Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Romantik Türkiye’yi sevdiler Çinli turist akını yaşanacak

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Turizm sektörü daha fazla Çinli turist getirmek için her koldan çalışılıyor. Son olarak Tansu Demir'in önderliğinde farklı bir çalışma başlatıldı.

Sosyal medyanın önemini gün geçtikçe daha çok anlamaya başladık.  Geçen hafta teknolojinin insanlar arasında tek bir dil olduğunu ve ülkeler arasında önemli bir iletişim köprüsü olabileceğini ispatlayan ülkemizin turizm tanıtımı için çok önemli bir toplantı yapıldı.

Bu önemli toplantıda ülkesinde Türkiye’nin çok başarılı bir şekilde tanıtımını yapan Sosyal Medya Fenomeni ve şarkıcı ZHANG CHI ile Pera Palas Otelin’de bir araya gelenler tanışma fırsatı buldu.

Şarkıcı ZHANG CHI, 2017 yılında  “Seni romantik Türkiye’ye götürmek istiyorum” adlı şarkıyı söyleyerek Çin’ de Türkiye’nin tanıtımında büyük rol oynadı.

Türkiye’nin başarılı acentalerından Erguvan Tourism de bunu Türkiye tanıtımı için fırsata dönüştürdü.

Sanatçının Kapadokya’da başlayan Ankara ve Fethiye'den sonra İstanbul çekimlerini yapılacak bir tanıtım filmi için düğmeye basıldı. Bu önemli atılımla ilgili Erguvan Tourism Çin Temsilcisi Alican Aktaş bakın neler söyledi:

. ZHANG CHI Teşekkür ederiz…  Kendisine ait “Seni Romantik Türkiye Götürmek İstiyorum” adlı şarkısı ile Çin’de halkın Türkiye’ye ilgisini çekti.

. Bu şarkı sayesinde Türkiye’yi merak edip gelen Çinli sayısı arttı. Artık Türkiye’nin ismi Çinliler için romantik Türkiye olarak hafızalarına yerleşti.

. Bu imaj Türkiye turizmi için çok faydalı oldu. Çin’deki sosyal medyada etkisi çok büyük oldu. Sosyal medyanın gücü dünyanın bir ucundaki ülke ile diğer ucundaki ülkeyi biranda yan yana getirmeyi başardı.

Sonra sözü TÜRSAB’ın değişiminde büyük bir rol üstlenen sektörün önde gelen isimlerinden Tansu Demir aldı ve şu görüşleri dile getirdi:

. Tüm katılımcılara TÜRSAB adına sevgi saygı ile selamlıyorum. Erguvan Tourism gibi nadide bir acentamızın bu kadar önemli bir kültürel hizmeti vermiş olmasından dolayı çok mutlu olduk.

. Değerli sanatçının Türkiye’ye teşriflerinden hem TÜRSAB olarak hem de bu coğrafyanın insanı olarak mutluluk duydum.

. Gerçekten zamanın ve teknolojinin çok hızlı değiştiği bir çağa tanıklık ediyoruz.

. 20 yıl önce benim için Çin ulaşılamaz bir ülkeydi sanırım bir Çinli içinde 20 yıl önce Türkiye öyleydi.

. Çok uzak coğrafyalar bilinmeyen ve tanınmayan bir ülkeydi. Şimdi artık öyle bir çağdayız ki Çinli bir sanatçımız ülkesinde bir eser yazıyor.

 Türkiye ile ilgili romantik bir şarkı yapıyor. Ve milyonlarca Türk genci onu likeliyor. İşte teknolojinin gücünü burada görmüş oluyoruz.

 

 

 

 

Uzun süredir çalışmaları yapılan ama bir türlü kurulamayan ARMATÜR Derneği nihayet kuruldu.

 

ARMATÜR Derneği sonunda kuruldu

Armatür, tesisat ekipmanları ve vana sanayi ilk etapta hayata çok uzak kavramlar gibi gelebilir. Ama aslında bunlar hayatın tam kendisi. Bu alanda Türkiye çok önemli firmalar ve markalar çıkardı son dönemde.

Bu firmalar uzun yıllardır seslerini duyurmak için bir araya gelmeyi hedefliyordu. Bu konu çok konuşuldu. Çok toplantılar yapıldı. Ama bir türlü bir araya gelinemedi. Bir araya gelinmesi için birilerinin mesai harcaması gerekiyordu.

Sonunda aranan kan bulundu. Sektörün önde gelen firmalarından birinin yönetim kurulu başkanı Gökhan Turhan elini taşın altına koydu, bu işe önderlik etti ve Armatür Valf Musluk Tesisat Ekipmanları ve Vana Sanayicileri Derneği (ARMATÜR) kuruldu.

Ve ilk genel kurulunu yaptı. Sektörün önde gelen bütün firmaları bu birlikteliğe tam destek verdi. Ve başkanlığa Gökhan Turhan’ı getirdiler.

Turhan, işe yıllardır çözüm bekleyen sorunların listesini çıkarmakla başlayacak. Sonra da bu sorunları ilgili makamlara götürmek için seferler düzenleyecek. Bakın yapılacaklarını nasıl anlatıyor ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Gökhan Turhan:

. Sektörün sorunlarını çözecek bir derneğe ihtiyaç vardı.

. Bunu hep birlikte başardık. Artık sektörün sesini tek merkezden duyuracağız.

. Armamız Türkiye… Türkiye’de üretilen ürünleri öne çıkarmak kapsama alanımıza giriyor.

. Sektörü tamamını temsil ediyoruz. Armatür Derneği yalnızca armatürü kapsamıyor.

. İçinden akışkan geçen valf, musluk, tesisat ekipmanları ve vanalar gibi ürünler de derneğimizi ilgilendiriyor.

. Dünya üzerine baktığımızda, milyarlarca dolara sahip olan bir sektöre hitap etmekteyiz.

. Bu sektör içindeki payımızı genişletmek ve firmalarımızı daha ileriye taşımak istiyoruz.

. Dünya üzerinde ciddi roller üstlenmek ve ülkemizi ihracat üssü haline getirebilmek ana hedeflerimizden olacak.

. Üyelerimizin çoğu, ikinci ve üçüncü nesil tarafından yönetilen aile firmaları.

 

İşte ARMTÜR Derneği Yönetim ve Denetim Kurulu

Başkan Gökhan Turhan (Turaş Gaz Armatürleri )

Başkan Yardımcısı Erman Ayvaz (Kale Musluk)

Başkan Yardımcısı Adem Tekneci (TDS Tekneciler Metal)

Sayman Fevzeddin Kaya  (Kayalar Armatür)

Genel Sekreter Celal Günay  (Günay Vana)

Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Şensoy (Türkoğlu Vana)

Yönetim Kurulu Üyesi Adem Meydancı (İtimat Su Armatürleri)

 

DENETİM KURULU

Latif Polat (Polat Pres)

Hakan Şahin (Arti Musluk)

İbrahim Kaya (Orsel Tesisat)

 

YEDEK YÖNETİM KURULU

Göksel Turhan (Turpa Metal)

Tuncay Tekneci  (5T Yapı)

Mehmet Nalbantoğlu (Turaş Gaz Armatürleri)

Yusuf Kaya (Kas Vana)

Muhsin Akdeniz (GMS Su Armatürleri)

Rıdvan Afşinoğlu (Klepsan Klape)

Serhan Alpagut (Hacı Ayvaz)

 

YEDEK DENETİM KURULU

Ahmet İlnam (Standart Pres)

Bayram Karataş (Seval Musluk)

Mehmet Yıldız (Albaksan Otomat)

 

 

Küresel Isınma Kurultayı'nın sonuç bildirgesini hazırlayan Prof. Doğanay Tolunay  son dönemde neredeyse hayatımızın bir parçası haline gelen hortum konusundaki artışı bilimsel olarak ortaya koydu.

 

İklim değişti hortum sayısı 10 kat arttı

Etkinlikler sonrasında sonuç bildirgesi yayınlanması hem yapılan işin faydasını öne çıkarıyor hem de bu konuda atılacak yeni adımların önünü açıyor. Ama sonuç bildirgesi hazırlamak, yazmak etkinliğe çok iyi izlemeyi gerektiriyor. Öyle olunca sonuç bildirgesi etkinliğin ruhunu yansıtıyor.

Bu konuda Türkiye’deki en iyi isimlerden biri İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay dersek doğru bir saptama yapmış oluruz.

Aynı zamanda EGD Küresel Isınma Kurultayı Bilim Kurulu Başkanı olan Doğanay Tolunay bu yıl da çok güzel bir sonuç bildirgesi hazırladı.

Bu yıl 10’uncusu yapılan Küresel Isınma Kurultayı’nın en uzun soluklu etkinliklerden biri olduğuna dikkat çeken Prof. Tolunay şu tespitleri yapıyor:

. Atmosferdeki karbondioksit (CO2) konsantrasyonları 2008 sonunda 386 ppm iken, 2018 sonunda 410 ppm’e yükseldi.

.10 yıllık dönemde toplamda 24 ppm, yıllık olarak ise 2,4 ppm kadar bir artış gerçekleşti.

. Küresel ısınma açısından atmosferdeki karbondioksit (CO2) konsantrasyonlarının 450 ppm’in altında tutulması gerekiyor.

. Bu ivme devam ederse önümüzdeki 15 yıl içinde bu sınır değere ulaşılması mümkün görünmüyor.

. Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) iklim değerlendirmelerine göre 2008 yılı öncesinde sanayi öncesi dönemden (1850-1900) günümüze kadarki en sıcak yıl 2005 yılıydı.

. 2008 yılından sonra sürekli yeni rekorlar kırıldı ve son 10 yılın tüm sıcaklıkları 2008’den daha yüksek gerçekleşti.

. Artık en sıcak yıl 2016 yılı... 2018 ise en sıcak 4. yıl oldu. 2009-2018 dönemindeki ortalama sıcaklık artışı 0,93 °C (santigrat derece) olarak kayıtlara geçti.

On yıl önce küresel ısınmanın olup olmadığı tartışılırken günümüzde sıcaklık artışlarının 1,5 °C (santigrat derece) ile sınırlandırılması gerektiği tartışılıyor.

. Dünya ısınmaya devam ederken iklim değişikliğinin neden olduğu afetler de artıyor.

. AON Empower Results tarafından açıklanan bir rapora göre iklim değişikliğine bağlı afetlerin neden olduğu 2000-2017 yılları arasındaki ekonomik kayıplar toplamda 3 trilyon ABD dolarını aştı.

. 2000-2008 yılları arasındaki yıllık ekonomik kayıplar 124 milyar dolar iken 2009-2018 arasında yıllık ortalama ekonomik kayıp 189 milyar dolara ulaştı.

. Son 20 yılda 2017 yılı 344 milyar dolar ile en fazla ekonomik kaybın yaşandığı yıl olarak ön plana çıktı.

. Germanwatch tarafından yayınlanan “Küresel İklim Risk Endeksi” raporuna göre ise 1998-2017 yılları arasında 11 bin 500 aşırı hava olayı 3,47 trilyon dolarlık hasara ve 526 binin üzerinde can kaybına neden oldu.

. Avrupa Şiddetli Hava Olayları Veri Tabanı (ESWD)’den alınan verilere göre ülkemizde 1997-2007 yılları arasında toplam 42 hortum meydana gelmişken 2008-2018 yılları arasında toplam 404 hortum kaydedildi.

 2008 öncesindeki 10 yıllık dönemde yıllık ortalama hortum sayısı 4’ken, bu sayı 2008 sonrasındaki 10 yıllık dönemde 37’ye çıktı. Yani neredeyse 10 katlık bir artış yaşandı.

. Germanwatch tarafından yayınlanan “Küresel İklim Risk Endeksi” raporuna göre ülkemizde 1998-2017 yılları arasındaki aşırı hava olaylarında 587 kişi hayatını kaybetti.

. 20 yıllık dönemdeki toplam ekonomik kayıp 9,23 milyar doları aştı. Aşırı hava olaylarının ülkemiz ekonomisine verdiği yıllık ortalama zarar ise 461,5 milyon dolar civarında.

. Kişi başı sera gazı salımlarımız da arttı. 1990 yılında 3,7 ton kadar olan kişi başı sera gazı salımı 2008 yılında 4,9 tona ve 2016 yılında 6,2 tona yükseldi.

. İklim değişikliğinin ülkemiz ekonomisine neden olduğu zarar milyarlarca dolar iken sera gazı salımlarımız artmaya devam etti.

. Sera gazları salımlarımız 2008’de 347 milyon ton karbondioksit (CO2) eşdeğeriyken, 2016’da 496 milyon ton karbondioksit (CO2) eşdeğerine yükseldi.

. Bu değer 1990 yılında 211 milyon ton karbondioksit (CO2)  eşdeğeriydi. 1990 yılından itibaren atmosfere verilen kümülatif sera gazı miktarı ise 8,9 milyar ton karbondioksit (CO2) eşdeğeri kadar oldu.

. Küresel Isınma Kurultayı’nın ilkinin düzenlediği 2008 yılında Türkiye Kyoto Protokolü’nü imzalamamıştı.

.2018 yılında da Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan 13 ülke sayıdaki ülke arasında yer alıyoruz.

. Ocak 2019 tarihi itibariyle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf 197 ülkeden 184’ü Paris İklim Anlaşması’nı onaylamış durumda.

. 2008 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin gelişmiş ülkelerin yer aldığı Ek-1 listesinden çıkmaya çalışıyorduk ve halen de çalışıyoruz.

. 2018 Aralık ayı başında Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenen 24. Taraflar Konferansı’nda yine Sözleşmenin Ek-1 listesinden çıkmayı talep ettik.

. Ancak uygun bulunmadı. 2019 yılı içinde Paris İklim Anlaşması’nı onaylamazsak iklim değişikliği süreçlerinin tartışıldığı Taraflar Konferansları’na ancak gözlemci statüsü ile katılabileceğiz ve kararların alınmasında herhangi bir etkimiz olmayacak.

 

 

HASİAD'da başkan değişmedi ama yönetim kurulunun sayısı arttı ve bazı üyeler değişti.

Hüseyin Bozdağ yeniden başkan seçildi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin de üyesi olduğu Hadımköy Sanayici İş Adamları Derneği’nin genel kurulu yapıldı.

Genel Kurulda HASİAD yönetimde bazı değişiklikler oldu. Yeni yönetim kurulu sayısı on birden on üçe çıktı.

Hüseyin Bozdağ başkanlığa yeniden seçilirken, yönetim kurulunda Levent Eren, İkbal Yiğitalp Atik, Rasim Tükek, Ali Balkaner, Merve Nalbantoğlu, Emre Topuk, Necati Göksu, Serdar Urfalılar, Serhan Alpagut, Hilmi Canıkoğlu, Yusuf Dal, Hasan Tepe, Mehmet Kurtöz ve Laure Gök yönetim kurulunda yer aldı

Tam kadro genel kurula katılarak çok önemli bir başarıya imza atan bütün üyelere teşekkür ederek genel kurul kapanış konuşmasını başlayan Başkan Hüseyin Bozdağ şu görüşleri dile getirdi:

. Yeni yönetim kurulunda İş dünyasında temsilcilikler oluşturulacak.

. İSO, İTO, TİM, DEİK gibi kurumlarda HASİAD’ı temsil edecek yönetim kurulu üyeleri belirlenecek,

. Sorunlara hızlı çözümler üretmek için çalışmalara başlayacağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test