Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde iyi şeyler yapılırken acaba?

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin gelecekte göstereceği siyasi ve ekonomik performansı, yani ülkenin gelişmesi ve refaha kavuşması, için iki önemli husus ile yani ekonomi ve turizmin gelişmesi ile çok ilgilidir. Zira ülkeye 40 milyon civarında turist gelmekte, 30 milyar dolara yakın da gelir elde edilmektedir.

Bunun önemi çoktur. Ancak kafi değildir. Ülke üretimini sırtlayan tarım ve sanayi kuruluşlarında da yeniliklere ihtiyacı vardır. Bunların gelişmesi ile ancak refah yakalanabilir.

Ülkemizde turizmin de atılımlar gerekmektedir, trendlerinin dünya şartlarına ayarlanması, pazar ilişkilerinin geliştirilmesi ve tanıtımın artırılması, sanal dünya ile ilişkiler ile yeni destinasyon ve pazarlara ulaşması şarttır.

Peki, bu nasıl olacaktır? Yeni Bakan Ersoy, birtakım hazırlıkların ve kıpırdanmaların ipuçlarını vermektedir. Hem de cesurca. Bu gelişme takdire değer. Zira pısırıklık ve “Aman kimse darılmasın, gücenmesin” ile işler yürümez.

 

TÜRSAB...

Öncelikle TÜRSAB kanunu ele alınmıştır. Bunun günümüzün şartlara ve ülkemizin de gerçeklerine uyarlaması zamanıdır. Sorup öğrenerek ve dinleyerek sektör mensuplarının da bu süreçte olması gerekir. Zaten Bakanın kendisi acenta, tur operatörü ve konaklama tesisi sahibi olduğu için bunların hepsi yaşayan ve bilen bir kişiliğe sahiptir. Bu bir şanstır.

TÜRSAB Kanunu, bizim de görev yaptığımız yıllarda hazırlanıp birçok güçlükle gündeme gelmiş ve ortaya çıkmıştır. Yeni TÜRSAB tasarısı üzerinde bugünlerde bir takım engeller ve karşı görüşler ileri sürülmektedir. Ancak kale alınmaması ve kanunun güncelleştirilmesi esastır.

 

Tanıtım reklam

Reklam konusu ve kaynak yaratılmasında "Turizm Fonu" kurulması çok güzel bir atılımdır. Geçmişte de düşünülmüş, diğer ülkelerdeki örnekleri incelenmiş, ama birtakım kırılası eller buna mani olmuşlardır. Tabii o günün şartlarında.

Ama bugün artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Bedavacılık ve elimi taşın altına sokamam anlayışının sonu getirilmelidir. Yalnızca otel ve konaklama tesislerinden değil, turizmin nemalandırdığı tesis ve kuruluşlardan, yeme /içme ve ulaşımdan da bu fona katkı alınmalıdır.

Sayın Bakanın cesaretinden eminim, ancak karşıtlıklara ve sıkıntılara karşı da tedbirlerini almasını hatırlatırım.

 

Konaklama kanunu nerede?

TÜRSAB tur operatörü ve seyahat acentalarını kanuni bir şemsiye altına almıştır ve doğrudur. Zaman zaman da günün şartlarına uyarlanmalıdır.

Peki, konaklama tesislerinin temsil ve korunmasının, dernek adı altında birçok başlılık içinde ve odalar birliği bünyesinde kalması durumuna neden el atılmamaktadır?

Çünkü TOBB bunu istememektedir. Konaklama tesislerinin üye aidatlarından vazgeçmemektedir.

Sayın Bakan, dernekler adı altında temsil edilen konaklama tesislerinin, yani sektörün tamamının bu başıboşluk, çeşitlilik ve her kafadan bir sesin çıktığı durumda gerçek sahiplik ve temsili olamamaktadır.

Bu ise sektörün “zaafiyeti” olarak yaşanmaktadır.

Gelin bu güzel ve cesur çalışmalarınızı, bu işe de el atarak taçlandırınız ve konaklama tesislerinin de itibar kazanmasının amili ve hamisi olunuz.

Biliyorum, TOBB ayağa kalkacaktır. Geçmişte de ayağa kalktılar ve yaptırmadılar. Ama artık dinamik bir dönemin bakanısınız, öncelikle Sayın Cumhurbaşkanına gerçekleri anlatarak ve desteğini alarak bu işi başarınız.

Evet, Konaklama tesisleri de TÜRSAB gibi hukuki bir şemsiye altına “BİRLİK” olarak temsil edilmeli, kanunu hazırlanıp çıkmalıdır. Ve itibarı beklentileri karşılanmalıdır.

Dernekler de sosyal yapılardır. Ancak sektörün ekonomik temsilcisi ve adresi değildir. Konaklama tesisleri, ekonominin gelir kaynaklarıdır. Temsillerinin derneklerle yapılması anlamsızdır ve gerçeklere uymaz.

Çalışmaların akışından bilgilerimiz, gazete haberlerindendir. Takip ediyoruz. Çıkınca ve sonuçlanınca görüşlerimizi anlatırız. Tabii sorulursa da söyleyebiliriz.

Ancak önemli olan güzel sonuçlara ulaşılmasıdır.

Turizm hassas, değişken ve alıngan bir sektördür. Nezle olması bile çok tehlikelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTube'da faaliyet gösteren Gerçek Hikayeler isimli kanal ''çocuk istismarı'' yaptığı gerekçesiyle Twitter'da gündem oldu. Kanal için birçok kullanıcı, kanalın şikaye...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Haziran 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Haziran ayında burçların aşk hayatını neler bekliyor?

Yazarlar
Website Security Test