Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir dinleyelim Canan Güllü’yü…

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Şimdilerde 31 Mart Yerel Seçimleri için yarışıyor siyasi partilerin adayları… Vaatlerde bulunuyor, projelerini, yapacaklarını anlatıyorlar… Kimi havada kalan, kimi ayağı yere basan bol söylemler. Oysa Türkiye’nin içinde bulunduğu en temel gerçek iş, ekmek, istihdam.

İyice geçim oldu vatandaşın derdi… Sanayicisi üretemiyor, esnafı aldığını satamıyor, öğrencisi parasız, kadını mutfağı düşünüyor, çoluk çocuk ne yiyecek onun peşinde… Masraf çok, geçim yok durumunda büyük çoğunluk…

Tüm sorunların temelinde; üretememek, ürettiğini değerlendirememek yatıyor aslında. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü’ye kulak vermek gerek bu noktada, onu dinlemek gerek biraz… Yerel yöneticilere, yönetmeye aday olanlara sesleniyor Güllü.

Önce eğitim diyor. Kız çocuklarının eğitimine özel önem gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıyor…

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD), Aralık ayında yayınladığı “2016 Tek Bakışta Eğitim” adlı yıllık raporunda, Türkiye’de kız öğrencilerin eğitime katılım oranı son sıralarda yer alıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 yılında yayımladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizlik Raporuna göre de; Türkiye, 145 ülke arasında 130’uncu sırada ne yazık ki...

Eğitim ya da iş hayatında yer almayan 15-19 yaş arası kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olması ise başka bir kaygı verici sonuç Türkiye için. Dolayısıyla Canan Güllü’nün kız çocukları için önce eğitimin ele alınması gerektiği saptaması da bir o kadar haklı görünüyor bu gerçeğimiz karşısında.

Yerelde kadının istihdamının önemli olduğunun altını çizerek hatırlatma yapıyor Başkan Güllü, yönetmeye aday olanlara. Ve kadın kooperatiflerinin önemine işaret ediyor. Ege kooperatiflerinin ise örnek alınması gerektiğini söylüyor bu bağlamda.

DİSK-AR Şubat 2019 İşsizlik rakamlarına göre; kadın işsizliği Kasım 2017’ye göre 1,3 puan artarak 13,4’ten 2018 Kasım ayında 14,7 olarak gerçekleşti. Tarım dışı kadın işsizliği ise yüzde 18,4’e yükselmiş durumda. Bu sonuçlar da Güllü’nün kaygılarını haklı kılıyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak gerek yönetenlere, yönetmeye aday olanlara. Kadının emeğinin değerlendirilmesi gerektiğini, hak ettiği gibi… Ve de mutlak ve mutlak yerel yönetimler aracılığı ile kooperatiflerin kurulması gerektiğini hatırlatmak gerek bir kez daha.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test