Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Erdoğanlaş - ma!..

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Belediye Başkan Adayları listeleri seçim kurullarına verildi. Ben listelere şöyle bir göz attım; "tanıdığım, adını duyduğum" adayların sayısı, listelerdeki isimlerin sayısının yüzde 10'u etmiyor. Onca yıl Ankara'da yaşadım, bunca yıl İzmir'de yaşıyorum; bu iki ilde bile yüzde 35 - 40'ı bulamıyorum!..

Dahası, daha da enteresan, gazetelerde okuduğum, TV'lerde dinlediğim kadarı ile "yorumcu meslektaşlarım" diyorlar ki; "Çok adayı halk da tanımıyor, ramp ışıklarına çıktıklarında tanıyacak!.."

Sevgili kardeşim Hıncal Uluç, neredeyse ömrünün yarısını geçirdiği Beşiktaş'ın CHP'li başkan adayı için bir yazı yazdı, tam da bu konuda, Perşembe günü, Sabah'ta... Okudum, okudum düşündüm; "Bu nasıl iş?.."

Düşündüğüm çok şey oldu, şimdi "onları" yazacağım:

CHP, aday tespitinde çok geç kalmıştı, AKP'ye göre... AKP'nin "tanınmayan adayları, bir aydır tanınmak için kapı kapı dolaşırlarken", CHP'liler daha "adaylarının kim olacağını" ilan bile edememişlerdi!.."

Dahası, CHP, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ı "partide tek karar verici" olarak eleştirir, "Bizde demokrasi var" derken, yerel seçim öncesi, "aday tespitinde, Erdoğan'a özendiğini ortaya koyacak" bir görüntü veriverdi.

"Parti içinde istenmesine rağmen" bıraktım "ön seçim" yapmayı, büyükşehir, şehir, ilçe ve belde adaylarının tümünü "Merkez Yönetim Kurulu'nda oylatarak, en çok oyu alacak 3 tanesinin adını Parti Meclisi'ne götürmeye bile gerek görmemiş"; böylece Partisinde "demokrasi ilkelerinin ne kadar ileride(!) olduğunu" göstermişti.

Onunla da yetinmemiş, Parti Meclisi'nden geçen listede "değişiklik yapma yetkisini" de almış, birkaç belediye başkan adayını değiştirmişti.

Ama bu arada, AKP Genel Başkanı Erdoğan neredeyse "Türkiye turunu tamamlarken", Kılıçdaroğlu, "İzmir'deki park açılışı" dışında Ankara'dan dışarıya henüz adımını atmamıştı!..

Bu tablo ortada iken, geliyorum, CHP'nin listesinin "tanınmayan adaylar ile doldurulmuş" olmasına...

AKP de "böyle" yapmıştı, ne var ki, AKP'de,  gazete, cadde ve bulvarlardaki reklam panoları ve TV reklamlarında görüldüğü üzere, "ön plana çıkan" tek isim vardı; "Recep Tayyip Erdoğan!.."

"Adaylar, onun gerisinde, gölgesinde" görüntü veriyorlardı. Ve, en büyük büyükşehirden, en küçük beldelere kadar, Erdoğan "Ben varım, asıl aday benim" algısını ülkenin her tarafına asıyordu!..

Düşünün şimdi; "aynı tablo, CHP'de olabilir" mi; olursa mesela  bir ilde, ilçede "Erdoğan + Aday" ve de "Kılıçdaroğlu + Aday"; terazinin hangi kefesi ağır basar; eğer "gerçekten adayların ikisi de yeterince tanınmıyorsa?.."

Bakınız, sadece CHP Genel Başkanı için değil, MHP Genel Başkanı için de, İyi Parti Genel Başkanı için de, "altını çizdiğim" konularda "Erdoğanlaşma'nın neden olmaması gerektiği" ortada.

Onun için yazımın başlığı "iki anlamı birden" ifade ediyor; "Erdoğanlaşma" gerçeği ve Erdoğanlaş - ma" uyarısı!..

Ama işte o partilerde olanlar ortada; "bu gerçeği anlayan" yok!..

 

Sözün Özü

Ey siyasetçiler, bırakın da "mutlu" ölelim, bakınız ne diyor, Leonardo de Vinci; "İyi geçen bir gün nasıl mutlu bir uyku getirirse, iyi geçen bir ömür de mutlu bir ölüm getirir!.."

(Bu "Sözün Özü", sadece Türkiye için değil, bütün Dünya içindir.)

 

Okuyucu Soruları

Gazetecilik mi kaldı?

Mailinden anladım ki, "biraz yaşlı" bir okuyucum, şu soruyu sormuş; "Eskiden tek tük cinayet olurdu, arada bir de boşanmalar. Gazetelerde polis / adliye muhabirleri vardı. Ballandıra ballandıra yazarlardı, resimlerlerdi. O zamanlar Televizyon da yoktu. Ama bizler o yazılar ve resimlerle olayı TV'lerden seyrediyor gibi yaşardık. Polis / Adliye haberleri, "sağlık haberlerinden sonra" spor haberleri ile beraber, hatta siyasi haberlerden de, kent haberlerinden de daha çok okunurdu.

Şimdi her gün onca cinayet, onca polislik, adliyelik olay ortada; bir tane bunları "eski polis / adliye yazarları gibi izleyen yazan" yok, neden?.."

CEVABIM: Şimdi gazetecilik kaldı mı ki, Polis / Adliye muhabirliği, yazarlığı olsun?  Biri devletin üç haber ajansı var; 5 - 10 satırlık haberler geçiyorlar; işte o kadar!..

 

Eller gider, Mersin'e; ya biz?..

Haberi sadece GÖZLEM verdi; Almanya, "Arap Aşiret çeteleriyle baş edemediği için", yasa değişikliklerine gidiyormuş, ayni hukuki düzenlemeler yapacakmış!..

Biz ne yaptık; "Kardeşlik" diyerek, "insanlık" diyerek "4 milyona yakın Suriyelinin ülkemizde yerleşmesine, iş güç sahibi olmasına, bol bol çocuk yapmasına ve de çeteleşmesine zemin hazırlayan" hukuki ve idari düzenlemeler!..

Türkiye'nin yarınlarını işte "böyle" yapılandırıyoruz!..

Tamam da, nerede benim anlı ve de şanlı medyam;  görmüyor, duymuyor ve susuyor!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test