Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1 Nisan ortak akıl toplantıları için milat olmalı

28.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2017 yılının ikinci yarısından bu yana yaşanan siyasi gelişmeler ekonomiyi ve ekonomi yönetimini sürekli ikinci plana itmiştir. Seçim kazanmak esas olduğu için de ekonomik sıkıntılar göz ardı edilmiş ve pansuman tedbirlerle üstü örtülmeye çalışılmıştır. Kredi Garanti Fonu destekli krediler, vergi indirimleri vb. tedbirlerle reel sektöre can suyu verilmeye çalışılmış, siyasetin dilinin ekonomik dengeleri asla dikkate almaması vb. nedenlerle 2018 yılı son çeyreğindeki çöküş nedeniyle ekonomik büyüme yüzde 2.3 ile kapanmıştır.

2019 yılı ilk çeyreğinde de aynı sıkıntılar yaşanmaya devam edilmiştir. O nedenle siyasi irade geçmişten de ders alarak 1 Nisan 2019 tarihini milat alarak ortak akıl toplantıları ile yola çıkmalı, kimseyi ötekileştirmeden, dışlamadan, en aykırı düşüncelere de bu toplantılarda yer verilmelidir. Ancak o zaman yeni bir yapısal ekonomik program hikayesi oluşturabilir. Ortak akıl toplantılarında ekonomik reformların içerikleri tek tek tartışılıp ortak karar oluşturulmalı, ortak başarı hikayesi yazılmalıdır. Ortak akılla tartışılması gereken belli başlı konular şunlardır:

1- Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı güçlendirilmelidir.

2- Yapısal reformlar öncelikle belirlenmelidir. Ekonominin rekabet gücü ve verimliliği artırmaya yönelik politikalara öncelik verilmelidir.

3- Serbest piyasa ekonomisi kurallarından sapmadan yabancı sermaye girişleri ister portföy yatırımları olsun ister reel sektör yatırımları olsun özendirilmelidir.

4- Reel sektörün finansmana erişim olanakları kolaylaştırılmalıdır. 2000’in üzerinde konkordatoya giden işletmeler yeniden yapılandırılmalı ve ekonomiye kazandırılmalıdır.

5- Öz kaynaklarımızın yetersiz olması nedeniyle güçlü bir uzun vadeli dış kaynak kredisinin temini konusunda çaba harcanmalıdır.

6- 62 yıl önce yola çıktığımız Avrupa Birliği’ne katılım sürecimiz ivedilikle işler hale getirilmelidir. Söz konusu bu noktalarda ortak akılla yeni bir yapısal ekonomik program hikayesi oluşturulmaya özen gösterilmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Eren kayityuzu

30.03.2019 - 11:28
Hepsi kitabi terimler. Uygulanabilirligi yok

Richard Mahler

30.03.2019 - 11:27
Sacma
Yazarlar
Website Security Test