Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sustum, sustun, sustuk

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dün Avusturya'daki bir arkadaşımdan iki mesaj aldım.

Avusturya gazetelerinde Türkiye ile ilgili çıkan iki haberin doğru olup olmadığını soruyordu.

Birincisi kadınlarla ilgiliydi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutlamak için İstiklal Caddesi'ne yürüyüşe çıkan kadınların, polis engeliyle karşılaştıklarını, engeli aşmak isteyen kadınlara ise göz yaşartıcı gaz sıkıldığını, şiddet uygulandığını okumuştu.

Doğru mu bu? Kadınlar ezanı, camiyi mi ıslıklamışlar? Ne olmuş, anlatsana diyordu.

Yürüyüşe katılacağını bildiğim genç bir kadın avukatı arayıp sordum;"Biz kadınlar bu yürüyüşü, on yedi yıldır ayni caddede, ayni saatte yapıyoruz." dedi "Bu aksam bütün dünya kadınları hak ve özgürlükleri için yürürler. Toplu Yürüyüş yapmak, hak ve özgürlüklerimizi ifade etmek bizim anayasal hakkımız.

Polis bu yıl, anayasal hakkımızı şiddet kullanarak engelledi. Gözyaşı gazı sıkarak engelledi. Bizi Camiye doğru iterek orada sıkıştırmaya çalıştı. Polisin bu hareketini ıslıklarla protesto ettik.

Şimdi de medyada konuşanlar kalkmış;  bizim camiyi, ezanı ıslıkladığımızı söylüyorlar. Biz kadınız, ezan saatlerini de iyi biliriz. Aksam 19.21, yatsı 20.30, ıslık olayının videoya çekildiği saat 22.00? İnşaat halinde olan o camiden saat 22.00 de okunan ezan, neyin ezanıdır?"

Cevap veremedim. Sustum.

İkinci mesajı, Türkiye'nin milli serveti olan ve elimizde kalan son varlıkları olan; THY, TCDD, ASELSAN, BOTAS, Borsa İstanbul, CAYKUR, Halk Bank, Ziraat Bankası, PTT, Maden işletmeleri, kamu arazilerinin de olduğu Varlık Fonu satışları ile ilgiliydi.

İnternetten araştırdım ve ulaştığım haber başlıkları şöyleydi: "Varlık Fonu satışa açıldı! Muhalefetten sert tepki: "Türkiye Varlık Fonu'nun satışında sınır kaldırıldı, sınırsız satacaklar!" Önce kamu şirketleri varlık fonuna bağlandı, simdi ise varlık fonu satışa çıkarılıyor.", "Türkiye Varlık Fonu ve Katar-TMFS, Birleşik Varlık Yönetim'in 57 adet gayrimenkulünü satıyor." v.b

Varlık Fonunun web sitesine giriyorum: "Daha güçlü bir Türkiye" sloganıyla giriş yapıyor ve "Misyonumuz, Türkiye'nin stratejik varlıklarını geliştirmek, değerlerini artırmak ve böylece ülkemizin öncelikli yatırımları için kaynak sağlamaktır" diye devam ediyor.

Kurum vizyonunda da şunlar yazıyor: "Türkiye Varlık Fonu, ülkemizin ekonomik istikrarının artırılması ve kalkınmasına katkı sağlamak, mevcut kamu varlığına değer katarak, gelecek nesiller için daha güçlü bir Türkiye hazırlamak amacıyla kurulmuş bir yapıdır"

Valla ben pek bir şey anlamadım, şimdi bu satışla "mevcut kamu varlıklarına değer mi katılmış olacak yani?"

Cevap veremedim. Sustum.

Tam o sırada radyodaki sunucu, AB Parlamentosunun Türkiye ile başlatılan müzakere sürecini durdurduğunu söylüyordu...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Rap dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Ezhel, Instagram'dan paylaştığı hikaye ile sosyal medyayı salladı. Ezhel'in Instagram hikayesinin sonunda dediği Mr. E...

Yol kenarına aracını park edip, sandalyede oturarak havaya ateş açan adam sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Havaya ateş açan maganda üstü açık arabanın açılıp ka...

Yazarlar
Website Security Test