Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasi iradenin öncelikli gündemi ekonomi olmalıdır

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2018 yılının 2. yarısında yaşanan olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle, 2018 yılı aralık ayında sanayi üretimi Türkiye istatistik kurumu verilerine göre bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9,8, bir önceki yıla göre ise yüzde 1,4 gerilemiştir. Yıl bazında sanayi üretimi 2017 yılına göre yüzde 1,8 artmıştır. 2018 yılında uygulanan çeşitli kredi Garanti Fonu destekli krediler ve vergi destekleriyle 2019 yılının sadece yüzde 1,8’lik sanayi üretimiyle yakalamış olduk. 2019 yılının ilk 2 ayındaki verilerde 2018’in 2. yarısında yaşanandan pek farklı görülmemektedir. Siyasi irade dünya ekonomisinde yaşanan karabulutlar, Türkiye ekonomisinde enflasyon, işsizlik, konkordatolar, iflaslar ve güneydoğuda devam eden gelişmeler varken, Türkiye’nin bekası olarak sıkça vurgulandığı yerel seçim politikasını izlemesi kutuplaşmayı tetiklememelidir. Seçimler ekonomik sorunların nasıl çözülebileceği ve vatandaşlarımızın yaşam koşullarının nasıl iyileştirilebileceği ve standartlarının nasıl yükseltilebileceği üzerine kurulmalıdır. Halkımızın beklentisi bu yöndedir. Son yaşanan tanzim satış yöntemleriyle gıda fiyatlarının üretici ve aracı kuruluşları hedef göstererek alınan tedbirler yerine bu tür olaylarla karşılaşmamak için kooperatifçilik devlet politikası olarak benimsenmeli ve teşvik edilmelidir.

Finansal darboğazlar nedeniyle finansmana erişemeyen işletmelerden destek verildiğinde kazanılabilecek olanlar ivedilikle kazanılmalıdır. Düşen sanayi üretimi ancak bu tür işletmelerin desteklenmesi ile artar ve işsizliğin düşmesine katkıda bulunur.

Konkordato ve iflaslar nedeniyle unutmamak gerekir ki 2019 yılı devletimizin vergi gelirleri öngörüldüğü kadar olamayacak ve bugün yüzde 12,5’e ulaşmış olan işsizlik korkarım daha da yükselecektir. Ayrıca beklendiği kadar üretim yapılamayacağı için öngörülen ihracat değerlerine ulaşılamayabilecektir. Oysa ülkemiz, ihracata dayalı bir sanayi üretimi benimsenmeli ve bu sektöre destek vermeye devam edilmelidir. Türkiye’nin bugün en önemli sorunlarından biri belki de en önde geleni ekonomidir. Siyasi iradenin 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle öncelikli konusu ekonomi olmalıdır. Bu nedenle aşağıdaki konulara öncelik verilmelidir:

1-Serbest piyasa ekonomisi kurallarından sapmadan yabancı sermaye girişleri ister reel sektör yatırımları ister portföy yatırımları olsun özendirilmelidir.

2-Yeni Ekonomik Programda belirtildiği gibi ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projelerin yanı sıra Kanal İstanbul ve benzeri projeler askıya alınmalıdır.

3-Avrupa Birliğine katılım sürecimiz işler hale getirilmelidir.

4-Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı güçlendirilmelidir. Bu yapılabildiği sürece ülkeye güven artar, yerli ve yabancı sermaye yatırımlarını harekete geçirir.

5-Yapısal reformlar öncelikle yapılmalıdır. Ekonominin rekabet gücü ve verimliliği artırmaya yönelik politikalara öncelik verilmelidir.

6-Reel sektörün finansmana erişim imkanları kolaylaştırılmalıdır.

7-Güçlü bir uzun vadeli dış kaynak kredisinin temini konusunda çaba harcanmalıdır.

Kuşkusuz bu tür politikalar benimsenir ve uygulamaya konur, izlemeye devam edilirse ekonominin hedeflerine ulaşmaması olası değildir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test