getirebileceklerine yöneliktir.

Siyasi taraflarının sonuçları nasıl değerlendireceklerini merak etmekteyim. Endişem buradadır.

“Neler yaşarız” sorusuna gelince, “Pekçok sürpriz sonuçlar yaşarız” diyorum...

Ancak akl-ı selimin ve değer yargılarının siyasette hakim olmasını ümit etmek istiyorum.

Bizim yaşayacak başka bır “vatanımız” yok; bunun zarar görmemesi gerek. Bunun da çaresi, seçim sonuçları ne olursa olsun, gerçeklerin ışığı altında, “kırmızı çizgilerimizin” zarar görmemesini temin etmektir.

Böyle olmasını dilerim.

Ve seçim sonucunda ifrat ve tefritten arınmayı, iki tarafın da “ortak akıl” hedefinde birleşmesini dilerim.

Mücadelelerde iki tarafın da işi daha ileri boyutlara taşımaması gerekmektedir. Sonunda millet karar verecektir. Dilerim şaibesiz ve hakaretsiz bir seçim ile kırgınlıkların zirve yapmadığı bir süreç yaşarız.

Daha önemlisi, sonuçların her iki kutup tarafından nasıl değerlendirileceğidir. Burada eğer ortak akıldan cayma veya ayrılma olursa, bunu düşünmek bile istemem.

Seçimin gidişatı, hiçbir taraf için tam bir “çantada keklik” durumu sergilemiyor.

Dilerim ülkemizin bu çok sıkıntılı dünya ve ülke sürecinde yanlışlar ve ayrılıklarla geleceğimiz tehlikeye atılmaz.

Milletime güveniyorum, siyasilerin de bu ülkenin insanları olduğunu düşünüyorum. Aynı geminin içinde olduğumuz ise gerçeklerin en gerçeğidir, bunu unutmayalım kafi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test