Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İthal deyince kızıyorlar

8.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AKP’nin seçim kampanyaları son kerte sönük geçiyor. Bunda, MHP’li müttefikleri ile kan uyuşmazlığı da rol oynuyor. Bir tek Cumhurbaşkanı her tarafa koşturup, partisi lehine konuşmalar yapıyor. Poşet çay dağıtıyor. Havlu dağıtıyor. Artık çok sıradanlaşmış algı operasyonlarına bel bağlıyor kitleleri coşturmak için.

İthal aday diye anılan Sayın Nihat Zeybekçi ise, bir büyükşehir başkanından çok, hala bir bakan gibi davranıyor. İzmir’e yabancı çünkü. Çevresindekilerin dediklerini “proje” diye ortaya salıp duruyor.

2014 seçimlerinde Sayın Binali Yıldırım da aynı şeyi yapmıştı. 35 proje diye uygulanması olanaksız “projeler” listelemişti kampanyası boyunca. En “matrağı” da, Ildırı’dan Balıklıova’ya açılacak kanal idi. Kenti, kentliyi tanımadığı için İzmirlilerin böyle bir kanala aldanacağını sanmıştı. Sonuçta Aziz Kocaoğlu’dan yaklaşık yüzde 12 fark yedi.

Şimdi Zeybekçi de benzer çıkmaz yoldan umutsuzca ilerliyor. CHP adayı Tunç Soyer, “İzmir Modeli”ni yeni bir aşamaya taşıyacak somut programlar ileri sürerken, Zeybekçi, devletin yapması gereken işleri kendi “proje”leri diye sunarak algı yaratmaya çabalıyor.

Sepette Neler Var Neler

AKP adayının “100 Projesi”ni irdeleyince neler görüyoruz? Çanakkale-İstanbul-Ankara- Antalya Otoyolları… Devletin işi, Belediyenin değil… İkinci Çevreyolu Şehir Bağlantıları ve Tüneller… Aynı şekilde ancak TCK’nın altından kalkabileceği bir hedef.

Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi, Alsancak Kruvaziyer Limanı, Marinalar,

Balıkçı Limanları… Bu işler ne zaman Büyükşehir Belediyesinin yükümlülüğü altına girdi? Bir bilen varsa söylesin!

Sayıları 50’ye varan “battı-çıktılar”, “köprülü kavşaklar”… Nereye, niçin, belli değil. At gitsin. Belki bir aldanan olur!

İZKARAY diye andığı “Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi”nin Yap-İşlet modeli ile yapılması öngörülüyor herhalde. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik buhran başka çıkış kapısı bırakmıyor. Bu modelin Türkiye bütçesine ne felaketler getirdiği sıkça yazıldı. Üçüncü köprü, üçüncü hava limanı vb. yatırımların parası deli dumrul misali tüm ülke vatandaşlarının sırtına biniyor.

İZKARAY’ın İzmir Körfezini öldüreceğini, sulak arazileri mahvedeceğini çok yazdık. Bu nedenle bu konunun üzerinde durmuyoruz bile…

Hiç Yeni Değil

Yenilik diye sunulan projelerin bazılarının Aziz Kocaoğlu’nun gerçekleştirmeye başladığından da haberi yok herhalde AKP adayının… Örneğin Termal Turizm Merkezleri yapacağını ilan ediyor. Oysa İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), İzmir Jeotermal A.Ş aracılığıyla Doğanbey’de 42 dönüm arazi satın alarak Seferihisar, Gümüldür, Özdere ve Ürkmez hattındaki otellerin turizm sezonunu uzatacak bir kür merkezi kurmaya hazırlanıyor.

İBB ayrıca, Çeşme’deki termal turizm kapasitesini artırmak ve kentin sağlık turizmi hedeflerine katkı koymak amacıyla, İZENERJİ A.Ş. şirketi aracılığıyla, kısa adı TETUSA olan “Çeşme Termal Kür Merkezi”ne yüzde 40 ortak oldu. Turist sayısını da, otel sayısını da artıracak projeler uygulamaya sokuldu.

Bunları bilmeden otel kapasitesinin artırılacağı ileri sürülüyor. Hayret ki hayret!

Kötü Bir Komedi

AKP adayının, “seçilmesi halinde İzmir’i tarımın marka şehri yapacağını” açıklaması ise tam bir komedi. Hem de grotesk bir komedi. Bunca yıldır neredeydiniz? Köylüyü borca batıran hangi iktidardı? İnönü mü yoksa?

Oysa, İzmir tarımda zaten marka; “Yerelde Kalkınma” siyaseti sayesinde İzmir’de tarım, ülke tarımına oranla 2,5 kat daha fazla büyüdü. Kırsaldan göçün önü alındı böylece.

Çevresindeki danışmanları Ekonomi eski Bakanının kulağına bu gerçekleri fısıldasa iyi olacak. İzmirli algılarla değil, düşünerek oyunu kullanır da….

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test