Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni kitaplarla zenginleşiyoruz

29.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Piriştina döneminden bu yana İzmir’le ilgili çok değerli kitaplar yayınladı. Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) bünyesinde basılan kitap sayısı 120’yi buldu.

Son yayınlanan kitaplar arasında İzmir’de 1867 – 2017 yılları arasında Belediyecilik tarihini araştıran bir çalışma var. Dr. Erkan Serçe’nin kaleme aldığı 2 ciltlik eser, Belediyenin oluştuğu 1867 yılından günümüze ender bulunacak bilgiler, görseller, kaynaklar içeriyor. Doç Dr. Ercan Uyanık, 1980 darbesinin ertesi bölümünün derlenmesinde Sayın Erkan Serçe’ye yardımcı olmuş.

Önsöz  

İzmir ve Balçova, Karşıyaka gibi ilçeleri ile ilgili çok sayıda yayını bulunan Erkan Serçe, kitabın önsözünde şöyle diyor:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı döneminde zayıf bir başlangıç yapan, gittikçe güçlenerek Türkiye’nin kent ve kasabalarına damgasını vuran, bunun da ötesinde günümüzde demokrasinin olmazsa olmaz bir parçası haline gelen ‘Belediye’nin, İzmir özelinde yaşadığı serüvenin araştırılmasını kuruluşunun 150. Yılının hedeflerinden biri olarak gördü.”

“İzmir Belediyesi Tarihi” kitabının 1. Cildi, GİRİŞ’ten sonra 5 bölümden oluşuyor: (1) Osmanlı Döneminde İzmir Belediyesi, (2) Cumhuriyet Döneminde Belediyecilik, (3) 1930 – 1945 yılları arasındaki çalışmalar, (4) 1945 – 1960 dönemi, (5) 27 Mayıs’tan 12 Eylül’e İzmir Belediyesi…

Kitabın 2. Cildinde 1980’den günümüze kadar olan gelişmeler ele alınıyor: (1) Büyükşehir Belediyesinin kurulması ve Burhan Özfatura ile Ahmet Piriştina dönemleri 6. Bölümde ele alınıyor. (2) Yedinci bölüm tümüyle Aziz Kocaoğlu’nun 15 yıl süren dönemine ayrılmış. Burada, dönemin özünü oluşturan “yerelde kalkınma” hedefinin belirlediği “İzmir Modeli”nin örneklerini buluyor okuyucu.

“İzmir Belediyesi Tarihi” kitabının her 2 cildine de ayrıntılı kaynakça, dizin ve ekler bölümleri eklenmiş. İzmir ile ilgilenen herkesin mutlaka edinmesi gereken bu çalışma için Başkan Aziz Kocaoğlu’na, APİKAM yönetici ve çalışanlarına, elbette bu değerli eseri oluşturan Dr. Erkan Serçe ve Doç. Dr. Ercan Uyanık’a teşekkür borçluyuz.

Yıldız albümleri

APİKAM’ın son yayınladığı kitaplar arasında çok değerli bir eser daha var. Serkan Kemal Saygı ile Gültekin Genç, “Yıldız Albümleri’nde İZMİR” kitabını derlemişler. Kitapta, Yıldız Sarayında bulunan fotoğraf albümlerindeki İzmir ve çevresinde yaşamı yansıtan görseller ile bunlara eşlik eden açıklama metinleri bulunuyor.

Yazarlar şunu belirtiyor: “Çalışmayı hayata geçirebilmek için ‘İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi II. Abdülhamid Dönemine Ait Fotoğraf Albümleri’ dizininden yararlandık. İncelemelerimiz neticesinde farklı albümler içerisinde yer alan İzmir’le ilişkili 191 görüntüye ulaşarak bunları konularına göre tasnif ettik.”

Çekici bir grafik tasarımı olan albüm-kitap, (1) Kamusal Merkez, (2) Kemeraltı, Rıhtım ve Frenk İzmir, (3) Çevre Semtler, (4) Askeri Hastane ve Eğitim Kurumları, (5) İzmir-Kasaba Demiryolu, (6) Tepeköy Çiftlikât-ı Hümâyûnu, (7) Çevre Yerleşim Birimleri gibi bölümlerden oluşuyor. Bu da, İzmir’in geçmişini merak edenler için değerli bir kaynak. Emeği geçenleri kutlamalıyız.

Bu tanıtım yazısını sonlandırmadan önce, küçükler için de bir haberim var. Hacer Özmakas’ın yazdığı APİKAM yayınlarının 119. Kitabı olan “Antik İzmir Masalları”nı okuyan ilk ve ortaokul öğrencileri, masal tarzında yazılmış İzmir öykülerinin tadına varırken İzmir tarihini de tanımış olacaklar.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test