Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bölgede nükleer savaşın kazananı olmaz

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hindistan ve Pakistan; 1947 yılında İngiltere’nin bölgeden çekilmesiyle bağımsızlıklarını kazanmışlardır.  İngiltere çekildiği her ülkede yaptığı gibi burada da Keşmir bölgesini sorunlu bir bölge olarak bırakmıştır. Hindistan ve Pakistan; Keşmir bölgesinin hakimiyeti konusundaki anlaşmazlıkları nedeniyle zaman zaman askeri yöntemlere baş vurmakta ve savaşın eşiğine gelmektedirler. Son olarak geçtiğimiz şubat ayında Keşmir’de Hindistan kontrolündeki bölgede Hintli askerleri hedef alan intihar saldırısında 40’dan fazla Hintli asker hayatını kaybetmiştir. Saldırıyı 2000 yılında Pakistan’da kurulan ve Keşmir’in Pakistan’a bağlanmasını savunan Ceyş-i Muhammed isimli terör örgütü üstlenmiştir. Hindistan’ın tepkisi, askeri yöntemlere baş vurması ve Pakistan’ın aldığı karşı tedbirler iki ülke arasındaki gerginliğin yeniden alevlenmesine neden olmuştur. 70 yıldan fazla süredir devam eden Keşmir anlaşmazlığının çözüme kavuşturulamaması durumunda gerginliğin çok daha uzun yıllar sürmesi kaçınılmazdır. Bu günkü koşullarda bu anlaşmazlığın giderilmesi de mümkün görünmemektedir.

Hindistan; son yıllarda, bilimsel çalışmalarda (özellikle uzay bilimleri ve bilgisayar yazılımı konularında) ilerleme kaydetmektedir. Bunun yanında nükleer silah üretme yeteneğiyle de dikkat çekmektedir. Bu özellikleriyle gelişmekte olan ülkeler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Pakistan ise Çin’den ithal ettiği teknolojilerle ve aldığı destekle durumu dengelemeye çalışmaktadır.

Askeri güçler kıyaslamasında iki ülkenin birbirlerine karşı çok büyük üstünlükleri yoktur. Coğrafya yönünden Hindistan-Pakistan sınırı, özellikle Keşmir bölgesi, askerî açıdan, bir kara harekatının icra edilmesi çok zor olan sarp dağlık bir bölgedir. Bu durum iki ülke arasında çıkacak konvansiyonel savaştan sonuç alınmasını oldukça zorlaştıracaktır. Açık kaynaklarda Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI) referans gösterilerek verilen bilgilere göre Hindistan’ın elinde 90-110, Pakistan’ın elinde ise 100-120 kadar nükleer silah bulunmaktadır. Her iki ülkenin sahip olduğu bu nükleer yetenek, sonuçsuz bir konvansiyonel savaş yerine kesin sonuçlu nükleer savaşı tercih edebilecekleri düşüncesini doğurmaktadır. Ancak, yine açık kaynaklarda, nükleer silahlara karşı savunma yeteneklerine bakıldığında; iki ülkenin de son derece zayıf oldukları görülmektedir. Bu da bir nükleer savaşın kazananının olmayacağı, bölgede telafisi olmayan bir yıkıma neden olacağı anlamına gelmektedir. Başta ABD, Rusya ve Çin olmak üzere, Hindistan ve Pakistan’la askeri, ekonomik ve ticari ilişkideki ülkeler böyle bir yıkıma seyirci kalmayacaklardır.

Gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunu terör örgütleridir. Kimlerden nasıl destek alarak faaliyetlerini sürdürdükleri belli olmayan terör örgütleri, yaptıkları silahlı eylemlerle iki ülkeyi karşı karşıya getirebilmektedirler. Ceyş-i Muhammed de böyle bir terör örgütüdür ve Hindistan’la Pakistan’ı karşı karşıya getirebilecek güce sahiptir. Üzerinde durulması ve ortadan kaldırılması gereken en büyük tehdit bu terör örgütleridir. Ama destekçileri, hedef ülkeleri zayıflatarak her türlü müdahaleye açık hale getiren bu terör örgütlerini kullanmaktan vaz geçmeyeceklerdir. Ta ki; hedef ülkelerin yönetimleri ve vatandaşları uyanıp, etnik, dini, mezhebi farklılıklarının istismar edilemeyeceği birlik ve beraberlik bilincine ulaşıncaya, komşu ülkeler de barış içinde yaşama koşullarını oluşturuncaya kadar…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test