Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Enflasyon, kur ve faiz

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ağustos 2018’de yaşanan kur atakları Türkiye ekonomisini ters yüz etti. Dövizi kontrol altına almak adına politika faizimizi olmadık yerlere yükseltmek zorunda kaldık. Faiz ve döviz sarmalına sıkışan üreticiler önlerini göremedikleri yolda, fiyat artışının gazına bastı. Gazı köklediklerinde enflasyon yoldan çıktı takla attı. Şimdi ise hep birlikte enkazın içinden çıkmaya çalışıyoruz.

Ocak ayı enflasyon rakamları geçtiğimiz hafta açıklandı. Yıllık bazda Tüketici fiyatlarında 20,35 ve üretici fiyatlarında 32,93 oranında bir enflasyona sahip olduğumuz göründü. Tüm yıl ortalaması ( Ocak ayı 1,06) %1 geldiğini varsaysak kabaca yıllık 2019 yılı enflasyonumuz %12 civarında gerçekleşmiş olur.

Bu baz veriden yola çıkacak olursak, 2019 yılı için gelir beklentilerimizi bu çerçevede tutmamız gerekecektir. İster döviz yatırımcısı olun, İsterseniz mevduat kazancı elde etme hedefiniz olsun 2019 yılında bu enflasyon verileri üzerinde elde edeceğiniz her artı puan kar hanenize kazanç olarak yansıyacaktır.

Dolarda Fed faiz artırımlarına ara vermeyi prensip olarak benimsese bile ABD verilerinin pozitif seyri sürüyor. Durgunluk beklentilerine rağmen, doların diğer para birimleri karşısında olumlu bir seyir içinde olacağını gösteriyor. Olası iki faiz artırımında mevcut faizi 2,00 -2,25 aralığından en fazla 2,75 -3,00 aralığına çıkarttığını ve bizim enflasyonumuz Merkez Bankasına dayanarak % 14,6 olacağını varsaydığımızda, doların 2019 sonu itibariyle siyasi ve jeopolitik risklerden bağımsız olarak 6,00 -6,10 seviyesinde olacağını söyleyebilirim.

Faiz tarafına baktığımda Merkez Bankası politika faizini, enflasyonda ikna edici bir gerileme görmeden geri çekmeyeceğini ve sıkı duruşunu sürdüreceğini açıkladı. ÖTV indirimlerinin mart sonuna kadar süreceğini ve enflasyonun ana akım yükselişinin yaş sebze fiyatları olduğunu düşündüğümüzde, politika faizinin indirilmesinin yaz aylarını bulabileceğini söyleyebiliriz. Dış kreditörlerin beklentisi 2019 yılı için 400 baz puan bir indirim öngörülüyor. Merkez Bankasının bu beklentilere paralel bir aksiyon alması doların hedefini de daha gerçekçi kılacaktır.

Tahvil fiyatlarının önümüzdeki dönemde faizlerin düşmesine paralel olarak değerlenmesi Tahvil trade eden yatırımcılar açısından bir kazanç kapısı olacağı gibi tahvil taşıyan bankalar içinde bir kar kaynağı olacaktır. Faiz yatırımcısına son sözümüz yüksek faizden mümkün olabildiğince uzun vadeli temdit edecekleri pozisyon almaları olacaktır.

Son sözümüz hisse senetçilerine olsun. Her türbülans döneminde dolar, altın ve faizciler sırayla bu dalgalanmadan nemalanır en sona hisse senedi yatırımcısı kalır. Çok yüksekten elinde mal (hisse senedi) kalmadıysa ya da dip noktadan ortama yapma ya da yeni pozisyon alma imkanı olmuşsa hisse yatırımcılarının kazanma zamanı gelmiştir.

FED açıklamaları bir yana resesyon fiyatlamalarından önce gelişmiş yada gelişmekte olan piyasalarda bir hareketlenme olacaktır. Hareketlenme ocak başı itibariyle başlamıştır ve ilk evresindedir ABD e Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin olumlu sonuçlanması piyasalara doping etkisi yapacak ve ralli fırsatı verecektir.

Düzeltme seviyelerinden yabancı talebi olan, manipülasyona fazlaca açık olmayan hisse senetlerin küresel durgunluk endişelerinden önce yatırımcılarını güldürecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test