Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1909 yıllarının Amerikasında tekstil, Avrupa’da da olduğu gibi sanayinin lokomotif sektörü idi ve Triagle Shirtwaist de bugünün Adidas ve Nike’ı gibi en çok tanınan konfeksiyon markası idi. Bu markanın fabrikasında çoğu 11-12 yaşında çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce işçi, neredeyse karın tokluğuna çalışmakta, aldıkları 5-6 dolarlık ücret karşılığında günde 18 saate yakın emeklerini ortaya koymakta idiler. Gerek düşük ücretler gerekse çok olumsuz çalışma koşulları nedeni ile tüm konfeksiyon işçileri genel greve gittiler.

O zamanlar uzun süren grev, tekstil sektörünü ve işçilerin durumunu kamuoyunun gündemine taşımış ve genel olarak sektörün zorlukları konusunda her kesimden vatandaşın bilgi sahibi olmasını sağlamıştır. Ne yazık ki grev devam ederken, New York’taki bu fabrikada bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmış ve fabrikada bulunan 500 kadar işçinin çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu ikiyüz kadarı yanarak can vermiştir. Tarih 25 mart 1911’dir.

Esasında Amerikan endüstri tarihinde bu dramatik olayın bir benzeri 1857 yılında da yaşanmıştır. Yine New York kentinde, 8 Mart 1857 tarihinde binlerce dokuma işçisi, daha iyi çalışma koşulları isteği ile greve başlamış, gelişen olaylar ve polisin saldırısı sonrası fabrika binasına sığınan işçilerin kilitli kalmaları ve ardından başlayan yangın sonrası kaçamayan yüzün üzerinde kadın işçi yanarak can vermiştir. Bu olay, Amerikan ve dünya kamuoyunda infial yaratmış ve yanan kadın işçilerin cenaze törenine tüm ülkelerden onbinlerce kişi katılmıştır.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde, 26-27 Ağustos 1910 tarihinde yapılan Uluslararası Kadın Konferansında, Almanya delegesi Clara Zetkin, Amerika’da yaşanan bu olaya ve vefat eden kadınlara izafeten, Dünya Kadınlar Günü olarak bir anma günü önerisini dile getirdi. Ancak bu günün 8 Mart’ta anılması, 1921 yılında Moskova’da düzenlenen 3.Enternasyonel Kadın Konferansında kararlaştırıldı. 16 Aralık 1977’de ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti ve İnsan hakları temelinde kadınların siyasi bilincinin geliştirilmesi, ekonomi-politik ve sosyal başarılarının kutlanmasıiçin imkan yaratan bir gün olarak kurgulandı.

Ülkemizde de ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı ancak 1975 yılından sonra kitlesel bir kutlama özelliği elde etti.

Günümüzde en önemli problem, total istihdamda kadının yerinin düşüklüğü. Maalesef, istihdam edilenlerin içinde kadın çalışanların oranı yüzde 28.9. Üstelik bu oranın bir kısmı da kayıtsız çalışmakta. Kadın istihdam oranı Avrupa’da bizim oranımızın iki katı, yani yüzde 58. Ülkemizdeki istihdam oranının düşüklüğünde asıl sorun yasal değil, ekonomik ve sosyal dinamiklerle ilgili görünmektedir. Çünkü, ülkemizde fırsat eşitliği ve siyasi haklar, ülkemizin kurucusu Atatürk’ten bu yana tüm iktidarlar tarafından yasal altyapı bağlamında sağlanılmıştır. Ancak bu hakların kullanımı için eğitimli kalifiye işgücüne yönelik kadınlar için politikaların üretilmesinde sorun yaşanmaktadır. 

Ülkemizin refah ve kalkınma düzeyinin istenilen seviyelere ulaşması ve sürdürülebilirliği, kadınların etkin ve en az demografik ağırlığı perspektifinde, yani yüzde 50 oranında işgücüne katılması ile mümkün olabilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test