Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gaziantep’te artık ihracat yerinde saymayacak

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İhracatın önü açmak için işbirliği, elbirliği ile ortak akıl toplantıları başlatan İsmail Gülle önderliğindeki TİM yeni yönetimi yeni yollar bulmaya kararlı.

Adı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)… Ama öyle ahım şahım bir meclisi yok. Oysa 61 ihracatçı birliği, 13 genel sekterliği ve 27 sektörü ile 85 bine yaklaşan ihracat ailesinin çatı kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi…

Şimdi bu dev kuruluş ihracatı daha yukarı çekmek için yola çıktı. Önce bölge meclislerinin kurulması kararı aldı.

Hedef ihracat ekosistemini değiştirmek. Bunun için Türkiye’nin dört bir yanındaki tüm paydaşları ile buluşmak üzere yola çıkıldı.

Herkesin konuştuğu, dertlerin, sorunların ve iyiliklerin dile getirildiği Açık iletişim platformu niteliğinde olan istişare buluşmalarının ilki “TİM Güneydoğu Anadolu Meclisi” adıyla Gaziantep’te gerçekleşti.

TİM Başkanı İsmail Gülle ilk buluşmanın Gaziantep’te yapılmasının gerekçesini anlatırken şu önemli noktanın altını çizdi:

- Tam 5 yıldır Gaziantep 6.9 milyar dolar ihracat ile yerinde sayıyor. Hatta Ankara beşinci sıradaki Gaziantep’i yerinden etti ve altıncı sıraya attı.

Anladığımız ilk etapta 6.9 milyar dolara takılan ihracatı buradan kurtarıp 10 milyar dolara doğru koşturmak. Gaziantep toplantısının temel hedefi buydu. Bu nedenle İsmail Gülle’nin şu sözleri önemliydi:

. Meclisler, ülkemizin geçmişinden bugüne, sosyal, kültürel ve politik yaşamında çok özel ve değerli buluşma şekilleridir.

. Buradan hareketle TİM olarak, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerimiz işbirliğinde Gaziantep’te ilkini gerçekleştirdiğimiz ve Anadolu’yu karış karış gezeceğimiz meclis toplantılarımıza başlıyoruz.

. Ülke bazında makro planların yanında iller bazında, birliklerimiz ve illerimizin kanaat önderlerinin de desteği ile daha mikro ölçekte ve isabetli çalışmalar bizleri başarıya götürebilme potansiyeli taşıyor.

. Bugün, Gaziantep’te meşalesini yaktığımız bu heyecanı, en kısa sürede deyim yerindeyse bir Türkiye turnesi gibi ele alacak ve ülkemizi baştanbaşa dolaşacağız.

. Gittiğimiz her yerde, o ilin, o bölgenin ihracatını konuşacağız. Yeni firmalarımızın, girişimcilerimizin ihracat ailesine katılması için çalışacak, mevcut ihracatçılarımızın ihracatlarını artırmaları için gayret edeceğiz.

. Bunu yaparken de, her zaman akademik çalışmalara, bilimsel analizlere ve elbette saha eğitimlerine yer vereceğiz.

. Gaziantep 6.9 milyar dolar ile 2018’de en çok ihracat yapan 6. il oldu.  Bölgemizin en güçlü sanayisine sahip ilimiz Gaziantep son 5- 6 yıldır yerinde sayıyor.

. Ancak Gaziantep’i ilk 5’e taşıyacağımıza inancım tam. İlimiz ürün çeşitliliği anlamında henüz istediğimiz noktada değil.

 

 

Hazır giyimde başarı hikayesi yazan trikocular sosyal sorumluluk projesinde de örnek bir projeyi hayata geçirdiler.

 

TRİSAD’dan dünyaya örnek olacak eğitim modeli

Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD), sadece Türkiye’de değil dünya çapında ilk defa uygulanan, diğer sektörlere de örnek gösterilebilecek bir eğitim projesi başlattı. Denetimli serbestlikten faydalanan hükümlülere, triko sektöründe mutlak iş garantisi olan mesleki eğitim veren TRİSAD, 50 hükümlünün de işe yerleştirilmesini sağladı.

Projeyle ilgili bilgi veren TRİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv şu noktaların altını çizdi:

. Ülkemizin ve sektörün en önemli ihtiyacı eğitim almış, yetişmiş eleman” diyen Balkuv, projeyle ilgili şu bilgileri verdi: “TRİSAD Tekstil Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz 23 yıldır Zeytinburnu’nda mesleki eğitim veriyor.

. Okulumuzdan mezun olanların sayısı sektörün talebine yetmeyince, okul harici alternatif araştırmaya başladık. Türkiye’de 600 bin civarında denetimli serbestlik mahkumu var.

. Adalet Bakanlığı ile protokol imzalayıp, tamamı derneğimiz TRİSAD tarafından karşılanan 500 bin TL’lik yatırım ile herşeyi derneğimize ait olan atölyemizi Vatan Caddesi’ndeki Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Binası’nda açtık. Bu hem bir sosyal proje hem de ülkemiz için ‘kazan kazan’ projesi.

. Bu kapsamda sadece Türkiye’de değil, dünyada bir İLK. İşe yerleşip sigortalı oldukları andan itibaren 4 saatlik kamu cezası şartından düşüp tam serbest oluyorlar. Kursu tamamladıklarında sektörümüzdeki firmalarda işe başlıyorlar. Ülke huzuruna katkıda bulunduğumuzu hissetmek mutluluk verici.

 

Hazır giyim ihracatının lokomotifi triko

Türkiye Triko Sanayicileri Derneği (TRİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv, hazır giyim ihracatı içinde trikonun lokomotif görevi gördüğünü, sektörün itici gücü haline geldiğini söylüyor.

Balkuv, triko tedarikçilerinin iç piyasada yerel perakende markalara yaptığı üretimin hızlandığına da işaret ederek, “Perakende firmaları yurtdışındaki fabrikalarını kapatarak Türkiye’deki triko üreticilerine yöneldi” değerlendirmesini yapıyor ve şu önemli bilgileri paylaşıyor:

. Perakende firmalar 6-7 sene önce ithalata getirilen ilave vergiler nedeniyle yurtdışında olan fabrikalarını kapatarak Türk triko üreticilerine yöneldi ve Türkiye’den talep etmeye başladı. Mesela LCW yüzde 98 talebini Türkiye’de ürettiriyor.

. Türkiye’nin hazır giyim ihracatında dünya sıralamasında 6’ıncı sırada yer alıyor. Dünya ihracat sıralamasında Çin 170 milyar dolar ile ilk sırada yer alıyor. Bangladeş ikinci, Vietnam üçüncü, Türkiye ise 17 milyar dolar ihracat ile bu beş ülkenin ardından altıncı sırada.

. 9 yıl önce Türkiye üçüncü sıradaydı, Bangladeş altıncıydı. Bangladeş çok hızlı büyüyor. Bangladeş’in o dönem toplamda bin civarında makinesi varken şimdi 60bin adet. Maalesef Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı pay 7-8 yıl önce 4.4 iken yüzde 3.2’ye düştü. O değerleri koruyabilseydik şimdi ihracat rakamlarımız 25milyar dolara ulaşacaktı ve 40-50bin kişi istihdam edecektik.

 

 

Şevket Sabancı'nın vizyoner bakışı ile yola çıkan ilk fırsat sosyal sorumluluk projesi kök salarak büyüyor.

İlk fırsatı Şevket Sabancı verdi gerisi geldi

Şevket Sabancı ve ailesinin sosyal yatırımlarının kapsamında önemli bir proje başlattı. "İlk fırsat" adı verilen proje ile özellikle Anadolu’da başarı olmuş gençlerin önünün açılması hedefleniyordu. 4 önce başlayan projede atılan adımlar büyük bir başarı sağlandığını gösteriyor.

Önce proje ile ilgili ayrıntılı bilgi verelim… Marka olmuş hocaları değişik kurumlarda iyi ilişkiler içinde olan üniversitelerin dışında da çok başarılı gençler yer alıyor.

Proje ile bu üniversiteden yeni mezun gençlerin ilk işbaşı deneyimlerini, Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarında yapmaları sağlanıyor.

12 ay boyunca tam zamanlı olarak çalışmaları destekleniyor. Böylece başarılı olacağı belli olan ama ilişki konusunda sıkıntı çeken gençlere İlk Fırsat sağlanmış oluyor.

Önce sadece Esas Holding tarafından desteklenen proje 4 yıl içinde köklendi ve çok sayıda kuruluşun destek verdiği bir noktaya ulaştı.

Proje ile ilgili bilgi veren Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı şu noktaların altını çiziyor:

. Titiz ve özverili çalışmalarımızın hepsinin arkasında aslında bir ‘vizyoner’ var. 60’ı aşkın yıldır azimle çalışmış, iş dünyasının duayenlerinden olmuş, toplumsal problemlere her daim çözüm aramış ve her zaman geleceğin gençlerde olduğuna inanmış biri…

. Kendisinin 2000 yılında Esas’ı yaratma aklı, bugün bizlere Esas Sosyal ile topluma geri verme imkanını sağladı. Bugüne kadar kat ettiğimiz yol ve yarattığımız sosyal etki, kendisinden öğrendiklerimizle mümkün oldu.

. Ve bugün gururla açıklıyorum ki, geldiğimiz noktada artık İlk Fırsat Programı da bu vizyoner ile yani Sevgili Babamız ‘Şevket Sabancı’ adıyla bir anılmayı hak etti.

Emine Kamışlı’nın bu sözlerine Esas Sosyal Kurucular Kurulu Üyesi Şevket Sabancı’dan şu tamamlama geldi:

. Bilindiği gibi, ‘Sabancı Ailesi’ gençlerimizin iyi yetişmesine her zaman çok önem vermiştir. Bu defa kızım Emine’nin başkanlığında, çocuklarım ve torunlarım eğitimde yeni bir yol açtılar. Çok şükür, bugün 4. yılını kutlamaktayız.

.  İlk Fırsat’a ismimin verilmesi beni çok mutlu etti. Bu girişimde bugüne kadar bizimle beraber olan, bize destek verenlerin hepsine huzurlarınızda teşekkür ederim.

 

Ekonomi basanı ile ilk buluşmasını gerçekleştiren Berat Albayrak ekonomi ile ilgili bütün soruları yanıtladı, yeni döneme ilişkin yapılacak çalışmaları anlattı.

 

Dünyadaki gelişmeler Türkiye için yeni fırsatların habercisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi basını ile ilk buluşmasını yaptı. Kısa sürede bakanlığın konularına hakim hale gelmişti.

Bu hakimiyet ekonomiye de kendine de güven getirmişti. Bu güven uluslararası etkinliklerde kendini gösterdi. Mesela çok ilginç bir Davos değerlendirmesi yaptı:

. 2019 yılı Türkiye için değil, dünya için hakikaten enteresan bir yıl olacak. Bunu niye söylüyorum? Özellikle, Davos’taki konuşmalara baktığımızda, bunu görüyoruz. Hem küresel koşullar, hem bölgesel koşullar, siyasi, ekonomik süreçler çok farklı tehditlerin yanında, büyük fırsatları da beraberinde getiriyor.

Sonra Davos’ta yaptığı açıklamalara ilişkin piyasalarda oluşan olumlu havaya ilişkin bilgi soruldu. Bu soruya kendisinin değil piyasaların yanıt vermesi gerektiğini hatırlattı ve ekledi:

. Ancak bize de olumlu bilgiler ulaşıyor.  FED politikaları, faiz artışları, küresel likiditedeki daralma tehditleri, küresel ekonomideki yavaşlama tehditleri, Çin’deki yavaşlama… Türkiye için fırsatlar var.

 . Biri diğerinden ithalat hacmi noktasında bir pazar daralmasına gidecekse, ülke çeşitliliğine, kaynak çeşitliliğine bir ülkeye çok fazla bağımlı olma riskini bertaraf etmeyi düşünecekse, üçüncü ülkeler için fırsat demektir. Fiyat, maliyet, lojistik, kalite avantajları olan için fırsat olacak.

. Türkiye’nin küresel finansal sistemden, para piyasalarından, likidite, bono piyasalarından aldığı pay çok düşüktür. Son 3-5 yıldaki darbe, terörle, bölgedeki süreçler de dikkate alındığında Türkiye’den önemli bir faydalandığı bu portföy hacminde daralmanın olduğu gerçekliğinden hareket edersek, bu toparlanma süreciyle bu hacim büyüyecek. Hele de varlıkların bu kadar cazip olduğu bir dönemde Türkiye için birçok şey yukarı yönlü bir fotoğrafı ortaya koyuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test