Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bütün dünya beklenti içindeydi

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasındaki görüşmenin ana konuları; K. Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması, buna karşılık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla K. Kore’ye uygulanan yaptırımların kaldırılmasıydı. Bütün dünya; bu iki konuda bir anlaşmaya varılması ve bununla birlikte Kore Yarımadasında kalıcı barışın sağlanması konusunda beklenti içindeydi. Zirve öncesi ve zirvenin birinci gününün ardından yapılan açıklamalar bu beklentiyi güçlendirmişti. Ne yazık ki; ikinci günde görüşmeler çok kısa sürdü ve liderler bir anlaşmaya varamadan masayı terk ettiler.

Gözlem Gazetesinde 8 Eylül 2017 tarihinde bu konuyla ilgili yaptığımız değerlendirmede; K.Kore’nin nükleer silah üretme çalışmalarının amacının, “ABD ve Batı dünyasıyla oturmayı umduğu pazarlık masasında elini güçlendirmek” olabileceğini ifade etmiştik. Şimdi görüyoruz ki; pazarlık masası kuruldu ancak henüz bir sonuç elde edilemedi.

Trump zirveden ayrılırken; “Anlaşmazlığın merkezinde yaptırımlar vardı. Kuzey Kore tarafı tüm yaptırımların kaldırılmasını talep etti. Birtakım tavizler önerdiler ancak bu tavizler bizim istediğimiz alanlarda değildi. Bunu yapamazdık. Yaptırımları uygulamaya devam edeceğiz. Herhangi bir taviz vermedik" şeklinde açıklama yapmıştır. K. Kore tarafından önerilen tavizlerin neler olduğu hakkında bilgi sahibi değiliz. Eğer K. Kore nükleer silahsızlanma konulu bu görüşmede yaptırımların kaldırılmasının dışında tavizler talep etmişse ABD’nin masadan ayrılması isabetli bir karar olmuştur. Çünkü son yıllarda nükleer silahlanma yarışı yeniden hız kazanmış ve yaklaşık 80 yıllık nükleer silah teknolojisi isteyen her ülkenin ulaşabileceği bir teknoloji haline gelmiştir. Bu nedenle verilecek her taviz, başka taviz taleplerine kapı açacak ve aynı amaca sahip benzer ülkelerin yöneticilerini teşvik edecektir.

K. Kore’nin bu tavrı diktatörlükle yönetilen pek çok ülke için, hatta terör örgütleri için örnek teşkil edecek bir durumdur. Dünyayı felakete sürükleyebilecek bu gelişmelere karşı sadece ABD’nin değil, bütün ülkelerin tavır alması, ABD’nin de kendi ülkesinin çıkarlarını bu konuya dahil etmemesi, konuya sadece “insanlığın felakete sürüklenmesini engellemek” ve “dünya barışına katkı sağlamak” açısından bakması gerekmektedir. Ancak günümüzde; nükleer silah teknolojisinin transferinin ve nükleer silahlara sahip olmanın kolaylaşması, nükleer silahsızlanma konusunda 90’lı yıllarda yapılan anlaşmaların geçersiz hale getirilmesi ve güçlü devletlerin bu konudaki hassasiyetlerini yitirmeleri maalesef umutları kırmaktadır. Bunun yanında; başta ABD olmak üzere dünyayı yeniden şekillendirmek isteyen ülkelerin tutumları da baskı altındaki ülkeleri caydırıcılığı güçlendirmek konusunda teşvik etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Faruk EROL

01.03.2019 - 20:58
Bu gidişle nükleer silahlanmanin önüne geçilemeyecek, bu da Dünya ve Insanlık için sonun başlangıcı

Faruk EROL

01.03.2019 - 20:55
Nukleer silahlara ( Kitle imha silahları) Sahip olan ülkeler ve olmayan Devletlerin,Dünya ve kendi bölgelerinde ki Siyasal,ekonomik, jeo-politik etkinliği nedir. Elinde bu silahlara sahip olan ülkeler özellikle büyük ülkeler. Hedef ülkelerde konvansiyonel harp, simetri ve asimetrik harpleri körüklüyor. Son 10 yılda yaşanan savaşlarda resmi rakamlara göre 2 milyondan fazla insan ölmüş. Sakat kalanlar ve varlıklarını yitirenlerde var.Bu ölen 2 milyondan fazla insaların Dinî ve etnik kökenleri ne????Barışı ve hoşgörüyü isteyenler kimler. Haraç vermeden varlığını sürdürebilen doğal zenginliği olabilen nükleer silaha sahip olmayan bir ülke varmı. Sonuç: 6milyonluk Israil elinde 300 adet nükleer başlıklı füze olmasa, 2 milyarlık islâm ülkelerine kafa tutabilir mı.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test