Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Londra ve Paris’in orta yerinde İstanbul çadırı

15.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İTO bu yıl da MIPIM'de gövde gösterisi yaptı. Bakan Murat Kurum'un katılımı bu gösteriyi güçlendirdi. Ama daha da güçlenmesi için daha fazla destek verilmesi gerektiği anlaşıldı.

İstanbul Ticaret Odası’nda gelenek sürüyor. Dünyanın en büyük gayrimenkul etkinliklerinden biri olan MIPIM’de Türkiye’nin bayrağını dalgalandırmaya devam ediyor. Türkiye ekonomisine ilişkin bazı çevreler tarafından sürdürülen anti kampanyaya inat Türkiye birçok projesi ile Londra ve Paris çadırları arasındaki yerine korudu.

Korumakla kalmayıp dünyaya çok önemli mesajlar verdi. Önce bu mesajların verildiği etkinlikle ilgili bilgi verelim.

. Türkiye’nin gayrimenkul projelerinin görücüye çıktığı yer Fransız Rivierası’nın popüler şehri Cannes.

. Etkinliğe 100 ülke toplam 26 bin gayrimenkul profesyoneli katıldı.

. Bu önemli etkinlikte İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Cannes’ın en popüler sahil şeridinde kurduğu 685 metrekarelik İstanbul Çadırı ile gövde gösterisi yaptı. Bu yıl 5’inci kez Londra ve Paris çadırlarının arasında yer aldı.

. İTO, İstanbul'un projelerini ve vizyonunu, bu yıl ‘Engaging the Future (Geleceği Etkilemek)’ temasıyla başlayan MIPIM’de tanıtırken katılımcı 21 firma ve kuruluş birçok sayıda iş görüşmesi gerçekleştirdi.

Fuarla ilgili bu bilgileri verdikten sonra bu gövde gösterisinin mimarı İTO’nun Başkanı Şekib Avdagiç’e kulak verilim:

. Burada kentler yarışıyor. Ve burada öyle bir mesaj verdik ki herkes “MIPIM’den ‘İstanbul’ geçti rüzgarını hissetti.

. MIPIM 2019'un teması da gösteriyor ki, dijital çağda gayrimenkul endüstrisinin gelir akışı da çok hızlı şekilde dönüşüyor. Şirketler ve yatırımcılar, gayrimenkule bir yatırım ve servis değeri olarak yaklaşıyor.

. Net bir şekilde görüyoruz ki 2019 yılında yabancıya konut satışı sektörü hareketlenecek. Biz de bu amaçla fuarlarda Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası yatırımcılarla, İstanbul çadırının gölgesinde etkin bir network kurmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

. Böylece 8.500 yıllık İstanbul markasının sektöre sunduğu eşsiz imkanların tanınmasına aracılık ediyoruz. Burada Nuri Bilge Ceylan’ın MIPIM’in de düzenlendiği Cannes Film Festivali’nde 2008’de En İyi Yönetmen Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmaya atıfta bulumak istiyorum.

. Hemen şu arkamızda bulunan Festival Sarayı’nda ünlü Cannes Film Festivali düzenleniyor. Burada Türk yönetmenleri de ödüller aldı. Bunlardan biri de Nuri Bilge Ceylan’dır. Ceylan, 2008 yılında kazandığı En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldıktan sonra Festival Sarayı’nın salonunda şöyle seslenmişti: ‘Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme...

. Biz de İTO olarak bu İstanbul Çadırını, güzel ülkemize ve güzel şehrimize ve gayrimenkul sektörümüzü adıyoruz. Yalnız kalmasın, güzellikleri tüm dünyayla paylaşılsın diye…

. MIPIM sadece bir gayrimenkul fuarı değildir… Gayrimenkul sektörün alt dallarını düşünürsek, bu fuar, aynı zamanda bir sanayi fuarıdır; aynı zamanda bir ticaret fuarıdır, aynı zamanda bir teknoloji fuarıdır, bir turizm fuarıdır.

. Tüm bu sebeplerden ötürü de, her yılın Mart ayında yapılan bu fuarda öne çıkan şehirler, yılın kalan üççeyreğinde de hayat bulurlar. Çünkü bu fuar, küresel ekonominin karar verici aktörlerinin gözünde çok büyük bir değere sahiptir.

İstanbul markası ile son zamanlarda yaptığı çalışmalarla öne çıkan Şekib Avdagiç’in bu çabası uzun süre konuşulacak. Çünkü ekonomiye ilişkin olumsuzlukların konuşulduğu bir dönem dosta düşmana Türkiye’nin en zor zamanlarda bile büyük olduğunu ortaya koydu.

Bu yıl yerel yönetimler MIPIM’de yoktu. Seçimler dolayısıyla diye değerlendirildi bu gelişme… Ancak önümüzdeki yıldan itibaren yerel yönetimlerin İTO’ya ve Şekib Avdagiç’e daha fazla destek vermesi gerekiyor.

Çünkü Londra ve Paris çadırları yerel yönetimlerin etkinliği olarak yapılıyor. İstanbul markası konusunda İTO ve Şekib Avdagiç daha fazla desteği hak ediyor.

Bu yıl bayrağı her şeye rağmen dalgalandıran Şekib Avdagiç’in gelecek yıl eli daha güçlü olacak, destekçileri artacak bunu tahmin ediyoruz.

Bakan düzeyinde katılım iyi geldi

MIPIM’e  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılması herkese iyi geldi. Üstelik daha önce defalarca MIPIM’e Emlak Konut Genel Müdürü olarak katılan Kurum etkinliği de en iyi bilen isimler arasındaydı. Bu yüzden şu sözleri önemsendi:

. Üç günlük fuar ziyaretleri çerçevesinde 1 milyon kartvizit değiştiriyor. Bu birliktelik hem sektörümüz hem de sektörümüzün geleceği adına çok önemli.

.  Gayrimenkul sektörü önemini hiçbir zaman yitirmeyecek. Takvimler değişecek ama her zaman gayrimenkul önde olacak. Yakında akıllı şehir uygulamaları öne çıkacak.

. Yerel yönetimler akıllı şehir uygulamaları ile öne çıkacak. Hizmet bu yöne kayacak. Bu noktada MIPIM’in doğru örneklerin alınacağı çok önemli bir fuar olduğunun altını çizmek isterim.

 

Kadın girişimcilerin e-ticaretle farklı bir noktaya taşınması için önemli projelere imza atan Hepsiburada bu konuda konuşmak yerine icraat yapmayı öne çıkarıyor.

 

Kadınların ayaklarının üzerinde durması için

onlardan daha fazla olması gerekiyor

Kadınlar günü geride kaldı. Bu gün dolayısıyla çok açıklama yapıldı. Çok konuşuldu. Çok önemli mesajlar verildi. Bilgiler geçildi. Mektuplar yazıldı. Ancak hiçbiri Hepsiburada Kurumsal İletişim ve İlişkiler Grup Başkanı Koray Öztürkler ile aynı kurumun Girişimci Kadınlar Program Koordinatörü Duygu Aktaş’ın ortak imzalı mektubu kadar etkili olamadı.

Çünkü mektupta söylem yerine eylem vardı. İcraattan söz ediliyordu. Atılan adımlar sıralanmıştı. Kadınların için çok şeyi değiştirecek girişimlerden bahsediliyordu.

Şöyle başlıyordu mektup:

. Hayata geçirdiğimiz ve girişimci kadınları arkasına alan “Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü” programımız her geçen gün büyüyor, daha da güçleniyor.

Sonra da bunun bir söylem olmadığı eyleme geçtiği şu cümlelerle anlatılıyordu:

. Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada, girişimci kadınların e-ticarette işlerini kuruyor ve büyütüyor. Bu süreçte Hepsiburada teknoloji, pazarlama ve tüm lojistik gücü ile girişimci kadınların yanında yer alıyor.

Ve en sonunda yapılan işlerin bilançosu şu cümlelerle aktarılıyor:

. 72 ilden yaklaşık 4 binden fazla kadın girişimci programa dahil oldu ve programın başladığı günden bugüne işlerini tam 45 kat büyüttü. Girişimci kadınların üretmiş olduğu tasarım, el emeği, yerel ve doğal ürünler Hepsiburada müşterileriyle buluştu ve kadınların ekonomileri güçlendi.

. Girişimci kadınlar, 35’den fazla kategoride 20 milyonun üzerinde ürün çeşidi ile aylık 102 milyon ziyaret alan büyük bir ekosistemin parçası oldu ve marka ve ürün tanıtımlarını kolayca yaptılar.

Evet, kimimiz konuştu, kimimiz mesaj yazdı 8 Mart dolayısıyla ama kimimiz de çalıştı derken bu mektubu öne çıkarmaktan haksız mıyız? Daha fazla Duygu Aktaş ve daha fazla Koray Öztürkler istiyoruz kadınların ayakları üzerinde durması için.

 

Bir kaç yıl önce kurulan Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın genel kurulu yeni adımların atılmasına sahne oldu.

 

KKTC için atağa kalkacaklar

Yıllar önce Uğur Özgöker ve Celal Toprak önderliğinde bir önemli dernek kuruldu. Her iki ismin de farklı farklı sivil toplum örgütlerinde önemli görevleri olması nedeniyle bu dernek istenen etkinliği gösteremedi. Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan bahsediyoruz. Adında iki Türk kelimesi ve bir oda sözcülüğü ile dikkat çeken bu sivil insiyatif atağa kalktı. Geçtiğimiz günlerde bu dernekte her iki kurucunun da katılımıyla adata bir dönüm noktası yaşandı.

Sivil toplum örgütlerinde görevlerinin yanında Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörlüğü görevini de üstlenen Prof. Dr. Uğur Özgöker oybirliği ile genel başkan oldu.

Ve toplantının açılışında söz alan Celal Toprak KKTC’nin ekonomide güçlenmesi için ortaya konulmasa gereken projeleri sıraladı. Ve bu açılışla birlikte yeni dönemde KKTC için şu projelerin hayata geçmesi karar birliğine varıldı:

. Marina Turizmi ve Yat Limanı işletmeciliğinin teşvik edilmesi için çalışma yapılacak. Organik Tarımın geliştirilip, yaygınlaştırılması sağlanacak. Yenilenebilir Enerji alanında yatırım yapılmasını sağlamak için farkındalık oluşturulacak. Ada’da güneş ve gazino turizmi dışında “Sağlık Turizmi” ve “Yaşlı Turizmi” gibi alanların da geliştirilmesi çalışması yapılacak. Avrupa Birliği Hibelerinin kullanılması ve Hibe Yönetimi alanında çalışmak için düğmeye basılacak.

Yeni dönemdeki çalışmalar bu başlıklar altında özetlenebilir. Peki, bu çalışmaları kim yapacak… İşte yeni dönemde bu çalışmaları yapacak yönetim…

. Genel Başkan: Prof. Dr. Uğur Özgöker (Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektörü)

. Başkan Vekili: Musa Karademir (DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Başkan Yardımcısı)

. Başkan Yardımcısı: Erdal Can Alkoçlar (Spektral Holding Başkanı)

. Genel Sekreter: Halis Yılmaz (Amerikan Estetik Cerrahi Hastanesi Genel Koordinatörü)

Üyeler ;

. Bülent Alıcı (Eser Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı)

. Sevda Özgöker (Tüketici Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)

. Ekrem Uca (Basın Danışmanı, EGD- Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyesi-MAREV Kurucusu )

. Caner Yenersoy (Suoz Enerji Grubu Genel Koordinatörü)

.  Zehra Bilge Eray (Kıbrıs Kültür Derneği Genel Başkanı)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test