Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Urla'nın Yeni Belediye Başkanına

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Populizm ve güler yüz ile bir yere kadar gidiliyor; ülkenin geneline de örnek olabilecek adımlar atmak gerek. Urla bu yaklaşım ile duvara toslayacak. Hangi yaklaşım ile mi? "İyi çocuk olmak" ve suya sabuna dokunmama yaklaşımı ile.

Suya sabuna dokunurken birkaç madde halinde toplamaya gayret edeyim.

1 - Trafik / Tabelalar:  Şehir çemberi ve planlama artık şart.

Ve denetim. DENETİM!  Otoyol çıkışında İtfaiyeye doğru giderken sağda ve solda geniş araziler var orada, en az bir 10 dönümlük park yeri yapmak.  İskele'de Yelken kulübü civarında ikinci bir park yeri ve oradan şehre elektrikli minibüsler ile ulaşımın planlanması ve finansmanı.

Burada belki eski hayal olarak Akpınar'ın veya daha sonraki ismi ile Tabaklar Deresi'nin yatağının genişletilmesi ve iki kilit ile neredeyse Sanat Sokağı'na kadar güneş enerjisi ile çalışan tekneler ile ulaşımın (shuttle) yapılması da çalışılacak bir proje.

Amma velakin önce şehirde tabela kirliliği ve yayalara yapılan haksızlıkları önlemek gerek ve dükkanının önünü kendi aracı için gasp eden dükkan sahiplerine karşı mücadele.

Yayalara karşı olan mı?  Malgaça Meydanı'na bakınız: sundurmanın altında masalar... Halbuki oradan yayalar güneşten yağmurdan korunmak için geçecekler. Belediye bu masalardan para alıyor mu? Sağda solda manavlık için gereken vergileri ödemeden dükkan parası da vermeden sergi açan ve manav ile rekabet eden çiçekçiler, sebze, meyve satanlar?

Belediye bir karar almalı ve tavır koymalı. O tavır da bilinmeli ve uygulanmalı. Suya sabuna dokunmak işte bu. Dükkanının önünü kendi kullanımına tahsis edilmesini istersen ücretini öde, kirala.  Resmen senin olsun, zorbalık ile değil. Şehir içi park yerleri için dükkanlardan bilet al, yüzde 20'si satan dükkanın olsun, aracın ön camına koy. O bilet olmayan araca da ceza kesilsin.  Akhisar'da yıllardır uygulanıyor. Yarım saat mal indirmek için mi gerek? Saat sabah 8.30'a kadar bedava, 8.30 -20.30 arası ücret ile!

Tabela kirliliği had safhada. İsteyen istediğini istediği yere bedava asıyor. Hoop!  Belediye para almalı!

Örnekler sürdürülebilir.  Bir zihniyet değişimi şart.

2 -Kedi ve köpekler;yakın zamana kadar ülke turizm geliri kaybının yılda 2 milyar dolar olduğunu düşünüyor ve yazıyordum. Guatemala'yı gördükten ve sonra bizdeki sefaleti tekrar görünce ve turizm gelirlerinin, turist sayısı artmasına rağmen nispeten azalmasının ana suçlularından birinin bu kedi köpek sefaleti olduğunu artık görmemek için özürlü olmak gerek.  Soruna bir çözüm bulunmalı. Bir türlü çözülemeyen bu sorunun bize maliyetinin artık yıllık 4 ila 5 milyar dolar olarak görüyorum. Ciddi iki avukat ile çalışarak bir kararname teklifi ile Urla Belediyesi Çeşme ve Seferihisar'dan yardım alarak tüm ülkeye örnek olabilir.  Belki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olacak kardeşim de okur bu yazıyı!

Urla meydanında muayyen bir saatten sonra yaya gezmek zor. Belediyenin önünde bisikletle gezen bir arkadaş ısırıldı. Kocasahil veya Kumdenizi'nde de bisikletle veya yaya gezemezsiniz veya köpek gezdiremezsiniz.  Bir turist, neden para verip de sahilde köpek pisliği içinde çocuğunu denize soksun? Kumda oynatsın? Neden deniz kenarında lokantada dilenen ama taciz eden, masaya tırmanmak isteyen kedilere rağmen acayip fiyatlara yemek yesin?

Çözüm mümkün. Yeterince düşündükten ve yasal alt yapıyı hazırladıktan sonra suya sabuna dokunmak gerek. Ayol insanlığı ve popülizm ile olmuyor. Kararlılık gerek.  Doğrusu bu konuya bir "Başkan" kıçından ısırılmadan veya çocukları ısırılmadan, kediden köpekten geçen bir hastalıktan hastaneye düşmeden ciddiye alınmayacağını düşünüyorum. Da, yanlarında koruma olmadan dolaşmayan başkanlarımızın ısırılma olasılıkları düşük!

3 - Asayiş. Üstteki konularla el ele. Ülkemizde hâlâ genelde asayiş nispeten iyi! Daha da iyi olması için Urla Yarımadasında Emniyet güçlerinin içinde ve halkta bilinç geliştirmek gerek. Turist güvende olduğuna inandığı yere gelir. Bu da bu nüfusta tesadüfi olmaz.

Çalışma sonucunda olur ve beğensek de beğenmesek de Tarım ve Turizm bu yarımadanın veya hatta Anadolu Yarımadası'nın kaderi. Asayiş de devletin tabela konusunda veya park yeri konusunda varlığı ile gelen bir öğe. Kararlı nazik, düşünülmüş ve dostça bir varlık. Urla Yarımadası'nın tüm ülkeye örnek olması bilinçli çalışma sonucunda olur.

Sadece çöp toplamakla olmuyor, yola çöp atmaya ceza da kesmek gerek; kurallı kararlı bir şekilde!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test