Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnsanlığı unuttuk mu?

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sevgili kardeşim Hıncal Uluç yazdı, "tüylerim diken diken" okudum. Konu, "Sisi" adlı diktatörün yönettiği ve "Onun, beklenti ve isteklerine göre çıkan, içinde toplu hâlde ve sayısız idam cezalarının da bulunduğu mahkeme kararlarından biri ile 'idama mahkum edilince', o ülkeden, Mısır'dan kaçan" bir gençle ilgili. Sütunuma alıyorum:

"Hüseyin adlı Mısırlı bir genç... Mısır'da, idama mahkum edilmiş. Mogadişu'ya kaçmış.

Ordan başka yere uçacak. Transit durağı İstanbul. Bizim polis transit yolcuyu, vizesi yok diye gözaltına almış. Sonra da Mısır'a yollamış. Yani idama.

İstanbul Valimiz, idama gönderilen Hüseyin için mazeret beyan etmiş. 'Sehven!..'

Yani, hem de transit yolcu, uçak değiştirmek için indiği Türkiye'ye giriş vizesi olmadığı için, geldiği Sudan'a da değil, asılacağı Mısır'a 'Yanlışlıkla' gönderilmiş, iyi mi?

Hem de 'Yargı' bile değil, Hava Limanı Polisinin kararıyla!.."

Devamı da benden; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın elini bile sıkmadığı, görüşemediği bir Diktatör'ün mahkemelerinin "idama mahkum ettiği" bir genci, hem de devletimizin polisi, devletimizin havaalanındaki yetkilileri "Sehven" o ülkeye, "idama" gönderiyor; insan hayatı "o kadar" ucuz mu; insanlık bu mu?..

"Bunu yapanlar" Türk adaletini bıraktım, "vicdanlarına nasıl hesap verecekler"; yazıklar olsun!..

Bitmedi, "aynı günlerde" yüreklerimizi yakan bir helikopter kazasında daha "pırıl pırıl 2 subay ve 2 astsubayımızı" şehit verdik. Kazayı "olay yerinden canlı olarak" nakleden bir "büyük" TV'nin sunucusu "alev alev" görüntülere bakarak diyor ki: "Keşke bu görüntüyü sizinle paylaşmak zorunda kalmasaydık... Keşke bu görüntüler Amerikan askerine ait olsaydı, onu böyle verseydik, maalesef içinde bizim askerlerimiz vardı."

Bilmem ki, "insanı insanlığından utandıran" bu sözleri söyleyenin "bir basın mensubu olması" insanı mesleğinden bile tiksindirmiyor mu?

 

Ninni yeter, gereğini yap!..

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul'daki helikopter kazasından sonra "İnşallah bunlar son olacak. Bu konudaki aldığımız tedbirler, her geçen gün artmakta. Çok ayrıntılı tedbirler alınmakta" dedi.

Bunca kazadan sonra, Japonya'da olsa bir savunma bakanı "harakiri yapmasa" da çoktan istifa etmişti; bizim ki hâlâ "Tedbirler alıyoruz, çok ayrıntılı tedbirler de alacağız" diye büyüklere ninni söylüyor.

Ve de "ocaklarına ateş düşen" analar, babalar, kardeşler, eşler, çocuklar kan ağlamaya devam ediyor.

PKK belasının çıktığı 1980'li yıllardan beri şehitler verdikçe "Kanları yerde kalmayacak" sözünü duyar olmuştuk, şimdi "Tedbir alıyoruz, alacağız" sözü dillerden düşmüyor.

Ve de "Şehitler" art arda törenlerle toprağa veriliyor; "doğrudan sorumlu" yetkililer de "Cenaze törenlerinde nutuk atmaya" devam ediyor; yazıklar olsun!..

 

 

Üç büyük kaybımız!..

 

Bir hafta içinde “üç büyük kaybımız” oldu; iki gazeteci, bir doktor; Mustafa Necati Özfatura, Dr. Bülent Zeren, Güler Özkan.

Bülent Zeren ve Güler Özkan’la uzun yıllar İzmir’de beraber olduk. Mustafa Necati Özfatura ağabeyimizle “aynı” gazetede uzun yıllar yazı yazmanın mutluluğunu da yaşadım.

Mustafa Necati Özfatura, insan olarak, ağabey olarak, meslektaş olarak çok saydığımız, sevdiğimiz bir “mütefekkir / gazeteci / yazar” ağabeyimizdi. “Yazı / Makale / Eser rekortmeniydi. Albaylıktan emekli olduktan sonra “yazmaya başlamasına” rağmen.  Bir dönem Yeşilay Genel Başkanlığı da yapmıştı.

İlim, dürüstlük ve ahlak bakımından “örnek” bir insandı. Burhan Özfatura başkanımızın da ağabeyi idi.

Nurlar içinde yatacak ve mekanı Cennet olacaktır.

  

Bülent Zeren

 

Yüce Allah’ın işine karışmak ne haddime. Kimin “Cennete, kimin cehenneme gideceğine” o rara verir. Ama bana sorarsanız, İzmir’de “tanıdığım insanlar arasında ‘Cennetlik’ diyeceğin insanlar var mı?” diye, cevabım nettir; “Epeyce çok var, ama en başta geleni Doktor Bülent Zeren’dir” derdim ve hep dedim de.

O “insan oğlu insan bir doktordu”; sadece “doktor muydu”; hayır hayır; “çok iyi, çok değerli” bir doktordu, Karşıyaka’nın doktoruydu, İzmir’in doktoruydu, Türkiye’nin doktoruydu, sporcuların doktoruydu, yaşlıların doktoruydu, binlerin, on binlerin doktoru idi.

Örnek bir arkadaş, örnek bir dost, örnek bir aile reisi idi. Kaybettik; yeri doldurulamaz. Mekanı cennet olsun ve nurlar içinde yatsın!..

 

Güler Özkan

 

Güler Özkan ise, meslektaşımızdı. Tepeden tırnağa gazeteciydi, haberciydi. Yöneticilikte de büyük sınavlar verdi. İzmir’de yakından tanıdığım gazeteciler içinde “hep ön sırada kaldı”, benim için. Arkadaşlığı, dostluğu ile de “unutulmazlarım” arasına girdi. Genç sayılacak bir yaşta aramızdan ayrıldı. Hepimizin başı sağ olsun ve Yüce Allah sabır versin. Biliyorum ki nurlar içinde yatacaktır.

 

Sözün Özü

Söz artık herkesin ağzında; "Devlet Bahçeli 'içten', Kemal Kılıçdaroğlu 'dıştan' destek verdikçe, Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidarı sürecektir; kimse aksini düşünmesin ve de yolunu yordamını ona göre tayin etsin!.."

 

Okuyucu Soruları...

Öyle başa, böyle müdür!..

Okuyucum soruyor; "Temel Öğretimde okuyan 8 - 15 yaşındaki kız öğrenciler için 'Başı açık kız öğrencileri görünce sinirlerime hâkim olamıyorum' diyen ve '18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü Programı'nda Atatürk'ün posterlerini kaldıran' Bartın İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir hakkında müfettişlerin 'Görevden alınmalıdır' şeklindeki raporlarına rağmen bugünlere kadar hiçbir işlem yapılmamış. CHP Milletvekilleri de olayı Meclis'e taşımışlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?"

CEVABIM; Dua edin ki, işlem yapmamışlar. Ya işlem yapıp, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Öğretim Genel Müdürlüğüne atasaydılar; doğrusu çok da yakışırdı. Bugünkü Milli Eğitim Bakanı'nı yere göğe koyamayanların kulakları çın çın çınlıyordur!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test