Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye gıda enflasyonunu aşıp dünyayı besleyebilir

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de çarşı pazar, son 15 yıldır hiç bu denli ateş pahası olmamıştı. Genel enflasyon artışının kalemlere yansıması içinde vatandaşın cebini en çok yakan, gıda fiyatları oluyor. Son günlerde taze soğanın kilogramı yer yer 20 TL’ye, patlıcanın kilogramı da 15-16 TL’ye kadar yükseldi. Türk mutfağının temel taşı olan hangi yemeği yaparsanız yapın mutlaka kullandığınız sıvı yağ, kuru soğan ve domates üçlüsünün fiyatları da el yakıyor. Köftelik kıymanın ortalama 40-45 TL olduğu düşünülürse, bugünlerde pek çok vatandaştan “Bir kilo patlıcan alacağıma yarım kilo kıyma alırım” sözünü duyuyorum.

Türkiye’ye dair sosyal ve ekonomik göstergelerin dünya ölçeğinde mukayesesi için genellikle Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) verileri kıstas alınır. Euronews’ün hazırladığı bu tür bir mukayeseli haber, Türkiye’deki gıda enflasyonunun ne boyutlara geldiğini gözler önüne seriyor:

“OECD genelinde yüzde 1,8 olan gıda enflasyonu, Türkiye’de yüzde 25’in üzerine çıktı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre, geçen yıl, gıda fiyatlarında en yüksek artış Türkiye’de kaydedildi. OECD’nin enflasyon raporuna göre, 2018 Aralık ayı bir önceki yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında, üye ülkeler genelinde yüzde 1,8 olan gıda enflasyonu, Türkiye’de yüzde 25,1’e tırmandı. Enerji alanında da fiyatlar, geçen yıl, Türkiye’de yüzde 22,8 arttı. Bu oran OECD genelinde yüzde 3,6 oldu. Türkiye’de, gıda, enerji ile birlikte bütün ürünler değerlendirildiğinde aralık ayındaki enflasyon oranı, bir önceki yıl aynı döneme göre, yüzde 20,3 oranında artış gösterdi.”

Tarım ve gıda, önümüzdeki 50 yıl içinde en az bilişim ve enerji kadar stratejik öneme sahip olacak sektörler. Dünya nüfusunun çok değil, 30 yıl içinde 9 milyar insana ulaşması bekleniyor. Bu durum, mevcut tarımsal üretimin aynı süre içinde en az yüzde 60 artması gerektiği anlamını taşıyor. Türkiye ve bilhassa Ege Bölgesi, dünyanın ihtiyaç duyacağı ve esasen hala da duyduğu bu tarımsal üretimi en sağlıklı ve lezzetli biçimde yapabilecek potansiyele sahip.

Bu potansiyeli harekete geçirmek için merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin ortak bir vizyonla hareket etmesi şart. Türkiye’nin ciddi anlamda bir tarımsal üretim planlamasına ihtiyacı var. Havza modeli ile bu anlamda önemli bir adım atılmıştı. Ancak merkezi hükümetin inisiyatifinde olan bu modelin uygulanmasında geç kalındığı ve isteksiz davranıldığını görüyoruz. Yerel yönetimler ise doğru ve toplumun genelinin menfaatini gözeten politikalarla nelerin başarılabileceğini yer yer gösteriyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2006’dan beri adını koyarak uygulamaya başladığı kırsal kalkınma modeli, İzmir’de tarımsal üretimi ve üreticinin elde ettiği hasılayı ciddi miktarlarda artırdı. Kooperatifçilik modeli ile Tire’de, Bayırdır’da, Ödemiş’te, Bergama’da, Seferihisar’da, Urla’da tarım canlandı, sözleşmeli üretim ile hem kamu harcamaları tasarruflu yürütüldü, hem de yerel üreticinin yüzü güldü.

Türkiye, patlıcanı 15 liradan tüketmeyi hak etmiyor; Tanrı’nın ve tabiatın ülkemize bahşettiği bu bereketli topraklarda kendi insanımıza bunu reva görmeye kimsenin hakkı yok.

Peki, ne yapılacak? Ne yapılacağını, biraz önce de ifade ettiğimiz üzere İzmir Büyükşehir Belediyemiz il genelinde ortaya koydu. Doğru üretim planlaması, doğru kooperatif uygulamaları, üreticiyi yaşatmayı ve üretimi özendirmeyi odak alan doğru tarım siyaseti ve uluslararası pazarı domine edecek, ihracatta rekabetçiliğimizi artıracak global pazarlama politikaları ile Türkiye hem kendi insanına ucuz ve sağlıklı gıda sunar, hem de önümüzdeki 50 yıl içinde müthiş artacak olan küresel gıda talebini karşılayarak zenginleşir.

Hiçbir şey için geç değil; sadece iyi niyetli olup akıllıca adımlar atarak yola çıkmak gerekiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test