Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Olaylar olaylar

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seçim sattı mahalline giren ülkemizde, yine olağan dışı gelişmeler başladı. Sanırım seçim olup bitene kadar da bu garip olayları yaşamaya devam edeceğiz. Türkiye ekonomisini Dolayısıyla seçmenin ‘’can evini’’ vurmaya çalışan bu operasyonların. Ülkemizin bütünlüğüne, varlığına ve evlatların geleceğine de vurulduğunu bir kenara not edelim.

Kendimizi hangi hayat görüşüne yakın bulursak bulalım. Hayatımızı ve geleceğimizi kuracağımız, çocuklarımızı, torunlarımızı yetiştireceğimiz vatanımız Anadolu’dur. Devletimiz ise Türkiye Cumhuriyeti devletidir.

Babası, komşusu tarafından dövülürken sevinen bir evlat olamayacağı gibi, ekonomisi batırılırken sevinen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olamaz. Olmamalı.

Geçen hafta Cuma günü S&P kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye değerlendirme notunu açıkladı notumuzu B+ Görünümü durağan olarak teyit etti. Bu onların her zamanki tavrı Batı ekonomilerinin, olumsuzlukları göz ardı etmek, bizde ise olumsuz en ufak bir gelişmeyi, sopalamak için kullanmak... Alıştık.

Ardından yaptığı değerlendirmede, Türk bankacılık sisteminin tahsili gecikmiş borçların toplam kredilere oranının % 10-15 olduğunu ve bunun yakın gelecekte % 15-20 bandına çıkabileceğini açıkladı.

BDDK konuyla ilgili bir açıklama yayınlayarak varsayımların temelsiz olduğunu en kötü senaryo ürünü olduğunu, bankacılık sektörümüzün gücünü ve tecrübesini göz ardı ettiğini bildirdi.

Asıl mesele şu, bankacılık sistemimizde tasfiye olması gereken sorunlu kredilerin oranı 2,7 den 4,07 çıkmış durumda.  BDDK’nın yaptığı stres testinde bunun %6’ya kadar yükselebileceği belirtildi. Ayrıca Bankaların 12 aylık bilançolarına baktığımızda hepsinin 2018 yılını muhteşem karlılıkla kapattığını görüyoruz.

Şimdi durum bu iken S&P neden çıkıp bankaların zor durumda olduğu izlenimi yaratacak ve durumu bire bin katarak dünya ekonomi çevreleriyle paylaşıyor?

Bu açıklamalar ardından 5,27 olan dolar, an itibariyle 5,33’lere kadar hareket etmiş durumda. Hisse senetleri başta bankalar olmak üzere satış yemiş durumda. Kurlar geri çekilirken, bu açıklamaları bono ve hisse senedi piyasasına para girerken ön kesici faaliyetler olarak görüyorum. “Bir şeyi 40 defa söylersen olur” sözünü, bize satmaya çalışıyorlar sanırım

Avrupa parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye Raportörü Kati Piri’nin Avrupa Birliği’nin Türkiye ile Katılım müzakerelerini askıya alması önerisini onayladı.

Gerekçe Türkiye’nin kırmızıçizgiyi geçmiş olması. Avrupa birliği, Türkiye nezdinde bırakın kırmızıçizgiyi, tüm gökkuşağı renklerini geçmiştir. Artık geçmişten getirdikleri zenginlik güç ve itibarları bugünkü beceriksizliklerini örtmez olmuştur. Brexit, ortadayken, İtalya’nın, Fransa’nın, İspanya’nın ekonomisi ortadayken, Sarı yelekliler ortalığı yakıyorken ve ekonomileri her geçen gün batağa saplanırken, hala Türkiye’ye parmak sallayarak üstten atıp tutma peşindeler. Küçük beyinleri, şunu bir türlü anlamadı, mülteci olayı bile gösterdi ki Türkiye yoksa Avrupa birliği diye bir şey yok. Bu gündemin zamanlaması manidar Fransa Cumhurbaşkanının Ermeni soykırımı açıklamasını da bu kapsamda anlamak gerekir. Tarihleri sömürü ve kıyımla örülü milletler bizi bununla vurmaya çalışıyorlar. trajikomik ..

Son olarak ABD bakanı Trump Türkiye’nin alacağı S400 füzelerini gerekçe göstererek Türkiye’ye F35 satışını engelleyecek kanuna imzayı attı. Temmuz 2019 da teslim edileceği söylenen füzeler, birilerine batmaya devam edecek anlaşılan.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test