Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasetçi, mutlak emin olmadığı konuda tepki göstermemeli

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

8 Mart akşamı, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yapılan yürüyüşte ezan okunurken etkinliklerine devam eden vatandaşlarımızın davranışları; bazı gazete ve televizyonlarda ezana saygısızlık kastıyla, bilerek ve isteyerek yapılmış bir eylem olarak yansıtıldı. Ardından devlet büyüklerimiz, devlet adamlarımız ve bazı siyasetçilerimiz; "ezan okunurken ıslık çalınarak ezanın protesto edildiğini", "ezanımıza saygısızlık yapılarak istiklalimize (bağımsızlığımıza) ve istikbalimize (geleceğimize) saldırıldığını", hatta bazıları; bu davranışın "Allah kelamına (Allah'ın sözüne) saygısızlık" olduğunu ifade ettiler. Buna karşılık yürüyüşü düzenleyenler ve katılanlar maksatlarının "ezanı protesto etmek olmadığını" ısrarla vurgulayarak kendilerini savundular. Bu ve benzer olaylar gerekçe gösterilerek devletin bekasını (varlığını, kalıcılığını) tehdit etmekle suçlanan siyasetçiler de bu eylemin "ezan protestosu olmadığını" anlatmaya çalıştılar. Eylemciler aleyhine yayın yapan bazı gazetelerin olayları tanık olan muhabirlerinin ve başlangıçta eylemcileri hedef alan bir köşe yazarının ve yürüyüşü izleyen "iktidar yanlısı gazete ve TV'lerin muhabirlerinin  sonradan "eylemcilerin ezanı protesto etmediğini" söylediklerine tanık olduk.

Dünyanın her yerinde, özellikle demokrasisi gelişmiş ülkelerde vatandaşların bir bölümü; beğenmedikleri uygulamaları, sosyal taleplerini, eğitim, sağlık, eşitlik, hak ve özgürlükler konusundaki isteklerini ve daha birçok düşüncelerini çeşitli eylemlerle dile getirmektedirler. Bu eylemlerde istenmeyen ve eyleme katılmayan tarafların onaylamadıkları olaylar da yaşanmaktadır. 8 Mart akşamı yapılan bu yürüyüş de kadın haklarına dikkat çekmek için yapılmış ve yıllardır aynı tarihte, akşamın aynı saatlerinde yapılan bir eylemdir. Bu eylemden sonra, kadın haklarının konuşulması yerine eylemcilerin maksadını "ezan protestosu" olarak yansıtmak bence eylemcilere ve kadın hakları konusunda savundukları düşüncelere haksızlık olmuştur. Böyle durumlarda, devletin bütün gücünü yöneten ve her bilgiye kolayca ulaşma imkânı olan devlet adamları; doğruluğundan mutlak emin olmadıkları, doğruluğu kesin kanıtlanmamış konularda aceleyle karar verip tepki göstermemelidirler. Devlet adamları, kendilerinin ve kendi şahsında devletin ve savundukları siyasi düşüncenin saygınlığına ve güvenirliğine gölge düşürecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Basınımız da sorumluluk bilinci ve etik anlayışla hareket etmelidir.

İçinde bulunduğumuz yerel seçim sürecinde, her fırsatta, bazı siyasetçilerimiz tarafından; bir "beka" sorunuyla karşı karşıya olduğumuz vurgulanmaktadır. Bence ülkemiz için en önemli beka sorunu; milli birlik ve beraberliğimizi korumak ve geliştirmek için gereken hassasiyetin gösterilmemesidir. 40 yıldan fazla süredir etnik bölücülükle mücadele eden ülkemiz, son yıllarda inanç değerleri açısından da kutuplaştırılmaktadır. Hatta bazen aşırıya kaçan yorum ve söylemlerle adeta yangına körükle gidilmektedir. Oysa devlet yönetiminde sorumluluk sahibi olanlar, tehdit algıladıkları toplumsal konularda milletin bir bölümünü tahrik etmek yerine, bütün milleti toplumsal barışı sağlayacak ılımlı davranışlara yönlendirmelidirler. Varlığımızı, bağımsızlığımızı ve geleceğimizi tehdit edebilecek en büyük tehlike milletimizin kutuplaşmasıdır. İhtiyacımız olan; milletimizin, ortak milli değerlerimiz etrafında sevgi, saygı ve hoşgörü içinde, hak, hukuk ve adalet anlayışıyla kenetlenmesidir. Aksi halde çocuklarımıza ve torunlarımıza bırakacağımız bir mirasımız olmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test