Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İtalyanları giydirmeyi başardılar

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Süleyman Orakçıoğlu ve ekibi hazır giyimde dünya ligine giren bir şirket olarak yeni ufuklara yelken açıyor....

Yıllar önceydi… Süleyman Orakçıoğlu hazır giyim ihracatçılarının başkanlığını yapıyordu. O günlerin bakanı Kürşat Tüzmen’in da katıldığı önemli bir toplantıda Türkiye’nin en büyük işadamları ile aynı masada oturuyorduk.

Orakçıoğlu başkan olarak kürsüye çıktı. Masadaki önemli işadamlarından biri “bu genç adam bizim çocukları giydiriyor, çok başarılı” demişti.

O günlerde henüz o işadamlarını giydirmeyi başaramamıştı. Onların çocuklarını giydirebilmişti. Ama bugün o işadamlarının giyindiği İtalyan markaları ile yarışıyor.

Hem de öyle yarışıyor ki İtalya’da iki yılda tam üç kat büyüdü. Erkek hazır giyimin anavatanı İtalya’da rakiplerine kök söktürüyor.

Süleyman Orakçıoğlu ve ailesinin temelini attığı Orka Damat, Tween ve D’S Damat markaları ile dünyada mahşerin üç atlısını oynuyor.

Çünkü sadece İtalya’da büyümüyor. Beş kıtada pek çok ülkede adından söz ettiriyor. Giyim trendlerine yön veriyor.

Teknolojiyi giyimin içine sokmuş vaziyette. Bu nedenle yükte hafif pahada ağır ürünler yapıyor. İtalya’da bile kilosu 45 dolar olan hazır giyimi 80 dolara satmayı başarıyor.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu hikayenin bugün geldiği noktayı şöyle özetliyor:

. Damat, Tween ve D’S Damat olarak kendimizi ‘Üzerinde güneş batmayan marka’ olarak tanımlıyoruz.

. Markalarımızın Avustralya’dan başlayıp Avrupa’ya, oradan da Amerika kıtasına uzanan etkisi her geçen gün katlanarak büyüyor.

. Marka kimliğimizi, enerjimizi dünyanın beş kıtasına taşıyoruz. Sadece ürün ihraç etmiyoruz. Lojistik, yazılım, mobilya, dekorasyon gibi pek çok sektöre ve belki de en önemlisi Türkiye’nin tanıtımına güçlü katkıda bulunuyoruz.

. ABD’de ilk mağazalarımızı bu yıl Washington DC ve Ohio eyaletinde açacağız. Yine Kanada’da Ottowa’da bu yıl ilk mağazamız açılacak.

. Balkanlarda ve Rusya’da ise etkinliğimiz giderek artıyor. Mağaza sayıları iki katına çıkıyor.

. Balkanlar’da 8 olan mağaza bu yıl 15, Rusya’da ise 20 olan sayı 30’a çıkacak. Yine Almanya’da 6 mağazamız yılsonunda 10’u bulacak. Yakında finans merkezi Frankfurt’ta olacağız.

. Artık sadece dünya moda başkentlerinde ürünlerimiz satılmıyor, aynı zamanda lüks moda markalarıyla yan yana yer alıyor, onlarla birlikte anılıyoruz. Hatta diyebilirim ki pek çok noktada onları geride bıraktık.

. İtalya’ya 2016 yılının son çeyreğinde giriş yaptık. Dokuz günde aralarında Milano, Parma ve Cenova’nın da olduğu dokuz kentte açtığımız mağazalar başarımızın habercisi oldu. İki yılda üç kat büyüdük.

.  Şu anda ülkede 28 satış noktamız var. Son iki ayda Sardinya ve Bolonya’da mağaza açtık. Mart ayında sanatın ve modanın kalbi Floransa’da ve Roma’da mağazamız açılacak.

 

 

Evet, ilk 10’dayız ve en sevileniz

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Osman Arar, erkeklerin hayatını kolaylaştıran leke tutmaz, kırışmaz, en hafif ve su itici gibi özelliklere sahip pek çok yenilikçi üründen oluşan koleksiyonlarında daima ilklere imza attıklarını vurguluyor ve ekliyor:

. Evet, hazır giyimde kendi alanımızda ilk 10’dayız. Ve iddia ediyorum en sevileniz. Neden mi? Bakın anlatayım. Dün bize bir büyükelçi geldi. Bizim için bir çalışma yapmış. Nerelerde mağaza açabiliriz diye. Bilgi toplamış. Bizimle işbirliği yapmak istiyor. Öyle ilginç bilgiler ki. Parayla yaptıramazsınız. Ama sizi seviyorum. Daha başarılı olmanızı istiyorum diyor. Markamız çok seviliyor. Çünkü biz en teknolojik konforu en uygun fiyata veriyoruz.

 

 

Farklı bir siyasetçi kimliği ortaya koyan Fikret Ünlü'nün vefatı herkesimden büyük üzüntü ile karşılandı.

 

Fikret Ünlü oğlumun arkadaşı idi

Öyle bilinen siyasetçilerden değildi. Doğru bildiğini söyler siyasetin kirliliğine bulaşmazdı. Türkiye’de farklı dönemlerde çok etkili oldu. Ülkenin kaderini değiştirecek adımların atılmasına katkı verdi. Ama öne çıkmayı hiç düşünmedi.

Efsane spor bakanları arasına adını yazdırdı. Sporun her dalı ile yakından ilgilendi. Oğlumun arkadaşı oldu.

Yaklaşık 10 yıl önce Sarıkamış’ta 16 yaşındaki oğlum ve arkadaşları ile kayak yaptı. Bütün gençlerle o kadar iyi anlaşıyordu ki birlikte olduğumuz herkes şaşkına dönmüştü.

O günden sonra ara sıra karşılaştığımızda hep oğlumu sordu. Vefalı bir insandı. Fikret Ünlü gerçek bir dosttu. Çok iyi bir baba çok iyi bir insandı.

Onu en iyi Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç vefatı dolayısıyla yayınladığı taziye mesajında anlatmıştı. İşte o mesaj:

. Memleketimiz, sporun tüm değerlerini yaşayan ve yaşatan bir devlet insanını kaybetti. Sosyal yaşamda bilhassa da golf arkadaşlığımız vesilesiyle birlikte çok zaman geçirdik.

. Sakin, güler yüzlü bir insandı. Sportmenliği ile kendisini hep takdir etmişimdir. İyi bir golf oyuncusu olmasının yanı sıra, ülkemizin hemen hemen bütün zirvelerine çıkmış bir dağ tırmanışçısı idi.

 

 

Mehmet Reis bakliyat sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor.

 

Reis yine yeniliklere imza attı

İstanbul Ticaret Odası’nda muhabirlik günlerimiz… Bakliyat sektörü konusunda çok bilgimiz yok. İşte o günlerde imdadımıza her defasında Mehmet Reis yetişiyor.

Önce verdiği bilgileri çek ettik. Ama baktık ki eğip bükme yok, kendine yontma yok. Neyse o. Söylediği her cümlenin arkasında duruyor. Bakliyat sektörü onunla kurumsallaşmaya başladı ve bugün markalar çıktı sektörden…

İşte o markalardan biri de Reis oldu… 1981 yılından bugüne bakliyat sektöründe faaliyet gösteriyor. Ve yeni bir ürün çıkardı. Reis Gıda, yeni ürün gamı Royal serisini raflara sundu. Kinoa, chia, beluga mercimeği, siyah nohut, amarant gibi son dönemde sağlıklı beslenme listelerinin üst sıralarında yer alan 23 farklı çeşidi tüketicisiyle buluşturan Reis Gıda, Royal ile hedef pazarlarda büyümeye odaklanacak.

 Reis Gıda, yüksek protein ve lif oranlarıyla öne çıkan Royal serisi ile yeterli ve dengeli beslenmeye yardımcı olacak. Bakın son gelişmeyi Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis nasıl anlatıyor:

. Dünya beslenme alışkanlıklarının günden güne farklılaşması ve tüketici tercihlerinin değişmesi yeni ürün ihtiyacını da beraberinde getirdi.

. Reis Gıda olarak, dünyadaki beslenme trendlerini yakından takip ediyor ve bu beklentiler ışığında kendimizi güncelliyoruz.

.  Son zamanlarda klasik bakliyat çeşitlerinin yanında birçok tohum çeşidi de hayatımıza girdi.

. Kuru gıdada yeni tatlar için gelişen talep doğrultusunda ürün portföyüne Reis Royal ürünlerini dahil ettik.

 . Biz her zaman yerli üretimi ve çiftçimizi desteklediğimizi bir kez daha göstererek, tarımsal bakımdan ülkemizde yetişmesi mümkün olan ürünleri paketimize alabilmek için üretilmelerini bekledik.

. Kinoa bitkisi yetiştirilmeye başlandı ve bugün ürünümüzü yerli üreticiden tedarik ediyoruz. Aynı şekilde ilk siyah pirinç üretimini de desteklemek amacıyla üreticilerle iş birliğinde çalışmalar gerçekleştirdik. Önceliğimiz yerli üretimi ve çiftçimizi desteklemek.

 

 

Hepsiburada Uluslararası Grup Başkanı Emre Ekmekçi kolay ihracatın önünün açmak için düğmeye bastı

 

İhracatı artırmak için onları dinlemek lazım

Türkiye İhracatçılar Meclisi son olarak Gaziantep’e gitti. İhracatçıyı dinledi. Önemli mesajlar verildi.  Daha öncede yazdık. Kürsüye çıkanların hepsi e-ticareti gündeme getirdi.

Evet, iş buraya kayıyordu ama ne yapmak gerekiyordu. İşte sorunun yanıtını verecek uzman biri çakmadı.

O sorunun yanıtını geçtiğimiz hafta e-ticareti e-ihracata dönüştüren Türkiye’nin tek yerli ve millisi HepsiBurada verdi.

Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak “Kolay İhracat” modeliyle Türkiye’deki işletmeleri dünya pazarlarına açtıklarını ve açmaya devam edeceklerini duyurdular.

Duyuru şu sözlerle Hepsiburada Uluslararası Grup Başkanı Emre Ekmekçi’den geld:

. Türkiye’nin lider e-ticaret platformu olarak tüm yetkinlik ve tecrübemizi “Kolay İhracat” modeliyle işletmelere sunarak onları birer küresel oyuncu haline getirmeyi arzu ediyoruz.

. Bu model kapsamında işletmeler için çeşitli çözümler sunuyor, dünya pazarlarında başarılı olabilmeleri için onlara gerekli tüm araçları sağlıyoruz.

. Bu sayede Türk markaları dünya pazarlarında daha çok yer almaya başlayacak. Yerli ve milli ürünlerimize dünyanın her yerinden daha kolay ulaşılabilecek; bir yandan Türk kalitesini tüm dünya daha yakından görürken, öte yandan da ülkemize giren döviz miktarı artacak.

. Türk işletmeleri yurt dışı pazarlarına açılarak hem kendi işlerini büyütecek hem de ekosistem ve ekonomimize katkı sağlayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test