Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tuz ocağını satma

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sözü uzatmadan peşinen söyleyeyim, devletin düzenleyici üst kurum olmaktan çıkarılıp, pazarcı gibi sebze, nohut fasulye satmasına karşıyım.

Devlet en yüksek otorite olmak kimliğini bir yana bırakarak, marketle, pazarcıyla, esnafla rekabete girdiğinde iki şey ortaya çıkar.

1-Popülizm kısa vadede ucuza mal alan vatandaşın hoşuna gitse bile; orta uzun vadede sistemin doğal akışını bozar. Üreticiyi, toplayıcıyı, taşımacıyı, esnafı köreltir. Kitleleri devlet verirse yiyen vermezse aç kalan yığınlara dönüştürür. Üreticinin direncini kırar.

2-Toplumlar doğru ve yanlış arasındaki algılılarını yitirirler. Ucuza eline aldığı ürünün yanlış bir döngü sonunda eline ulaştığını söylemek elbette zordur.

Muhakkak ben bir tarım ekonomisi uzmanı değilim ancak, tüm dünyada modern üretim ve teknoloji sayesinde gıda fiyatları ucuzlarken Türkiye’de pahalanıyor olmasını sadece doların yükselmesi, dış saldırı ve gıda teröristleri olarak açıklamak yeterli olmaz.

Üretim, tüketim ve dış satım döngüsü içerisinde bir şeylerin yanlış gittiğini önce itiraf etmeye sonrada hızlıca çözüme odaklanmaya, ihtiyacımız var.

Türkiye’de son on beş yılda şehirleşme hızla artarken, çiftçi aileleri evlatlarını okutup büyük adam olmaları hayalleri kurdular, yeni kurulan ailelerin büyük çoğunluğu köyden ziyade ilçelere ve illere yerleşmeyi ve tarım dışı faaliyet alanlarında gelecek aramayı seçtiler.

Teknoloji bu dönemde kullanılmaya başlandıysa bile bunun bir bedeli ve maliyeti ortaya çıktı. Ayrıca üretimi sınırlı tarla imkanlarından yüksek miktarlara taşıyamadığınızda, birim başına düşen sabit maliyeler yüksek kalmaya devam etti.

Bu söylediklerime seracılık üretimi de dahildir. Beş on dönüm sera alanı, ya da birkaç yüz dönüm tarla bahçe işletmeleri 82 milyon nüfus ve bu kadar cazip ihracat olanaklarını karşılamaz.

TL dolar karşısında Hızla değer kaybettiğinde, nasıl makine parçanız, çimentonuz mermeriniz dış alıcılar için cazip hale geldiyse, domatesiniz salatalığınız biberinizde cazip hale geldi. Bu satırlardan yıllardır anlatıyoruz para her zaman kolay kazanca akar kimse kızmasın sebzeler ihracata gitti iç pazara mal kalmadı sivri biber var 20 TL yersen.

Size bir hikâye anlatarak bitireyim. Erzincan’ın Kemah ilçesinde bir tuz ocağı var. Mehmet amca otuz yıldır burayı işletiyor. Yüksek kaliteli kaya tuzunu kilosu 11 liradan peynirciye, hayvancıya, zeytinciye satıyor. Günlerden bir gün İstanbul’dan bir yatırımcı geliyor. Diyor ki; Mehmet Bey sizin ocağı alalım şu kadar para verelim size, ayrıca %25 ortak edelim, 7,5 milyon avro yatırım yapalım size de 30 yıl kazandığınız parayı 5 yılda garanti edelim. Rüya gibi bir teklif (okuyuculardan bu teklifi kabul etmeyecek tek kişi çıkar mı? ) Bir tek şartları var üretimin tamamını ihracata gönderecekler iç pazar kapısı kapanacak. Hayvancı Şaban emmi, Peynirci Mustafa, zeytinci Hasan tuzu nereden alacak. Amaan onu da Mehmet amcamı düşünecek, devlet düşünsün.

İşin ileri aşamasında 11 lira olan tuzu peynirci 25 liradan aldığında, bilin bakalım peynirin kilosu kaç para olacak. Son yirmi yılda refah artarken şahıs işletmelerin haraç mezat, önüne gelene satıldığını gördük. Avrupa’da 150 yıllık 200 yıllık peynir işletmeleri görürken, biz de hemen ayağa kalkar kalmaz bir müşteri bulsak işletmeyi birine yapıştırsak düşüncesi hakim.

Sonra ne mi oluyor. İşletmeye yatırım yapan dış sermaye yatırımını dolar bazında geri alana kadar vatandaşın boğazına basıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test