Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Seçimler çetin geçecek, sonuçlar değişimleri getirecek...

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye şu anda “yerel” olan, ancak görünüş ve işleyişleri itibari ile adeta “genel” bir seçim havası yaşamaktadır. Öncelikle cepheler ve kurulmuş ve işbirlikleri oluşmuş durumda. Gidişat adeta iki partili bir seçim halini almış bir haldedir.

Bir kere halkımızın hemen hemen tüm kesimleri oy kullanacaktır...

Çünkü büyük şehirlerde ve ilçelerde herkesin oylarını kullanacağı bir sistem söz konusudur.

“İki parti” ifadesini kullandık; aslında büyük ölçüde 7’ye yakın partinin adayları listelerde yer almaktadır. Ancak hepsinin iştiraklerinde birbirleri lehine tercihler vardır. Her neyse; gelelim değerlendirmelerimize...

Bir defa AKP iddialı ve adeta tek cephenin sıkı bir temsilcisidir. Tabiatı ile adayları sahnede ve halkın arasındadır. Ancak bu seçimin AKP için baş adayı, başrol oyuncusu ve iddia sahibi, Sayın Tayyip Erdoğan’dır. Hem AKP Genel Başkanı ve diğer unvanı ile Cumhurbaşkanı olarak, inanılmaz bir aksiyon ve hareket halinde, adeta ayak basmadık, gidilmedik bir vatan parçası kalmamacısına sahnededir. Ve kazanmak yolunda icap eden bütün etkin propaganda ve siyaset enstrümanlarını kullanmaktadır.

Maharetinin takdirini yapmamak mümkün değil.

Anlaşılan Sayın Erdoğan, AKP Genel Başkanı olarak bu seçimin oylanacak tek ismidir. Bu yakada, AKP’de, ülke çapında kararlaştırılmakta olan adaylar değil projelerdir ve bu projelerin gerçekleşmesinin garantisi verilmektedir.

Yani AKP yönünden bütün ağırlık, medyanın yazılı ve görsel unsurlarıyla tam ve etkin olarak desteklenir şekilde, tek başına Sayın Genel Başkan tarafından omuzlanmış durumdadır.

AKP adeta kendisine yönelik bir oylamanın ve bunun sonuçlarının peşindedir...

Görüntüde tek ortağı ise MHP ve Büyük Birlik Partisi’dir.

Gelelim karşı tarafa...

CHP, İYİ Parti ile beraber biraz da Saadet Partisi’nin sempatisi veya kol desteği ile sahnede olmakla beraber söylemlerde HDP ile gizli işbirliği ile suçlanmaktadır. Açıkta ise böyle bir tablo yoktur.

Ancak CHP içinde Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcılarının çok taraflı çalışmaları ve kendi taraftarlarını listelere taşıma ve kayırma çabaları ile gündemde oluşları, gecikmelere ve tatsız bazı tabloların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bir kısım aday adayları ise istedikleri neticeyi alamamalarına müteakip, başka partilerde kendilerine yer bularak ayrılmışlardır.

Yani karmaşa ve olumsuz görüntüler, maalesef kamuoyunda paylaşılmaktadır.

Saadet Partisi de kendi başına ve bilhassa Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun çok etkin konuşmaları ile seçimde taraftarlarını arttırma peşindedir. DSP ise yeniden hayat bulmanın yolunu, CHP’de aday yapılmayanlara kapısını açmakta aramaktadır.

Bu arada seçimden sonra iki yeni partinin kurulacağı ve bunlardan birinin başını AKP’den ayrılanların çekeceği, diğerinin ise “ortanın solu” ve sosyal demokrat yapıda olacağı konuşulmaktadır.

Peki bütün bunlardan ne anlıyoruz?

Burada vurgulamak istediğim husus, seçimlerin çok çetin geçeceği ve sonuçlarının sürprizlerle dolu olacağıdır.

Asıl söylemek istediğim de, kaybeden ve kazanan kim olursa olsun, mevcut partilerin yapılarında ve kadrolarında “büyük” değişimlerin yaşanacağının işaretlerinin ortada olduğudur.

Şu anda seçimlere 35 gün kadar bir zaman vardır. Bu ise etkin geçecek bir dönemdir. Seçimlerin sonuçlarını etkileyecek asıl çalışmalar, bu tarihlerde ve son haftadaki faaliyetler olacaktır.

AKP, seçim propagandasının bütün enstrümanlarını ve imkanlarını sistematik bir biçimde sergilemektedir. Özellikle AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan, hitabet kudreti ve etkinliği ile vatanın her parçasında her an canlı yayındadır.

CHP ise muhalefet olarak maalesef iç kargaşalarını henüz sonlandıramamanın sancıları içindedir. Ancak 3 Mart’tan sonra kargaşaların tümü biteceğine ve listeler kesinlik kazanacağına göre, seçimin gerçek akışı son yirmi güne aktarılacaktır.

31 Mart yerel seçimleri yerel değil, ifade ettiğimiz gibi adeta bir genel seçim havası ve görünümündedir.

Bu tarihe kadar bir yanda iktidar ve ortaklarının, diğer yanda ise CHP ve ortakları ile diğer partilerin çalışmaları da ne kadar etkin olacaklarını hep beraber göreceğiz.

Sonuçlarının tahmini güç bir seçimin arifesindeyiz.

Son haftaya kadar gidişat takip edilecek, halkımızın “karar” tespiti ve ifadesi ise bu zaman diliminde sona erecektir.

Şu andan itibaren son hamleyi etkin yapacak olan, anlaşılır, günün ekonomik şartlarının yansımasına uygun ve gelecek için projelerini iyi anlatan taraf, büyük ölçüde başarılara imza atacaktır.

Halkımız şu anda beklemekte ve dinlemektedir, sesini ise pek çıkartmamaktadır. Ben sessiz ve hareketsiz kitlelerin son kararlarından hep sürprizler beklerim.

Ancak dilerim ki son anlara kadar hitaplarda ve ifadelerde aşırılıklar olmasın, hakaretler sergilenmesin veya diğer kişisel saldırganlıklar yaşanmasın.

Sonuç olarak söylemek istediğim şey şudur; sonuçlar çok enteresan olacaktır ve kazananda da kaybedende de çok hızlı ve etkin değişimler yaşanacaktır...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test