Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Zeytin Yerlerde

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD hakkında yazarken hep orada temel üretimin tarım olduğunu ve bu "medeniyetin" tarım ve verimli topraklar üzerine kurulduğunu yazdım. Her ne kadar onlar kendi medeniyetlerini farklı görseler de. Ayrıca ABD başarısının nedenlerini, tarımsal gücün yanı sıra ferah mesafeler dolayısı ile farklı kültürlerin yan yana kalabilmesinde ve dolayısı ile "hürriyet", açık sözlülük ve netice itibariyle hür bir basının olmasında aramak gerek.  Orada Başkan hakkında yazılıp çizilenin onda biri bizde mümkün değil.

Tarım bizde epey yerlerde sürünüyor. Şu an zeytin tanzim satışında ve tanzim satışı yapmaya da gerek yok. Sterna'daki (kuyudaki) zeytin yani yemeklik zeytinin küçüğü 3 - 4, en iyisi 8 TL'ye satılıyor. Örnek vereyim: geçen yıl yeni toplanan zeytinin en irisini çiğ 10 TL'den satmak mümkün idi. Yani fiyatlar zeytinde 2 yıldır dondu ve hatta daha azaldı. Toplayıcı ücreti, mazot, gübre, döviz yüzde yetmiş veya üstünde arttı. Üretici kan ağlıyor. Gübre atamıyor. Elindekini elden çıkartıyor, zarar ederek.

Bu yeni ağaçların ekilmemesi, eldekinde bakımın iyi yapılaması demek. Manşetten olması gereken konuya gazeteler değinmiyorlar. Altta kalanın canı çıksın.

Zeytinde benim çocukluğumda bir kilo zeytinyağı, eşittir bir günlük yevmiye eşittir bir kilo et derlerdi. Ortalama 4 - 5 kg zeytinden bir kg zeytinyağı hesap edersek ve yevmiyenin 100 TL olduğu hayalinde olsak bile gelişme ortada. Dengeler üreticinin aleyhine gelişti. Gelişmeye de devam ediyor.

Tarım bir ülkede en temel düzenleyici ve belkemiği. Bu her türlü kültürde böyle. Gelişmiş ülkeler bunun farkında ve özgürlük ve çevre adına tarımı destekliyorlar.

Eskiden ben de modaya uyarak veya daha ziyade okuduklarıma göre "Büyük çiftçinin desteklenmesi gerek ve ancak o şekilde uluslararası rekabette ayakta durmak mümkün" derdim. Yeni bilimsel çalışmalar en fazla üretimin küçük işletmelerde olduğunu ortaya koyuyor.

İlk kez bu afra tafranın ve esasen elbirliği olsa aşılabilecek çevre felaketlerinin bir medeniyeti nasıl yok ettiğini Luxor ve Karnak tapınaklarında fark etmiş ve bunu da yazmıştım.   Orta Amerika'da doğa daha cömert. Bir medeniyetin yönetici sınıfı çok kibirli olup tarım da birkaç yıl beklendiği gibi verimli olmayınca halk ayakları ile "seçime gidip" sistemi yani dini ulemayı ve baştakileri, sevmeyip terk etmiş. Rahat ve ezilme yerine ormanın içinde kendi geçimini sağlamış. "Medeniyet" de "Yağmur ormanına" bırakılmış. Birkaç günlük yürüyüş mesafesinde yeni bir "medeniyet" kurulmuş. İspanyollar gelene kadar.

Luksor ve Karnak'ta tapınaklar çöle ve kumlara bırakılan "medeniyet" veya milli bayramlar, sistemler ve itaate zorlanılan dini inançlar burada sarmaşıklara terk edilmiş.

Artık günümüzde bırakıp kaçacak yer de yok halk için, bu topraklarda dengeyi kurmak gerek. Belki zenginler için daha batı bir süre gidilebilir gibi görünse de herkesin kendi yerinde doğruları oturtmaya çalışması uzun vadeli en doğru yaklaşım. Kendi kendine yeten Anadolu Yarımadası'nda saman ithal eden hale düşmemiz acıklı. Sebzeyi de halden veya üreticiden toptan fiyatına alıp yol masrafını da vergi ödeyenin sırtına yükleyip satmak da çözüm değil.

Avrupa Topluluğu tarımın önemi nedeni ile kısmen çiftçiye ekmemek için de destek veriyor.

Zeytinde fiyatı netice itibariyle piyasa belirlemeli. Ama çevreye de anlamlı katkısı olan üreticiyi desteklemek için mazotun, elektriğin fiyatlarının uluslararası seviyede olması gerek. Güneş enerjisinden faydalanmaya kalkın bakalım çiftçi olarak sırtınızdaki bürokratik yük ile bir kwatt elektrik üretip satabilecek misiniz?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test