Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya ekonomik savaşı

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küresel piyasalarda büyüme kaynaklı endişelerin önü alınamıyor. Petrol fiyatlarının elli dolarlara düşmesiyle başlayan endişeler, ticaret savaşları ile devam etti. Almanya ve Çin gibi dünya ekonomisinin motoru olan ülkelerdeki verilerin gerileme eğilimi göstermesiyle de alevlendi.

Dünya savaşlarında çıkarılan en büyük ders, savaşların top tüfek kullanılarak yapılmasının son seçenek olması. Artık para en büyük silahtır.

Bir ülkenin ekonomisine yönelik operasyon yaptığınızda. İç kaosun tetiklediği olaylar, istemediğiniz yönetim biçiminin buhar olmasına ve önünüzde el pençe duran yöneticilerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu irili ufaklı her türlü ekonomi için bu, söz konusu olabilir. Örneğin Orta Doğuda, Afrika’da ya da güney Amerika’da herhangi bir devletin mali yapısı bozulup toplumsal hoşnutsuzlar ortaya çıktığında, gerek darbeyle gerekse başka yol ve yöntemlerde iktidarlar devrilebilirken. Daha demokratik sayılabilecek ülkeler de ise iktidarları seçim sandıkları götürmekte, halk başarısızlığı cezalandırmış olmaktadır!

Esasen bu yöntemlerin hiç biri diğerinden farklı değildir. İster Venezüella’daki gibi yıllarca ambargolarla çökerttiğiniz ekonomide, insanları açlığa mahkûm edin, isterseniz, Panamadaki gibi operasyon yapıp ülkenin devlet başkanını hapse atın, ya da sosyal medya, yaygın medya gibi imkânları kullanarak adına sarı yelekliler, gezi parkı koyduğunuz olayları çıkartın fark etmez. Çünkü bu hırsızın çantasında, her ülkenin hayallerini umutlarını ve geleceğini çalacak bir maymuncuk mutlaka vardır.

Bir süredir ABD’nin uygulamaya koyduğu ithal ürünlere vergi artırımı politikası, Esasen Dünya ekonomik savaşının işaret fişeğidir.

2008 ABD krizinden sonra, hızla toparlanan ekonomi son zamanlarda aşırı değerlenen dolar endişeleriyle faiz artırımlarına ara verilmiş olsa da, ABD’de şimdilik işlerin yolunda gittiği anlaşılıyor.

ABD’ de içinde bulunduğumuz ay içerisinde gerçekleşen birkaç veriyi paylaşmak isterim.

Satın alma müdürleri endeksi (Müdürlerin iyimserlik, kötümserlik endeksi sayılabilir, işlerin pozitif yada negatif gittiğini gösterir) 57,3 oranında beklenirken 59,7 gerçekleşmiş. Yeni konut satışları 600 bin beklenirken 621 bin gerçekleşmiş, İnşaat izinleri artmış, işsizlik düşmüş vs.

Almanya’da ise bu dönemde fabrika siparişleri, 0,5 oranında artması beklenirken -2,6 oranında düşüş gerçekleşmiş, işsizlik oranı  -5 bin kişi beklenirken -21 bin kişi olmuş, sanayi üretimi ise 0,5 artış beklenirken -0,8 oranında düşmüş. Almanya’da işler beklenenin, umulanın ötesinde bozulmaya devam ediyor.

Çin ise 2018 yılını 6,6 büyüme oranıyla tamamladı, 2019’da ise son 30 yıl en düşük büyümesinin gerçekleşmesi öngörülüyor. Çin’in şubat ayı ihracatı bunu destekler şekilde, -4,8 oranında düşüş beklenirken -,20,7 oranında düşüş gerçekleşti.

Verilerden anlaşıldığı üzere ABD dışında tüm dünya ekonomileri yangın yerine dönmüş durumda. Türkiye küresel ticaretin bir parçası ve önemli bir ülkesidir. 2018 yılında yaptığımız 168 milyar dolar ihracatın kabaca yarısını batı ülkelerine yapmışız. Bu bölgede oluşacak bir durgunluk, kriz vs. bir anda Türkiye’nin kucağına düşecektir.

Bu sebepten dünya yanarken bizim yorgan kavgasını bırakıp, yangının hanemize sıçramaması için herkes elinden geleni yapsın. Yumurta pişirmek için hazırlık yapanlara da dikkat edilsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test