Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pilot kent İzmir

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler [UCLG] örgütünün “Sürdürülebilir Kentlerde Kültür” toplantısı,2015 yılında İspanya'nın Bilbao şehrinde yapıldı. Bu toplantıda, aralarında İzmir’in de bulunduğu 8 kente (Gabrovo–Bulgaristan, Lizbon – Portekiz, Galway  - İrlanda, Maastricht– Holanda, Namur – Belçika, Swansea – Galler, Terrassa – İspanya, Timisoara– İspanya)  saptanan hedefler doğrultusunda çalışmalar yapmak üzere çağrıda bulunuldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Akdeniz Akademisi eşgüdümünde, “Avrupa Pilot Kentler 2015-2017 Programı"na katıldı böylece.

22 Şubat 2019 tarihinde, “Pilot Kentler” programının “Sonuç Konferansı” ile “Ufuk Çalıştay”ı gerçekleştirildi. Toplantıya katılımın çeşitliliğinin ve yüklü içeriğinin, Pilot Kentler programı yürütücülerini şaşırttığını söylemeliyim.

Programın yerel odak kişisi Gökçe Süvari, merkezi Barcelona’da bulunan “UCLG Kültür Komitesi” koordinatörü Jordi Pascual,  merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Kültür Eylemi Ağı (CAE) başkanı Robert Manchin, İzmir’in başarısını konuşmalarında dile getirdiler. Konuşmacılar, İzmir’in bu çalışmalarda “önder kent” olarak öne çıktığını vurguladılar.

 

Kültüre Ayrılan Pay        

Önder kent olmanın en iyi göstergesi, kültür-sanata ayrılan bütçeler: Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşlar, kültüre ayrılan payın bütçelerin en az yüzde 1’i olmasını önerirken, İBB’nin kültürel etkinliklere bu oranı aşan bir bütçe ayırması dikkat çekici, sevindirici bir olgu.

İzmir Akdeniz Akademisi Kültür Sanat Koordinatörü Doç. Dr. Serhan ADA yönetiminde düzenlenen Ufuk Çalıştay’ında ele alınan konular, İzmir’in etkin bir kültür-sanat kenti olma yolunda ilerleyişinin zengin deneyimlerini içeriyordu. Her şeyden önemlisi, 2009 yılında Başkan Aziz Kocaoğlu’nun siyasi yönlendirmesi ile gerçekleşen “İzmir Kültür Çalıştay”ından bu yana katedilen aşamaları göstermesi bakımından da önemli idi bu toplantı.

 

Kültür Çalıştayı Sonrası 

2009 yılındaki “Kültür Çalıştay”ından bu yana neler oldu İzmir’de? Anımsayalım:

2011 yılında 100'den fazla tasarımcının katıldığı İzmir’in DENİZLE İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRME PROJESİ ortaya çıktı ve adım adım uygulamaya sokuldu sahilde… 2012 yılında şehrin tarihi merkezini canlandırmayı amaçlayan İzmirlilerin TARİHLE İLİŞKİSİNİ GÜÇLENDİRME PROJESİ devreye girdi… 2014 yılından bu yana süren İzmir Kültür Platformu Girişimi (İKPG) çalışmaları ülke çapında ilgi uyandırdı...

Mayıs 2017'de merkezi hükümetin kültür alanındaki birimleri de dahil olmak üzere çok sayıda kurumun katılımıyla gerçekleştirilen KÜLTÜRLAB projesi yaygınlaştı. “Pilot Kent İzmir” Programı çerçevesinde 2016 yılında örgütlenen İYİ TASARIM İZMİR etkinlikleri de üç yıl üstü üste hayata geçirildi.

Bu etkinliklerin yanı sıra, “İzmir Kültür Haritası” çalışması ve BASMANE ÇEVRESEL TASARIM PROJESİ, 2017 Ocak ayında Budapeşte'de yapılan pilot kentler toplantısında örnek uygulamalar arasında gösterildiler. İBB’nin, Türkiye’nin opera olarak tasarlanan ilk yapısının inşaatına 2018 yılında başladığı da unutulmamalı! 

Tüm bu etkinlikler, “Ufuk Çalıştay”ına katılanların vurguladığı gibi İzmir’in pilot kentlerde öne çıktığının somut göstergeleri...  “İzmir Kültür Platformu Girişimi”, “Çağdaş Drama Derneği”, “Darağacı Sanatçı İnisyatifi” (Konak-Umurbey mahallesi), “Çizgelikedi Görsel Kültür Merkezi” (Güzelyalı), Bergama ve Sefeirhisar’daki Kültür Merkezi gibi oluşumlar,  sanat üretimini gelecekte daha ileri bir noktaya taşıyacaktır. Bundan kuşkum yok!

Bu savımın kanıtlarını şimdiden görmek mümkün. Kentimizin damgasını taşıyan Kukla Günleri başladı; yalnız merkezde değil çevrelerdeki ilçelerde de 147 temsil gerçekleşecek. İKSEV’in “26. Avrupa Caz Festivali” başladı;19 Mart’a kadar sürecek.“Tiyatro Günleri” 8 Mart “Emekçi Kadınlar” günü başlıyor. Tüm bunların arkasında son 15 yılda oluşan “İzmir Modeli”nin itici gücünün bulunduğunu akıldan çıkarmayalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test