Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir İktisat Kongresi’nin 96’ncı yılı

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ulusal kurtuluş ateşinin daha dumanı tüterken, 17 Şubat ile 4 Mart 2023 tarihleri arasında İzmir’de toplanan İktisat Kongresi, kurtuluştan kuruluşa uzanan sürecin çok önemli bir dönemecidir. Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının temel taşlarındandır.

Bu önemli ve tarihsel olayın 96’ncı yıldönümünde, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar, zorluklar; İzmir İktisat Kongresi’ni günümüzde de önemli hale getiriyor. Yaşanan süreçte, bu kongreyi yeniden hatırlamanın ve hatırlatmanın tam zamanıdır. Çünkü bugünlerde de böylesi tarihsel bir iktisadi çıkışa ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

 

Ekonomide yeni arayışlar

Ülkemiz, halkımız zor ve zorlu bir dönemden geçiyor. Ekonomik koşullar giderek daha da ağırlaşıyor. Enflasyon ve işsizlik gibi temel iktisadi sorunlar, halkımızın belini büküyor. İnsanımızın, vatandaşımızın günlük hayat kavgası, her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bu ekonomik kıskaç ve kısır döngü, insanları canından bezdiriyor, halkımızı mutsuz kılıyor.

İşte tam bu noktada, yeni ekonomi politikası arayışları gündeme geliyor. 96 yıl önce, ülke ekonomisinin küllerinden yeniden doğuşu gibi, günümüzde de yeni ekonomik çıkışlara, farklı politikalara ihtiyaç var. Bu durum da ister istemez İzmir İktisat Kongresi’ni yeniden hatırlamayı, irdelemeyi ve ondan günümüze aktarılacak dersler çıkarmayı gündeme getiriyor.

İzmir İktisat Kongresi’nin 96’ncı yılında, isterseniz gelin birlikte bugünün ekonomik sorunlarına bir göz atalım. Ana başlıklar halinde, ülkenin temel ekonomik sorunlarının ve bu sorunlara getirilebilecek çözümlerin altını çizelim.

 

Ulusal, kamucu ve halkçı iktisat

Borç sarmalı içinde kıvranan ekonominin yeniden ayağa kaldırılması ve düzlüğe çıkarılması için ulusal temelde yeni bir iktisat politikası oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Günümüzde ekonominin böylesi bir anlayışla yeniden yapılandırılması gerekiyor. Böylesi bir anlayış ister istemez ulusal temelli ve kamucu, halktan yana bir iktisat politikasını zorunlu kılıyor. Halkın ihtiyaçlarına ve önceliklerine uygun olarak ekonomi yeniden yapılandırılmalıdır.

Ülkemiz çok önemli bir yerel seçim sürecini yaşarken, ekonomi ile ilgili sorunlar kendini daha çok hissettiriyor. Öyle görünüyor ki, bu seçim sürecinin temel meselesi ekonomi olacak.

 

Üretim ve dayanışma ekonomisi

17 yıldır erki elinde tutan bugünkü siyasal iktidar, elbette ekonomide yaşanan olumsuzlukların temel sorumlusudur. Uzunca bir süredir ülkemiz üretim ekonomisinden uzaklaşmıştır. İthalat ağırlıklı bir tüketim ekonomisi anlayışı ülkemize egemen olmuştur.

Üstelik bu çark dışarıdan alınan borçla döndürülmeye çalışılmıştır. Bunca yıl sonra gelinen noktada artık deniz tükenmiştir.

İşte günümüzde yaşanan ekonomik krizin temelinde bu gerçekler vardır. Üstelik sıkıntılar her geçen gün daha da artmaktadır. Aralık 2018’de sanayi üretim endeksi yüzde 9,8 oranında azalmıştır. Sanayinin en önemli alt sektörü olan imalat sanayinde bu oran yüzde 10,1’lik bir düşüşle çift hanelere ulaşmıştır. Kısacası sanayi üretimi dibe vurmuştur.

 

Tarımsal üretim ve kooperatifçilik

En büyük sıkıntı da kendini tarımsal üretim alanında göstermektedir. Bir zamanlar kendi kendine yetebilen sayılı ülke arasında yer alan ülkemiz, bu özelliğini kaybetmiştir. Artık birçok üründe dışa bağımlı hale gelinmiştir. İşte bu yüzden de geleneksel tarım ürünlerinde bile olağanüstü fiyat artışları görülmekte ve halkımızın bunlara erişimi zorlaşmaktadır. Son günlerde sebze ürünlerinde görülen fiyat artışlarının ve tanzim kuyruklarının temelinde bu gerçekler yatmaktadır.

Ülkemizin yıllar sonra yeniden tarımsal üretimi canlandırmaya ve kooperatifçiliği keşfetmeye ihtiyacı vardır. Bir zamanlar küçümsenen ve örselenen tarımsal kooperatifçilik hareketi yeniden güçlendirilip ayağa kaldırılmalıdır.

 

15 Mayıs’ın ve 19 Mayıs’ın 100’üncü yılı unutulmasın

Öyle görünüyor ki İzmir İktisat Kongresi’nin 96’ncı yıldönümü, birçok kurum ve kuruluş tarafından unutuldu. Ya da yeterince önemsenmedi ve dolayısıyla önemine uygun biçimde anılmadı. Oysa içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle, İzmir İktisat Kongresi’ni daha güçlü ve etkili bir şekilde anmamız gerekiyordu.

Biz bu yazımızla, konuya dikkat çekmek istedik. Unutanlara, unutturanlara, İzmir İktisat Kongresi’ni hatırlatalım dedik. Şimdi önümüzde 15 Mayıs İzmir’in işgali ve ilk kurşunun atılması ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmasının 100’üncü yılı var. Bu önemli tarihsel olayların 100’üncü yıldönümlerinin, tarihsel ağırlıklarına uygun biçimde anılabilmesi için, şimdiden harekete geçilmesi gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test