Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Soçi Zirvesi'' çözümsüz kaldı

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye gündemiyle Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. Soner Aydın, Soçi Zirvesini yazdı.

Türkiye-Rusya-İran arasında geçtiğimiz hafta icra edilen Soçi Zirvesi, ülkemizde; “Suriye’de siyasi çözüm konusunda çok büyük bir ilerleme kaydedilmesi” olarak takdim edilmiştir. Soçi Zirvesi’nin bitimindeki basın toplantısında, liderlerin kendi ağızlarından yaptıkları açıklamalara bakıldığında; durumun pek de böyle olmadığını görüyoruz. Liderlerin, üzerinde mutabık kaldıklarını ifade ettikleri konular; “Heyet Tahrir El Şam (HTŞ)’ın İdlib’deki saldırılarına karşı ortak mücadele”, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması”, “Suriye’nin geleceğine yön verecek anayasa komisyonunun oluşturulması” ve “ Suriye’de siyasi çözüm konusunda ilerleme kaydedildiği”dir. Zirvede; Esad rejiminin geleceği, Rusya’nın istekleri, İran’ın ABD ve İsrail baskısı nedeniyle içinde bulunduğu durum ve Türkiye’nin güvenlik endişeleri konusunda somut kararlar alındığıyla ilgili bir açıklama yapılmamıştır ve üç ülkenin bazı konularda halen farklı düşüncede olduğu gözden kaçmamaktadır.

Konuya Türkiye ekseninde bakıldığında, Türkiye; Esad rejiminin devamına karşıdır, bu konuda ABD ile aynı düşüncededir ve Esad rejimiyle doğrudan diyalog kurmaktan kaçınmaktadır. Rusya ve İran ise Esad rejiminden yanadır, birlikte hareket etmektedirler ve Türkiye’nin Esad rejimiyle diyalog kurması konusunda baskı yapmaktadırlar. Türkiye; PKK’nın uzantılarının (PYD/YPG) bölgedeki varlığını ciddi bir güvenlik tehdidi olarak görmektedir, Suriye’nin toprak bütünlüğü için PYD/YPG’nin temizlenmesi gerektiğini savunmaktadır. Rusya ve İran; ABD ve koalisyonun Avrupalı ortakları gibi, konuya “Kürt sorunu” olarak bakmaktadırlar ve Kürtlerin haklarının korunması gerektiğini ifade etmektedirler. Türkiye; ABD’nin çekilmesinden sonra oluşturulması konuşulan güvenli bölgenin bizim kontrolümüzde olması gerektiğini savunmaktadır. Rusya ve İran; ABD’nin çekildiği bölgelerin meşru Suriye yönetimine devredilmesinden yanadır. Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesi konusunda tarafların iyi niyet ve temennilerinden başka somut bir karar yoktur. Çünkü bu konu sadece Türkiye’nin sorunudur ve diğer engellerin aşılmasından sonra hayata geçirilebilecek, öncelik sıralamasında sonlarda yer alan bir konudur. Ayrıca anayasa komisyonunda kimlerin yer alacağı konusunda bir açıklama yoktur. Bundan da komisyonda yer alacak unsurlarla ilgili bir mutabakata varılmamış olduğu ve PKK uzantılarını bünyesinde barındıran SDG’nin bu komisyonda yer alabileceği sonucunu çıkarmak yanlış olmayacaktır.

Türkiye, Rusya ve İran Soçi’de görüşürken, PKK ve uzantıları (SDG)’nın; Kürtlerin özerkliği konusunda Esad rejimiyle çözüm arayışı içinde olduğu, buna karşılık DEAŞ’a karşı Koalisyonun ABD’li Komutanı Paul Lacamera’nın “Esad’la işbirliğine gitmesi durumunda ABD’nin SDG’ye desteğini çekeceği” açıklamasını yaptığı haberleri basına yansımıştır. PKK uzantıları; hedefine ABD ile bu olmazsa Esad rejimiyle ve Rusya-İran desteğiyle ulaşabileceğini hesap etmektedir ve adımlarını buna göre atmaktadır. PKK’nın başını çektiği Kürt gruplara ayrıcalık verilmesi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasına da Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderilmesine de hizmet etmeyecektir. Soçi zirvesinin sonuçları ve ABD, Rusya ve İran’ın yaklaşımlarına bakıldığında; gelecekte Türkiye’nin Suriye’deki Kürt yapılanması konusunda yeni bir “açılım sürecine” zorlanması ve bunu kabullenmesi durumunda şaşırmamak gerekir. ABD, Rusya ve İran’ın yaklaşımları; Türkiye’yi bölgesel bir aktör olarak kabul etmek değil, figüran pozisyonunda tutma çabası gibi görünmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test