Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kubilay Bey ateşledi, coğrafi ürün ders müfredatı oldu

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kubilay Özerkan'ın başlattığı coğrafi işaret hamlesi raflarda marka olduktan sonra şimdi de okullarda ders olması için imzalar atıldı.

Kubilay Özerkan 2011 yılında Metro Market’in Türkiye’deki başkanı olunca önemli projelerle geldi. Türk ürünlerinin uluslararası standartlara getirip bütün dünyadaki Metro’larda satılmasını sağlamak bu projelerden biriydi.

Bu konuda önemli adımlar atıldı. Türk KOBİ’leri Metro sayesinde dünya standartlarında ürün üretip bütün Metrolara göndermeye başladılar.

Bir başka önemli adım coğrafi işaretler konusunda atıldı. O günlerde birkaç entelektüelin dışında bu konuda pek fazla bilgi sahibi değildik.

Kubilay Özerkan bu konuya fena takılmıştı. Olayı entelektüel olmaktan çıkarıp halka mal etti. Çok sayıda coğrafi işaretimiz olduğunu işte o zaman fark ettik.

Hatta birlikte düzenlediğimiz bir toplantı ile olayın kamuoyunun bilgisine sunulmasına biz de katkı verdik.

O gün yani 2011’de atılan tohumlar bugün çok önemli bir noktaya ulaştı. Hatta sınıflara girdi. Ders müfredatı haline geldi.

Coğrafi işaret konusu MEB ve Metro Türkiye iş birliğiyle mesleki ve teknik liselerin müfredatına girdi. İşbirliği ile ilgili anlaşmayı MEB Mesleki ve Teknik Okullar Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu ve Metro Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç yaptı…

Aynı zamanda Metro Türkiye’nin Satın Alma Direktörü de olan Deniz Alkaç olayı şu sözlerle değerlendirdi:

. Yerel değerlerin korunması ve ürüne değer kazandırılması tüm dünyada üzerinde titizlikle durulan bir konu.

. Sözgelimi Fransa’nın rokfor peyniri 1400 yılından beri korunuyor. Bugün Rokfor (Roquefort) köyündeki üretimin değeri yılda 400 milyon Euro. Baktığınızda Ezine peyniri de en az rokfor kadar lezzetli ve değerli bir peynir.

. İşte biz ne zaman bu değeri daha iyi tanıtırız, yurt dışından Ezine’ye turlar düzenlenmesini sağlarız, o zaman gerçekten bu alanda kendimizi başarıya ulaşmış sayarız.

. Coğrafi İşaret; belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir.

. Türkiye’de günümüz itibarıyla 400 civarında Coğrafi İşaretli Ürün ve aynı sayıda aday ürün bulunmaktadır. Potansiyel ürün sayının ise üç bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

. Coğrafi İşaretler ile dünyada yıllık 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturulmaktadır. Avrupa Birliği (AB) ise Coğrafi İşaretlerden yıllık 75 milyar dolarlık bir katma değer sağlamaktadır.

. Türkiye’deki Coğrafi İşaretli Ürünlerden üçü, AB tarafından kabul edilmiştir. Bu ürünler, “Aydın İnciri”, “Malatya Kayısısı” ve “Antep Baklavası”dır.

. Raflarındaki ürünlerin yüzde 98’i yerel olan Metro Türkiye’de 130 adet Coğrafi İşaretli Ürünün satışı yapılmaktadır.

 

 

Türkiye'nin en büyük krizden çıkışında çok görev alan Faik Öztrak şimdi de CHP ekonomi masasında çıkış senaryoları hazırladı.

Aslında o bir krizsavar

Önceki hafta Faik Öztrak’ın önderliğinde CHP çok önemli bir toplantı yaptı. Ekonomi ile ilgili bütün medyanın biraraya geldiği çok önemli bir toplantıydı.

Derli toplu bir gündem hazırlanmıştı. Disiplin yerindeydi. Faik Öztrak siyaset de konuşta ama esas olarak CHP Ekonomi Masası tarafından düzenlenen "Üreten, Çalışan, Hakça Paylaşan Türkiye" çalışmaları kamuoyu ile paylaşıldı.

İyi bir hazırlık yapılmıştı. Her konuda önemli çalışmalar ve çözümler ortaya konmuştu. Aslında Faik Öztrak Türkiye’nin çok önemli bir ekonomik krizinde kriz savar olarak başrolde yer almıştı. Bugünkü sıkıntılardan kurtulmanın yollarını da çalışmış ve masaya koymuştu.

Günlük siyaset yüzünden yapılan çalışmalar istenen farkındalığı yaratamadı. Ama Faik Öztrak’ın bir krizsavar olduğu gerçeği yeniden hatırlandı.

 

 

Zafer Alkaya ve Ali Şahin, Antalya'da turist harcamasını yukarı çektiler nasıl çekilmesi gerektiğini de anlattılar.

Lüks turist aslında mümkün işte bir örnek

Antalya’da gelen turist sayısında patlama yaşanıyor. Bütün oteller doldu. Ancak bir sorun var. Geçmiş yıllarda bazı sıkıntılar nedeniyle düşürülen fiyatlar Antalya’yı ucuzluk tehlikesi ile karşı karşıya getirdi 2018 yılındaturist başına harcama 680 dolara kadar indi. Bu sıkıntıyı aşmak için 2019 ve 2020 için yeni stratejiler uygulanması gerekliliğini öne çıkardı. Bu konuda iyi örnekler var. Bu örneklerin sayısını artırmak ve yeni modelleri hayata geçirmek gerekiyor.

Bu iyi örneklerden biri Cornelia De Luxe Resort Otel ve Cornelia Diamond Golf Resort Spa, Azure Villas, Cornelia Golf Kulübü, Cornelia Spor Kulübü, Crassula Spa, Cornelia Eco Spa ve Cornelia Kongre Merkezi’nden oluşan Cornelia Hotels grubu…

Bu grupta kişi başı 1200 dolara kadar çıkıyor. Peki, bu nasıl oluyor? İşte Cornelia De Luxe Resort Otel Genel Müdürü Ali Şahin bunu anlatıyor:

- Belek bölgesinde 2019 Haziran’a kadar tüm golf sahaları dolu… Belek bölgesinde haftada 3000 golfcü ağırlayacağız. Haziran’a kadar 200 bin civarında Golf turisti gelecek. Futbol turizminde geçmişte, 2000 civarı takım ağırlayan Belek bölgesi, bir süredir düşüşteydi. 2019’da, 1500 civarında takım ağırlayacağız. Bu da, futbol turizminde de eski rakamları yeniden yakalayacağımızı gösteriyor.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya bu görüşe destek veriyor ve şu saptamayı yapıyor…

- Ultra Lüks villalar da tatil tercih eden Rusya, BDT Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetlerinden geçmişte gelen ve çeşitli krizler nedeniyle Antalya’dan uzaklaşan misafirlerin yeniden kazanılması gerekiyor. Kazakistan, Romanya, Polonya’ya lüks villa satıyoruz. Lüks Turizm’de sıkıntılarımız var Belek’de. Ultra lüks villalar yaptık. Olağanüstü bir hizmet veriliyor bu villalarda. Bu lüks, bu hizmet dünyanın hiçbir yerinde yok ama nitelikli, lüks villa talep edecek turisti kaybettik. Geri kazanmak için fiyat politikamızı bölgesel olarak düzenlemeliyiz. Nitelikli turist, ekonomik turist ile aynı bölgede olmak istemiyor. Antalya’da Kemer, Side gibi bölgeler, ekonomik turist için çok uygun. Belek bölgesi, mimarisi, ultra lüks villaları, kaliteli hizmeti, golf sahaları ile nitelikli turist bölgesi olmak için çok uygun. 2019 ve 2020’de kişi başı turizm gelirini arttırmanın yolu “Lüks Turizm” ve “Golf Turizm”i”….

Bu açıklamalardan sonra şu bilgileri de aktaralım… Antalya Belek bölgesinin en lüks otelleri arasında yer alan Cornelia Diamond Golf Resort Spa ve Cornelia De Luxe Resort Otel, 2018 yılında, 58 ülkeden misafir ağırladı ve dünya çapında 18 ödülün de sahibi oldu.

Avrupa pazarında gerçekleştirdiği yoğun reklam ve tanıtım çalışmalarının meyvelerini almaya başlayan Cornelia Otelleri, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, Bulgaristan gibi birçok Avrupa ülkesinden gelen turistlerin Antalya’da ki tercihleri oldu.

Bütün bunların sürdürülebilir olması için olmazsa olmaz istek ise Avrupa’dan Antalya’ya direk uçuşların devreye sokulması… Bu da çok zor olmasa gerek.

 

TÜRKONFED ile İş Bankası işbirliği bu defe İstanbul’daki KOBİ'ler yeni ufuklar kazandıracak. KOBİ'lere teknoloji desteği geliyor.

 

120 şanslı KOBİ’den biri olabilirsiniz

Türkiye’nin en yaygın işadamı örgütü TÜRKONFED’in önderliğinde İstanbul Kalkınma Ajansı ve Türkiye İş Bankası’nın desteği ile tam 120 KOBİ’ye dijital dönüşüm desteği verilecek.

Evet yanlış duymadınız tam 120 KOBİ dijital uçuşa geçecek. Peki, nasıl olacak bu iş? TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan anlatıyor:

- Artık üretim ve sanayi; dijitalleşme çerçevesinde şekilleniyor. Bu nedenle, teknolojiyi tüketen değil; hayal eden, araştıran, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke olmalıyız. Yüksek teknolojili üretim yaparak, yüksek katma değer yaratmak ve küresel rekabet gücümüzü artırmak için dijitalleşme, aradığımız kaldıraçtır. Sanayimizin dijital dönüşümünü gerçekleştirip, KOBİ’lerimizin kapasitelerini artırıp, yüksek teknolojiyle yüksek katma değerli üretimi yakalayıp, ekonomik refahı artırabiliriz. Teknolojik altyapı yatırımlarının faydaya dönüşebilmesi, ancak KOBİ’lerin dijital dönüşümü, kurumsal yapılarının bir parçası haline getirmesiyle mümkün görünüyor. Bu amacı gerçekleştirmek için KOBİ’lerimizin dijitalleşme yolculuğuna destek olacak Dijital Dönüşüm Merkezi, başarılı örneklerin ortaya çıkmasını sağlayacak, sürdürülebilir mekânsal bir platform imkânı da sunuyor. Merkez ile dijitalleşme becerilerinde yetkinlik kazanacak KOBİ’lerimizin, çarpan etkisi yaratarak, İstanbul’un yenilik iklimine katma değer yaratmasını da hedefliyoruz. Bu proje ile finansmana erişimden pazara açılmaya kadar KOBİ’lerimizin yenilik üretme motivasyonlarını artıracağız

Sonra da İş bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek bu açıklamaya şöyle destek veriyor:

. KOBİ’lerimizin dijitalleşme yolculuğunda bu proje ile teşhisi koyacak ve kendilerine en uygun tedaviyi sunacağız. Dijitalleşme süreçlerinde çok değerli mentorlarımız KOBİ’lerimizin yanında olacak ve kendilerine hem deneyimlerini aktaracak hem de yol gösterecekler.  KOBİ’ler Gelecekle Buluşuyor: Dijital Dönüşüm Merkezi projesinin değerli KOBİ’lerimiz ve ülkemiz için faydalı olmasını umuyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test