Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir diğer çözümsüz sorun

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Keşmir sorunu İngiltere'nin Asya alt kıtasında egemenliğinin sona erdiği 1947 yılından miras kalmıştır. Sorunun temelinde bölünmenin doğru yapılmaması sonucu Hindistan topraklarında geniş bir Müslüman nüfusun kalmış olması yatar. Keşmir bölgesi üzerinde Hindistan ve Pakistan hak iddia etmişler ve bunun sonucu olarak bugüne kadar dört kez savaşmışlardır. İki ülke arasındaki çatışmalar nükleer yarışı da başlatmıştır.

Geçtiğimiz ay Keşmir'in Hindistan kontrolündeki bölgesinde meydana gelen bir intihar saldırısında 40'tan fazla Hindistan askerinin ölmesi yeni bir gerilim başlatmıştır. Hindistan, Pakistan'ı saldırının sorumluluğunu üstlenen Ceyşi-i Muhammed örgütüne destek sağlamakla suçlamış ve Balakot bölgesindeki kamplara hava akını düzenlemiştir. Pakistan buna karşılık iki Hint uçağının düşürüldüğünü bildirmiş (Hindistan bir uçağın düşürüldüğünü açıklamıştır). Bilahare Pakistan düşürülen uçağın pilotunu bir iyi niyet göstergesi olarak iade etmiştir.

ABD; AB, Rusya ve Çin taraflara itidal tavsiyesinde bulunmuşlardır. Buna rağmen sınır bölgesinde topçu ateşi teatisi zaman zaman devam etmektedir.

Pakistan ve Hindistan arasındaki barış görüşmeleri 2015 yılında kesilmiştir. ABD radikal gruplara verdiği destek gerekçesiyle Pakistan'a yaptığı 1.3 milyar dolarlık ekonomik yardımı 2018 yılında durdurmuştur. Pakistan ekonomik sıkıntılar içindedir. Çin'den aldığı kredileri ödeyebilmek için IMF ile anlaşmaya gitmek üzeredir. Ekonomik sıkıntıların yarattığı güvenlik tehdidinin farkında olan Pakistan, 2017 yılında Hindistan'a barış görüşmelerini yeniden başlatılması çağrısında bulunmuştur. Ancak bu çağrı, Pakistan'a karşı daha sert bir politika vaadiyle iktidara gelen Hindistan Başbakanı Narendra Modi'den karşılık bulmamıştır. 2019 yılında Hindistan'da seçimlerin yapılacak olması bu tavır üzerinde etkili olmuştur.

Keşmir bölgesinde yerel hükümetin 2018 yılında dağılması sonucu kontrol Hindistan merkezi yönetimine geçmiştir. Yerel halka uygulanan baskı, saldırı ve işkence olaylarındaki artış, Hindistan'a karşı silahlı mücadele yanlısı güçlerin bölgede eleman bulmasını mümkün kılmaktadır. Ancak Pakistan yönetiminin bu unsurlara yakınlığını veya sempatisini söylemek yanlış olur.
Hindistan Pakistan'a karşı uluslararası alanda da mücadele vermekte, Ceyş-i Muhammedin lideri din adamı Mesud Azhar'a yaptırım uygulanması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde çaba sarfetmektedir.

Öte yandan Çin, Pakistan'ın nükleer güç sahibi olmasında önemli destek sağlamıştır. Ayrıca Pakistan'a önemli ekonomik yardım vermiş, 62 milyar dolarlık alt yapı yatırımı yapmıştır. Hindistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Azhar oylaması sırasında Çin'in Pakistan lehine veto oyu vermesini etkisiz kılmak istemektedir.

Hindistan ve Pakistan arasında yaşanacak bir nükleer savaşta 2 milyar insanın ölüm riski ile karşılaşacağı ve iki ülkede muazzam bir kıtlığa yol açacağı dikkate alındığında, nükleer silahların kullanılması pek olası değildir.

Keşmir sorunu bölgede etkili olmak isteyen aktörlerin politika ve yaklaşımlarına bağlı olarak çözümsüzlüğünü sürdürecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test