Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Orta Doğu'ya iyice yerleşen ABD'nin çok aktörlü planları

28.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Suriye'den çekileceğini açıklamasına rağmen, bu kararını uygulamaya koymamıştır. ABD'li yetkililerin yanı sıra Suriye makamları da IŞİD'in tamamen yenilgiye uğratıldığını açıklasalar da, ABD'nin çekilme kararını açıklamasının bir aldatmaca olduğu görülmekte ve  çekilmenin başlatılmamasına işaret edilmektedir. Son olarak ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, IŞİD hücrelerinin varlığının sürdüğünü belirterek temizlik operasyonlarının devam edeceğini açıklamıştır.

Son gelişmeler göstermiştir ki ABD çekilmek şöyle dursun bölgeye iyice yerleşmektedir. Bir yandan YPG'ye desteğini azaltmayan Trump yönetimi İsrail'i açıkça destekleyen politikasını sürdürmektedir. Kudüs'ün başkent olarak  tanınma kararının ardından Golan tepelerinin İsrail tarafından ilhakının tanınması açıklaması destek politikasının yeni ve meydan okuyan bir örneğidir. Trump ABD'nin sözünden çıkmayacak müttefiklerinin sırtını sıvazlamaktadır.

ABD ayrıca İsrail'in yanı sıra Mısır, Yunanistan ve GKRY'ni yanına çekerek doğu Akdenizdeki enerji kaynaklarının işletilmesi konusunda da söz sahibi olmak istediğini göstermiş, bunu yaparken Türkiye'yi devre dışı bırakan bir tavır içinde bulunmaktan da çekinmemiştir.

Bütün bu gelişmeler  Suriye'nin parçalanması ve Kürdistan'ın yapılandırılmasının  kilometre taşları olarak değerlendirilebilir. Bölgede oluşturulmuş terör ordusuna destek oluşturacak Suudi Arabistan, İsrail, Mısır, Yunanistan ve GKRY'nin müttefik yapılması planı ABD tarafından işletilmektedir.

Önümüzdeki aylarda Türkiye ile ABD'nin arası S-400 krizi nedeniyle iyice bozulabilir. Türkiye'nin Patriot füzeleri talebine bir türlü karşılık vermeyen ABD yönetimi, bir yandan F-35 uçaklarını satmak istediğini söylerken, bu satışlara ve Patriot taleplerimize her defasında Kongre kaynaklı bahaneler ileri sürmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test